Huono alue, 48,5 neliötä, vuokra 750 euroa. Niin ja pitää maksaa 25 tonnia siitä hyvästä että saa maksaa hirmuvuokraa. Ei ihme ettei mene kaupaksi.
http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/8909408
http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/8909408
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Ei ole kallis.
Joo, Asuntosäätiö on hintajohtaja ASO-markkinoilla
Ota huomioon hyvät liikenneyhteydet ja palvelut.
Moottoritie kulkee 70metrin päässä ja toisella puolella taas on lentokenttä 1,3km päässä.
Ja heti moottoritien toisella puolella Jakomäen runsaat palvelut sekä lentokentän suuntaan löytyy Tattariruon legendaarinen teollisuusalue, mistä löyttyy purkuosia autoon kuin autoonkin. Ja Tattiksella on myös moottorirata missä mikroautot ja supemotot pääsee posottamaan "tääsillä".
Alue on myös erittäin rauhallinen sillä julkinen liikenne on lähes olematon, joten köyhät ei sinne pääse metrolla hillumaan.
Eli pitää olla oma auto ja se tulee kalliiksi. Siinä on asumisella hintaa kun otetaan huomioon auton kulut.
Niin ja jos pitää loman kerran viikossa Espanjassa niin siinä on asumisella hintaa kun otetaan huomioon lomamatkojen kulut. 52 kertaa sanotaan nyt vaikka 500e niin se on vuodessa 26000e pelkkiin lomatkoihin. Ihan sikakallis vuokra.
Ihan vaan tiedoksi, että noihin taloihin ei näy eikä kuulu Tattarisuon,lentokentän, mikroautoradan tm . äänet. En asu ko taloissa, mutta vieressä. Ei kuulu minkäänlaista ääntä mistään, vaikka parvekkeella seisos. Hinta on tolkuton kokoon nähden, mutta muu olikin sitten satuilua. Riippuu varmaan paljon, inneppäin tuosta pitäisi suunnistaa, jos julkisia ajattelee. Itsellä on pysäkille n. 3 minuutin matka, joka ei liene kohtuuton ja tosta talosta vielä lyhyempi matka pysäkille. Tosin en keskustaan ole matkalla ja autokin on käytössä, kun sitä tarvitsi edellisessä paikassa. Tietysti linjojahan aletaan uudistaa, mutta tuskin sillonkaan ihan kovin monen etuoven edestä kulkee.
Vertailun vuoksi, pari neliötä pienempi saunallinen noin 1,5 vuotta vanha asunto Jätkäsaaressa, maaliskuusta lähtien 585 €. Yhtiön varmaan arvaatte. Asuntösäätiöllä on järkyttävät hinnat.
No eihän tuo kallis ole, 12 euroa neliöltä. On kuitenkin lähellä hesan keskustaa, eikä missään vitun iisalmessa.
Tyhjätaskulle litra maitoakin on kallista.
Ja laskutaidottomille kaikki on halpaa.
Mutta ne jotka osaa laskea niin 48,5 neliötä, vuokra 750 euroa tekee yli 15egee neliölle ja sitä voi jostain jakomäki/tattarisuo alueen naapuristosta jo pitääkkin kalliina.
Varsinkin kun pari neliötä pienempi saunallinen noin 1,5 vuotta vanha asunto Jätkäsaaressa, kustantaa 585 €. Jätkäsaarihan on Helsingin keskustaa eikä mitään Jakomäkeä tai Iisalmea.
585 €/ 46.5 m2 = 12.58 €/m2. Eli kuka ei osaa laskea, kunnan vuokraläävän pössyttelijä.
Hieman luetun ymmärtämisessä kenties ongelmia? Ei tarkoitettu, että 585 € Jätkäsaaressa olevasta kaksiosta olisi kallis, vaan Alppikylässä oleva 48,5 m2:n kaksio 750 € on kallis sijaintiinsa nähden. Jätkäsaaren talo on todella halpa alueen hintatasoon nähden.
En ole nähnyt eläissäni yhtään kallista asoa. Sen sijaan vuokralääviä olen nähnyt sikahintaisia. 15 euroa neliöltä ei ole ainakaan minun mittapuulla vielä kallis. Yli 20 euroa alkaa mennä jo kallis-osastolle, ellei sitten kyseessä ole hulppea ok-talo merenrannalla, venelaitureineen ja ulkoporealtaineen.
www.vuokraovi.com/vuokra-asunto/helsinki/vallila/kerrostalo/yksio/132193
66 euroa neliöltä jaetussa huoneessa jonkun kannabista vetävän vihreitä äänestävän kanssa.
