Hei kaikki! Olemme yrittäneet miehen kanssa kolme vuotta lasta, ja pari vuotta sitten aloitettiin tutkimukset. Teimme ICSIn vuonna 2013 josta siirrettiin alkio, joka meni kesken parin viikon sisällä. Pakastettu alkion siirtokaan ei toiminut.
Tarkemmin tutkiessa ilmeni että miehelläni on liuta toisiaan harvinaisempia ongelmia ja niitä hoitaessa on kulunut ne 2v. Ja pari kuukautta lisää joudutaan vielä odottelemaan viimeisen diagnoosin lääkityksen toimimista, sitten toivottavasti IUI- tai IVF-hoitoihin.
Tähän saakka lääkärit ovat sanoneet että ainakin minä olen 'kunnossa' - olen nyt 36v. Mutta kävin viime viikolla hormonitesteissä joissa ilmeni kohonnut FSH: 12,4. Pikaisen nettihaun perusteella tämä näyttää synkältä uutiselta - ilmeisesti munasarjat hidastavat toimintaansa ja munasolut eivät saata 'toimia'. Lääkäri kehotti testaamaan AMHn.
En ole vielä rohjennut käydä siinä testissä. Jos tulos on huono tulee tuntumaan siltä että olemme haaskanneet vuosia jolloin olisimme vielä voineet raskaantua ja että nyt on jo myöhäistä, ja olen jo muutenkin ihan tarpeeksi kireä ja stressaantunut aiheesta. Onko kenelläkään siis rohkaisevia kokemuksia tai neuvoja?
Tsemppiä ja kireitä siimoja kaikille lasta yrittäville!
FSH-koe ja vertaistukea
Kokeisiinko
0
118
Luetuimmat keskustelut
- 86956
- 119833
- 143784
- 38748
- 70657
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40629Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu179566- 32549
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58513Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti46512- 80510
- 65506
Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484- 38457
- 41446
- 45443
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i1443Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31436Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74436Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks61430