Ruokarajoitteisena Kuubassa?

Heja

Osaisiko joku kertoa, miten Kuubassa pärjää jos syö kylläkin kalaa ja äyriäisiä mutta ei riistaa, siipikarjaa, ei punaista lihaa eikä mitään muutakaan millä on neljä jalkaa? Tuleeko vaikeuksia? Onko eroja Havannan ja muiden kaupunkien tai maaseudun välillä? Jos asuu kotimajoituksessa, loukkaantuuko isäntäväki tms. jos kieltäytyy lihansyönnistä? Entä miten laktoosi-intoleranssin kanssa, käytetäänkö Kuubassa ylipäätään paljon maitotuotteita (olen ymmärtänyt ettei kovinkaan koska saatavuus voi olla heikkoa) . Onko myös aivan välttämätöntä turistikorttia varten varata ensimmäisiksi kolmeksi yöksi majoitus? Kiitos vastauksista.

1

532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • chiquita

      Ruokarajoitteestasi: kyllä pärjäät, varsinkin jos pidät pavuista ja riisistä, paistetuista banaaneista, okrasta, salaatista.... Useimmat kuubalaiset kyllä tuntuvat pitävän lihasta paljon, mutta sitä ei niin vaan aina saa...eli sitä ei kaikilla ole varaa ostaa. Kunnon vartaassa grillattu possu on kaikkien bailujen kunkku! ;)

      Casa particularissahan voi syödä jos haluaa. Se siis maksaa erikseen, myös aamiainen.
      Suosittelisin kyllä, monet syövät Kuuban parhaat ateriansa casoissa. Varmasti laittavat sinulle kasvisruokaa tai esim. kalaa, kunhan heidän kanssaan vain sovit. Jos et puhu sujuvasti espanjaa, sanakirja mukaan, jotta voit selittää, mitä syöt, mitä et.

      Dollarikaupoista voit myös ostaa ruokatarvikkeita, joissakin casoissa saa itsekin kokata. Myös vihannestoreilta, katukauppiailta yms. voi ostaa erilaisia (kauden) vihanneksia, juureksia ja hedelmiä (periaatteessa ovat normaalipesoissa maksettavia), mutta todennäköisesti maksat moninkertaiset hinnat kuubalaisiin verrattuna... sielläkin.

      Laktoosi-intoleranssista: ei nyt niin hirveän paljon minun kokemukseni mukaan maitotuotteita syödä, paitsi tietysti esim. herkullista kuubalaista jäätelöä! Otapa tabuja varmuuden vuoksi mukaan...!

      Tuo kolmen ensimmäisen yön majoituksen varaaminen on periaatteessa pakollista, siis Kuuban sääntöjen mukaan. Joka tapauksessa sinulla tulee olla joko hotellin tai laillisen casa particularin osoite turistikorttiin merkittäväksi. Eli siis varaus pitäisi olla ja sitä saatetaan kysyä maahan saavuttaessa eli esim. printattu sähköposti casan varauksesta on ok.

      On henkilöitä, jotka haluavat ottaa riskin, ja vain laittavat korttiin minkä tahansa casan tai hotellin nimen ja väittävät sinne kysyttäessä menevänsä. Voi siis toimia, jos hyvin käy. Mutta jos EI käy hyvin, sinut voidaan roudata kalliiseen hotelliin ja siitä on sitten se majoitus otettava...eli jos käry käy, käsittääkseni ei enää paljon kysellä, missä haluat yösi viettää...! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4920
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      191
      2310
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      40
      2281
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      85
      2071
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1909
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      23
      1728
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1540
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1441
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      346
      1227
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1136
    Aihe