Ja kun vastaat Kyllä tai Ei, kerro millaisessa talossa asut omakotitalo, rivitalo, paritalo, kerrostalo, luhtitalo.
Väittelin asiasta tuttuni kanssa, ja haluaisin muiden vastauksia asiaan.
Kuinka monella on kirves kotonaan?
13
309
Vastaukset 13
- Kiitänvastauksista
Ja vielä jos kerrot että mihin tarkoitukseen olet sen hankkinut.
- Ole hyvä
Okt, Fiskarsin kirves on. Puiden pilkkomista varten.
- metsuripersuaali
Ole hyvä kirjoitti:
Okt, Fiskarsin kirves on. Puiden pilkkomista varten.
Kyl semmonen jossain on, en vaan muista missä se on. Olisko unohtunu jonkun nuppiin. Jos kolahtelee ovenkarmeihin niin ole ystävällinen ja palauta.
- fadss
Useita kirveitä on. Fiskarseja ja muita. Joskus niillä pilkon puita.
- kirvesvartta
Jo vain on kirves, ja monia. Vesureitakin löytyy, niin ja halkaisukirveskin. Maalla asun. Noin satavuotiaassa maalaistalossa. Puiden pilkkomista ja kaatamista ja karsimista varten pääsääntöisesti ovat.
- reppureissu
Kirveitä ja puukkoja on useita. Rivitalossa asun. Ei niitä juuri kotihommissa tarvi, mutta autoon otan aina mukaan kun pitää maakunnissa ajella, aika usein on käyttöä.
- kirves.ja.mies
Muutama löytyy... joskus puiden pilkkomiseen, mutta yleensä käytetään veistoon, karsimiseen tai Leca harkkojen muotoiluun.
Omakotitalo. - vaariv
Kolme erilaista. Puiden pilkontaan ja veistämiseen. Asun kerrostalossa, mutta kirveet mökillä
- Rivari-
Oisko kymmenkunta en ole laskenut. Vanhoja billnäässejä, gränforsseja, ostopiiluja ja sepän takomia. Yksi on jopa seinällä koristeena. Vanha suuri pelkkapiilu. Kunnioitusta herättävä käyttäjäänsä kohtaan. Oma fysiikka ei kestäisi päivääkään sellaisen heiluttelua.
Hirrenveistoon. Nurkkasalvoksiin omat, varauksiin telso ja koristepiilu maalun veistoon.- Rivari-
Yksi poikkeus joukossa ja se on mökillä. Fiskarssin pieni halkomakirves.
- pehmustetustahuoneesta
mikä on kirves ja tämän avauksen pointti?
- ihan.siltä.varalta
Kirveksiä on vähän joka nurkalla, tiedä koska tarvii kättä pitempää vaikka kerrostalossa asustelen, niin ja autossakin on pari kirvestä, nekin ihan siltä varalta.
- HTK
Paritalossa asun ja kirveitä on ainakin 6 kpl. Neljä niistä on puiden pilkkomiseen valmistettuja, kaksi vanhaa ja kaksi Fiskarssin halkaisukirvestä. Ne kaksi muuta ovat sitten pieniä veistokirveitä, siinä vanhemmassa ei ole vartta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135875En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44637Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21578Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110543- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 56503
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34468Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää121465Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22427