Nimenomaan sulla on luetun ymmärtämisessä ongelmia. Kuka on väittänyt, että Jätkäsaaren kämppä olisi kallis, ai niin ei kukaan, mutta sinä vastasit siihen viestiin ja selitit jotain 12 euron neliöhinnasta. Meeppä luetunymmärtämiskursseille ja sen jälkeen opettelet sen Ojalan laskuopin uudelleen.
Mitä sinä sekoilet? Minä kirjoitin vain kaksi viestiä, en suinkaan tuota viestiä, missä kerrotaan 12 euron neliöhinnasta. Kirjoitin ensimmäisen viestin, jossa nimimerkkinä on Kantakaupunki ja yhden nimimerkillä Apkantakaupunki, koska sinun piti ruveta kirjoittamaan samalla nimimerkillä "Kantakaupunki". Keksi oma nimimerkki, etteivät mene viestit sekaisin. Jos luet viestiketjua, huomaat, että nimimerkki valivalivali luuli, että minun mielestäni tämä 585 euron asuntoni Jätkäsaaressa on kallis. Matematiikan kanssa voidaan lähteä viivalle milloin vain, samoin äidinkielen.
Sikamaista kiskontaa, ainoastaan mielenvikainen ostaa tuon!
On hyvä muistaa, "asumisoikeuden ostamalla" et saa mitään. maksat vain kynnysrahan.
Asumisoikeuden ostamalla saa oikeuden asua ikuisesti. Asosta ei voi vuokraisäntä heittää pihalle sen takia että siskon kummin kaiman isoveli tarvii asunnon opiskelujen takia.
Asomaksun saa indeksillä tarkistettuna takaisin, kun muuttaa pois.
Asossa ei ole kaupungin vuokrakämppien ongelmia, kuten mielenterveysongelmaisia, linnanvenkuloita ja muita hörhöjä, jotka pöllii pyörästä venttiilit ja penkin, ja vie kuivaushuoneista pyykit. Siksi sinullakaan ei ole mahdollisuuksia asoon ikinä, ja se on vain meidän asossa asuvien etu.
Kyllä on kallista ja siihen löytyy selitys. Vain HASO:n asumisoikeusasunnot Helsingissä perustuvat todelliseen omakustannushinnoitteluun. Muut vetävät välistä sen kun kerkeävät. Liukun Avain asumisoikeusasunnoissa asuvia rokotetaan Liukun omilla yhtiöillä ja Aso asumisoikeus junailee fyrkat konsernin kautta jemmaan. Asuntosäätiö on vielä härskimpi. Omistajat on ammattiliittoja, jotka toisaalta pitävät pientuloisten duunareiden puolta ja toisella kädellä kusettavat vuokralaisia aso kohteissaan.
Härskiydellä ei ole enää mitään rajaa.
Asokodit omistaa nykyään Asuntosäätiö
Ne pitää ylihintaa kun kokonaislaatu markkinoilla on huono ja sossu/ kela maksaa niin monien asumisen tuet tai sen kokonaan.
alle 50 neliöinen ei ole 750 e arvoinen. Tarjoajan markkinat.Lypsävät porukat köyhäksi.
Miten täällä liki jokaisen asiallisen tai sellaiseksi tarkoitetun aloituksen jäljessä esiintyy enemmän asiattomuutta ja täysin asian ulkopuolista asiaa!
Asiat käännetään ja väännetään muuksi, haukutaan ja venkoillaan monella tavalla!
Ehkä se osaltaan osoittaa myös aso-asukkaissa on ns. pahoinvointia laajasti ja sitten kaikki asiattomuus kiroilu ja 'vatuttelu' kuin jossain alakoulussa vailla vahtia ja puhelimet päällä *on line*!
Onneksi maahan muuttaa ulkomailta vähitellen väkeä joka hissukseen sivistää ja jalostaa insestisen kansan joka tavalla!?
Asumisoikeus on kalleinta asumista
Miten voi olla kalleinta? Minä muutin kaupungin vuokrakämpästä asoon, isompi, uudempi ja halvempi.
Btw.13-15 € on aivan normivuokra, vaikka onhan se ihanampaa, että olis edullisempaa. 25.000€ saat takaisin muuttaessasi pois, sitten voit sillä ostaa Iisalmesta pienen mökin jokamiehen oikeuksin. :)