Leikattu 3vuotias uroskissa

MITES TÄÄ MENEE?

Hei osaisiko joku sanoa miten kissan saisi liikkumaan päiväs aikaankin asunnossa. Kissa tulee siis iltaisin viereen siliteltäväksi/rapsuteltavaksi yms kun on hämärää MUTTA ei silloinkaan jos valot ovat päällä. Eilenkin tein niin että heti kun sammutin valot oli kello jotain 21.30, niin kissa tuli välittömästi olohuoneeseen katselemaan mitä puuhailen, katseltiin elokuvaa ja kissa kävi makaamassa sohvalla meidän (minun tyttöystävän) välissä halusi että silitellään ja rapsutellaan lisäksi rupesi kehräämään. Kissa ei käy päiväs aikaan muuta kuin pikaisesti syömässä, tuntuu että ei halua OLLENKAAN liikkua valoisan aikaan. Toki kissa tuli meille vasta 40h sitten, ja se tuli reilun 2h automatkan takaa, lisäksi kyseessä oli kissan toinen matka elämässään. Kissa on alunperin hommattu kriisikeskuksesta tampereelta, mutta meille luovuttanut tuttuni joutui antamaan kissan meille allergian (pahan sellaisen) takia. Kissa on jäämässä meille PYSYVÄÄN kotiin. Kissalle on hommatu jo kaksi erillaista raapimapuu/kiipeily härveliä tänään tuli juuri postissa. No kissa ei ole sitä nähnyt koska on toisessa huoneessa sängyn alla ollut nämä päivä ajat, iltaisin tosiaan tulee EIKÄ todellakaan pelkää/arista ihmisiä. Päin vastoin on todella huomionkipeä illalla viereen tullessaan. Olisi vain kiva jos kissan saisi jotenkin opetettua liikkumaan päiväs aikaankin. Kissalla on täällä LUKSUS oltavat saa liharuokaa/raksuja yms on kaikki kiipeily telineet/aktivointi lelut hommattuna. Vai onko kyseessä vain väliaikainen homma aiemmassa asunnossa kissa oli liikkunut ympäri vuorokauden (paitsi tietysti nukkuessaan). Eli pitääkö kissalle antaa vain aikaa ja ansaita luottamus vai voiko olla jopa niin ettei oppisi koskaan päiväsaikaan kulkemaan asunnossa jossa TODELLA rauhaisaa/viihtyisää?. Kissa on pimeän tullen IHAN ERILLAINEN huomionkipeä/kehräilee on innostunut jopa vähän leikkimään, mutta valoisan aikaan silmät pyöreänä sängyn alla kuuntelee eikä liiku ollenkaan?. Kiitokset etukäteen vastauksista.

5

155

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nou hätä

      Nou hätä.
      Sehän ollut teillä vasta hetken.
      Antakaa sen tottua.
      Olkaa lähellä ja antakaa sen rauhassa itse tulla esille. Kyllä se ajan kanssa varmaan piankin alkaa itse tulla.
      Voihan sitä yrittää tietty varovasti houkutella herkuilla tai leikittää, mutta ihan varmana tottuu.

    • MITES TÄÄ MENEE?

      Juu ok hyvä tietää. Kävin ostaa kissanminttua tuohon raapimapuu systeemiin hieroin sitä kun neuvoi eläinkaupassa. Jep eilen JO vähän yritti leikkiä mut ei rohjennut vielä. No kun ilta tulee ni se tulee taas töllistelee viereen :). Eiköhän ajan kanssa rupea tottumaan. Sillä on ennestään lapsista kokemusta täällä on aina välillä 2 lasta (vuoron perään isällä ja toisinpäin sama). Ni pelottaa vaan ku se kerkes vaan päivän kuulla lasten ääntä sit ne ovat taas 5 päivää poissa, Nyt tulevat päiväksi ja taas lähtevät, ensiviikon ovat sitten melkein kokonaan. Mut varmaan kissalle hankala ku ei tiedä ketä tässä on ja ketä ei :). Meidät aikuiset se jotenkuten on jo hyäksynyt koska ei ainakaan iltaisin pelkää. Saa nähdä. Kahtoo miten se illalla reagoi tohon kissanminttuun.

    • MITES TÄÄ MENEE?

      Kyl tuntu kissanmintusta jotain saavan, se söi sitä ja kun laitoin raapimapuuhun niin se meni märäksi osittain se kangas joten kait sillä kinakin valui :). Saas nähdä, Hankasin tuon uuden raapima/kiipeily telineen sillä jotta se uskaltaisi reilummin sitä tutkia. Ei toistaiseksi ole kiivennyt tai muuta vähän varovaisuutta huomaa liikkeissä, mintusta huolimatta.

      • kyl se siitä

        Kaikki kissat ei tykkää kissanminusta, kuten meidän. Paremminkin karttaa.

        Mutta kyllä se siitä tottuu.
        Aina kun osoittaa merkkejä halusta tulla esiin, niin kannattaa rohkaista. Jutella ja silittää ja leikittää.
        Mutta vain sen verran kuin sallii.
        Jos liian innokkasti yrittää, niin saattaa vain vetäytyä.

        Viikko pari niin kissa on jo varmaan ihan toisenlainen


    • MITESTÄÄMENEE

      Joo no tämä tykkäsi kissanmintusta todella paljon. No tänään kävi ja oli jo peräti aamusta seurassani noin 2 tuntia kun avovaimo oli käymässä terveyskeskuksessa. Nyt se on vähän rauhoittunut sen suhteen että kun nousen esim: sohvalta ja kävelen keittiöön vaikka syömään/juomaan , niin se ei enää tee sitä että säntää sängyn alle. Mutta vieläkin tuntuu viihtyvän omissa oloissaan sängyn alla. Kävin tänään kerran laittamassa sängyn viereen ILMAN MITÄÄN VÄKINÄISTÄ SILITTELYÄ JA tURHAA LÄSSYtYSTÄ niin nuita kissan herkkupaloja, kävin tupakalla ja kävin varovasti ovesta (aukinaisesta) kurkkaamassa ni herkut oli kadonneet :). Mutta annan tai annettaan yhä kissalle aikaa, huomenna tulee tenavat taas, niin joutuu kyl sanoo että ei mitään hirveetä HUUTO/ITKU leikkejä toistaiseksi harrasteta jottei kissa saa mitään "uuden ensikodin" traumoja... Antaa ajan hoitaa tehtävänsä. Kyl uskon että se on huomannu että siitä välitetään. Joka päivä olen ruokaa laittanut/päivittäin vaihdan vedenkin yms kaikki tehdä mahdollisimman hyvästi. Tänään tosiaan osoitti jo mielenkiintoa nuihin kiipeily/raapimapuihin. Olen sijoittanut niihin jo 142e ja siitä on tullut hyvä 4 tasoa 2 nukkumapaikkaa 4 raapimapuuta/yksi raapima silta :). On kyl ihan hyvä mieli sijoittaa kissaan josta välittää todella paljon. Tosta tulikin sellainen että 102cm leveä ja korkein kohta reilu 1m sellainen hieno "aktiviteetin" nostaja :).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      99
      3161
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      49
      2571
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      53
      1399
    4. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      335
      1170
    5. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      43
      1131
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      931
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      11
      911
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      740
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      54
      710
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      695
    Aihe