Over/Under
Tekeekö nykyajan baikalilla mitään? esim sportting malli..
Tarkoituksena rata 60% metsästys 40%
Sais luvan olla ikuinen ase, kauhee työ lupien kanssa sähläämisessä.
hinta sais olla sen 1000e ja alle.
Käytettykkin kelpaa.
Baikalissa olis takuu ja uutena 580e ei paha
O/U haulikko mutta mikä!
5
413
Vastaukset 5
- rthetht
Älä helvetissä osta kestää jotenkin metästyskäytössä, mutta radalla ei.
Osta Beretta tai Browning, kestää isältä-pojalle - ArmiFusili
Ei taida tonnilla saada kestävää. Sanoisin saman kun tuossa yllä. Browning on pommin varma ja kaippa se Berettakin. Miroku on hyvä kanssa. Itse ammun Beretalla.
- prauning
Itse ostin käytetyn Browningin Citorin erittäin vähän käytettynä. Edellinen omistaja siirtyi taivaallisille metsästysmaille,eikä kerennyt montaa paukkua ampua. Osta laatu haulikko vaikka käytettynä. On parempi ratkaisu kuin halvin venäläinen tai turkkilainen ase. Kannattaa kytätä esim.poliisin huutokauppoja. Joskus käy hyväkin tuuri.
- BalalaikkaOK
Vanhemmista (70-80 lukuiset) Baikaleista ei ole pahaa sanottavaa, tuntuvat toimivan vuodesta toiseen kevyessä ratakäytössä (~2500-5000 laukausta/vuosi). Uudemmista ei tietoa.
Itse vedän Valumötti 412:ella skeettia, trappia ja compakia n.5000 laukausta vuodessa (kokonaismäärä aseella n. 100000 laukausta) ja moitteetta pelaa edelleen.
Baikal tai Valmet ei ole lähellekään Beretan/Browning (paremmat mallit) veroinen tasapainoisuudessa ja jotkut väittävät että Berettaa ja Browningia ei tartte huoltaa taikka puhdistella...
Edellä mainittu Citori on kyllä hintalaatusuhteeltaan hyvä peli.
Lupien kanssa sählääminen vaikeeta? Viet hakemuksen ja maksat sen. Jos et kolmeen vuoteen ole mitään hakenut niin teet pällitestin...thats it... - Radial
Kannattaa aivan ensimmäiseksi ratkaista etsiikö rata-asetta vai metsästääkö. Jos aikoo metsästää syytä unohtaa kaikki rata-aseet. Silloin vain mtsästysaseet tulevat kyseeseen. Metsästysaseen pitää ampua aivan erilainen kuvio. Keskustapainotteinen. Joskus joutuu ampumaan kauemmas. Haulisuihku leviää koko matkan ja se tiivis keskialue on tappava kauemmas. Rata-ase ampuu tasaisen kuvion. Silloin todennäköisyys suurempi että kiekkoon osuu joku hauli. Kiekko kun ei ole kovin sitkeähenkinen.
Rata-aseissa samoin halpisaseissa heikompi läpäisy. Rata-aseissa siksi että pehmennetään sitä satojen laukauksien rekyyliä. Halpa-aseissa siksi että voidaan käyttää halvempaa piipputerästä. Tapahtuu niin että päästetään osa paineista ohi, piippu on väljempi hetii patruunapesän jälkeen. Jotta jälkiviritykset paljastuisivat on piipun alle merkattu piipun tarkka paino 1/10 osa gramman tarkkuudella.
Paineiden ohipäästämisestä seuraa että haulien lähtönopeus laskee. Siitä taas että läpäiy heikkenee. Erikseen voin kirjoittaa miten läpäisyn arviointi tehdään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1811485
- 831306
- 1041048
- 48869
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40763Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..8684Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83646Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.101594Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30576Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45557