Terve. aina kuulee valitusta huolto-yhtiöistä. Kysykääpä siltä teidän talo-yhtiön huoltomieheltä montako talo-yhtiötä hänellä on hoidettavana. Miettikää sitten miten paljon hänellä on töitä ja miten kerkiää kaikki tehdä. Huolto-yhtiöt haalii kyllä taloja sekä lupaavat kymmenen kaunista yms.
Huoltomiehillä ei palkka ole mikää kehuttava ja töitä on liiaksikin, pieni palkka ei ainakaan motivoi eikä se työmääräkään. Vika huoltomiehessä vai huolto-yhtiössä? Voin sanoa huoltomiehenä että firmat kusettaa talo-yhtiöitä, tietokonejärjestelmiin kuitataan tekemättömiä töitä tehdyksi ja sitten osataan selitellä kun jostain käry käy.
Huolto-yhtiöistä
2
115
Vastaukset
- Aluehuoltomies on OK
Kuutisen vuotta sitten tehtiin kolmen taloyhtiön yhteistyönä huoltosopimus, jolla kyseinen huoltoyhtiö lupautui hankkimaan meille "nimikkotalkkarin", joka sitten hoitaa huollon kuten talkkari konsanaan. Paperilla tämä lupaus oli hyvä, mutta käytännössä he eivät saaneet tehtyä kenenkään kanssa franchising-sopimusta ja emoyhtiön huoltomiehet kävivät tontilla kun ehtivät. Käytännössä talkkarin palkasta melko suuri osa olisi mennyt emoyhtiölle "lisenssimaksuina", joten lopputulos oli odotettu: Ei ketään kiinnostanut orjatalkkarin työ. Lopulta suuri kansallinen emoyhtiö ilmoitti ottavansa vastuun kiinteistöjemme huollosta, ja se tarkoitti sitä että huoltomiehiäkään ei enää näkynyt eikä työnjohtoonkaan saatu yhteyttä, joten mitta tuli täyteen ja sanottiin sopimukset irti.
Muutama vuosi kilpailutettiin huoltoyhtiöt uudelleen ja ilmoitettiin valintaperusteeksi se, että halvin ei välttämättä kelpaa, vaan katsotaan mieluummin palvelun kokonaisuutta. Asiat sujuivat uuden yhtiön kanssa hyvin ja sieltä tarjottiin aluehuoltomiehen mahdollisuutta siten, ettei se vaikuta hintaan. Tämä on toiminut hyvin, sillä oma "talkkarimme" käy usein paikanpäällä, hoitaa korjaukset nopealla aikataululla, tuntee kiinteistömme ja asukkaat, jne. Tämä on saanut kiitosta myös asukkaiden taholta ja se motivoi myös huoltomiestä tehtävässään. Koska hänellä on muitakin kiinteistöjä, niin on sovittu, ettei täällä turhaan tarvitse käydä, vaan hän hoitaa perusjutut oman aikataulunsa mukaan.. Suosittelen.
Pääsemme kiinteistöhuollon järjestelmään tarkistamaan työtilannetta ja laskutuksessa kerrotaan tarkkaan, mitä on laskutettu. Luottamus on molemmanpuolista ja kun lisätyötä tilataan, niin kiinteistöhuolto hoitaa yleensä homman. Vertailun vuoksi otetaan välillä rinnalle tarjous alan firmoilta, muttase ei närästä meitä eikä huoltoyhtiötäkään;) No niin.. Aivan ensiksi kannattaa lukea mitä taloyhtiö on ostanut, eli mitä sopparissa lukee. Jos sovitut työt ei toteudu, reklamaatioita ja hinnanalennus vaatimus hallituksen toimesta huoltoyhtiöön. Ostajan on myös ymmärrettävä mitä on ostamassa ja millä hinnalla. Eli laskin kouraan, niin selviää voiko tarjottua työtä tehdä sillä hinnalla kannattavasti. Ei mersua saa käytetyn ladan hinnalla. Jos oma osto-osaaminen ei riitä, kannattaa käyttää asiantuntiaa apuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee662281Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."221925Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2481464Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.721422Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2531145Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201044Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki231030En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711020Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin68944- 96939