Mistä vaihdelaatikko Primera P12 1.6 vm 2004?

lalalalalalalalal

Nyt pitäis jostain kaivella hyvä ja halpaa laatikko tähän Primera P12 1.6 Visia Traveller malliin? Saksasta tilaamalla tietysti saisi laatikon varmasti jopa 70% halvemmalla, mistä näitä laatikoita olette siis tilanneet saksasta ja millaiset toimitusajat on olleet? kiinnostaisi todella saada laatikko nyt halvalla kun rahatilanne on mikä on :(

7

261

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • P12 2007

      Meneekö näissä todella vaihdelaatikoita helpostikin, kun täällä on useita aiheita vaihdelaatikoiden hankinnasta?

      • Renöö

        Menee ja öljyä menee vielä enemmän..


      • nissanisti1124124124

        Riippuu., jotkut on pommeja, jotkut ei. Oma primukka on käynyt ja kukkunut suht viattomasti yli kymmenen vuotta. Ei ole öljyn tai vaihteiden kanssa ongelmia ollut, tosin oma on 1.6L versio joka taitaa olla siitä vähävikaisimmasta päästä, 1.8-2.0 koneissa on ketju- ja tuota öljynsyöntiongelmaa kuulemma enemmän.


      • Idnedlxsnd

        Tuo 1.6 -litraisen koneen vaihdelaatikko on alimitoitettu.

        Tai kestäähän se ns normiajoa. Mutta jos kiskoo raskaita peräkärryjä tai peräti asuntovaunua. Kuten minä tein, niin laatikko on pian vainaa.
        Eka meni jossain 150 tkm paikkeilla. Käytetyn laatikon sain korjaamon kautta kai Japanista. Sillä oli ajettu noin 60 tkm ja nyt vielä siihen päälle ajettiin 150 tkm. Auto myytiin silloin, mutta uusi laatikko toimi virheettömästi.
        Mutta Sillä ei vedetty kuormia.

        Kannattaa muuten vaihtaa ne laatikkoöljy usein! Ei maksa kovin paljoa.


      • asdasdasdas4r5t754
        Idnedlxsnd kirjoitti:

        Tuo 1.6 -litraisen koneen vaihdelaatikko on alimitoitettu.

        Tai kestäähän se ns normiajoa. Mutta jos kiskoo raskaita peräkärryjä tai peräti asuntovaunua. Kuten minä tein, niin laatikko on pian vainaa.
        Eka meni jossain 150 tkm paikkeilla. Käytetyn laatikon sain korjaamon kautta kai Japanista. Sillä oli ajettu noin 60 tkm ja nyt vielä siihen päälle ajettiin 150 tkm. Auto myytiin silloin, mutta uusi laatikko toimi virheettömästi.
        Mutta Sillä ei vedetty kuormia.

        Kannattaa muuten vaihtaa ne laatikkoöljy usein! Ei maksa kovin paljoa.

        Ok, hyvä tietää. Omassa ei ole koukkua eikä tietääkseni ole vedelty näin ollen mitään.. Mittarissa on n. 205tkm eikä nähdäkseni oireile mitenkään. Juuh ja olen ymmärtänyt näin, että laatikkoöljyssä ei kannata pihistellä.


    • tomimetsästä

      Miten on onko tämä P12 1,6 vielä tätä samaa ga16de koneen sukua kuin P10 ja P11. Minä ainakin lähtisin selvittämään tältä kantilta. Oletettavasti viisivaihteinen? Tuskin on kovasti muuttunut vaihteisto, jos on samaa sukua "ja todennäköisesti on". Romikselta uusi käytetty muutamalla satasella.
      Aikanaan itsellä oli P10 1,6 slx. Silloin jo sanottiin että älä vedätä vitosvaihteella, hajotat laatikon kun laakerit ei saa silloin voitelua.

    • lamdapaskanako

      Sen laatikon voi kaiketi myös korjatakin!

      vie sellaiselle joka OSAA jotain muutakin kuin hokea että laatikko paskana jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1355
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1229
    3. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      73
      1185
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      239
      1133
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1016
    6. 63
      901
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      861
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      677
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      33
      658
    10. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      13
      627
    11. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      575
    12. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      550
    13. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      539
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      33
      534
    15. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      529
    16. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      508
    17. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      479
    18. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      475
    19. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      461
    20. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      437
    Aihe