Mitä mieltä wiccat ovat abortista?
Abortti
Norna
251376
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Minusta kyseessä on sallittava, mutta äärimmäinen toimenpide. Suomen laki on tässä asiassa täysin noudatettava, jokainen voi sitten henk.koht. tasolla elää tiukemminkin, jos tahtoo.
Eli hyväksyn raskaudenkeskeytykset kyselemättä, ei ole minun asiani tuomita. Tosin kyseenalaistan toimenpiteen hyödyn, kun kyseessä on tällainen "3s abo 5n vuoden sisään, unohin ottaa pillerit kun olin niin jurrissa" tapaus. Tällöin olisi fiksumpaa tehdä sterilaatio.
Omasta mielestäni asia riippuu ihan raskaana olevan naisen tapauksesta esim. jos on ihan liian nuori tai sitten parantumaton alkoholisti niin kyllä sallisin. Oma syy jos ei ehkäisystä huolehdi. Itse en haluaisi aborttia jos raskaaksi tulisin.
Minäkin kannatan aborttia, mutta en ehkäisyn vaihtoehtona tai 'ongelman poishoitamisena'. Kyllä aikuisella ihmisellä pitäisi riittää älliä ehkäisemään ei-toivottu raskaus.
Puhtaan vahingon tapahtuessa tai seksuaalisen väkivallan kohteeksi joutumisen jälkeen on ymmärrettävää, jos nainen harkitsee aborttia. Enemmän pitäisi harkita asiaa lapsen kannalta kuin oman itsensä, joskin nuo kaksi kulkevat useimmiten käsi kädessä.
Kaikille vastanneille: Entä sitten Rede, jossa sanotaan, ettei ketään saisi vahingoittaa? Eikö se koske sitten syntymätöntä lasta? Onko abortissa kyse ennemmin naisen oikeudesta päättää omasta elämästään vai lapsen oikeudesta elää, eli kumpi on tärkeämpi?
Abortti on yksi monesta asiasta, johon ei ole yhtä oikeaa ratkaisua, joka olisi paras kaikkien kannalta.
Paras kahdesta pahasta pienempi. Miten kukin tuon tulkitsee on sitten tapauskohtaisempi juttu.
Lauseessa, jota tarkoitat, sanotaan "Jos et vahingoita ketään, tee tahtosi mukaan". Se on kehoitus toimintaan, ei kielto. Tämä on luultavasti laajimmin väärin ymmärretty asia wiccassa.
Seuraavaksi laajimmin väärin ymmärretty asia on se, että toisin kuin esim. kristinuskossa, juutalaisuudessa ja islamissa, wiccoilla ei todellakaan ole kiveen hakattua moraalista säännöstöä, joka määrittelee joka ainoan ison ja pienen asian elämässä sallituksi tai kielletyksi. Siksi ihmiset, jotka tulevat kysymään "saavatko wiccat juoda alkoholia/käyttää farkkuja/pukeutua vaaleanpunaiseen/syödä lihaa/jne." eivät tule koskaan saamaan yksiselitteistä kyllä- tai ei-vastausta.
>>Lauseessa, jota tarkoitat, sanotaan "Jos et vahingoita ketään, tee tahtosi mukaan". Se on kehoitus toimintaan, ei kielto. Tämä on luultavasti laajimmin väärin ymmärretty asia wiccassa. >>
Tiedän.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000258&posting=22000000005404299
Aika monet wiccat vaan tuntuvat käsittävän Reden niin, ettei saisi vahingoittaa ollenkaan.
Ajatukseni eivät oikein keskiyöllä tahtoneet kulkea, joten se mitä halusin sanoa oli: jos Rede tulkitaan käskyksi (tai kehotukseksi tms.), ettei ketään saisi vahingoittaa, eikö se koske myös syntymätöntä lasta? Vai onko naisen itsemääräämisoikeus suurempi? Jos yrittää toimia moraalisesti oikein käyttäen Redeä ohjenuoranaan (siis ei välttämättä käskynä,vaan vaikka vain ohjeena), voiko abortti silloin olla hyväksyttävää?
Kuten jo sanottu, tähän ei ole yksioikoista vastausta. Lienee kuitenkin selvää, että on aika epäreilua pakottaa nainen synnyttämään vaikeavammainen lapsi, tai raiskauksessa siitetty lapsi. "No voihan sen antaa adoptoitavaksi" sanotaan heti. Juu, mutta tietää sitä silti sen synnyttäneensä, se on tuolla jossain. Vaikeissa tapauksissa viha tuota väkisin synnytettyä elämää kohtaan voi vinouttaa äidin koko loppuelämän.
Kaikilla lapsilla tulee olla oikeus syntyä toivottuna ja rakastettuna. Huomauttaisin, että joskus elämän suojeleminen voi olla myös elämän lopettamista. Pelkkä elämä ei voi olla itseisarvo, silloinhan meidän pitäisi pitää myös syöpäkasvaimet ja virukset hengissä. Tylysti ilmaistuna sikiö on kasvain äidin kropassa; se ei tule toimeen ilman isäntäeliötä. Tiedetään vastasyntyneitä täysiaikaisia, jotka ovat selvinneet hengissä kuolleen äidin rinnalla useita päiviä. Harva alle 8 kk:n sikiö selviää ilman tehohoitoa. Sikiön mahdollisia minäkokemuksia ei kukaan ole aukottomasti todistanut, itse asiassa psykologia väittää tietoisuuden syntyvän vasta pitkän ajan päästä syntymän jälkeen.
Ja muuten, valitettava tosiasia on, että aborttikielto on naisen oikeuksien polkemista. Se taannuttaa naisen synnytyskoneeksi, jonka elämä on alisteinen sikiön elämälle. Moni voi viihtyä koneena, ei siinä mitään, mutta kaikille se ei sovi ja harvoin niille viihtyvillekään siinä vaiheessa kun asiat alkavat mennä päin prinkkalaa, eli lääkäri ilmoittaa että sinä tai vauva. Aborttikieltomaissa on myös erittäin hyväksyttyä vaatia naisten kotiinjääntiä työelämästä ja syrjäyttämistä koulutuksesta. Miksi korkeakouluttaa kotiäitiä? Ei se niitä biofysiikan kaavoja vaipanvaihdossa tarvitse.
Me wiccat emme voi vaatia tai suositella edes Reden pohjalta mitään. Emmehän hyväksyn kristinuskon moraalikäsityksiin pohjaavia kieltojakaan, joten miksi muiden pitäisi hyväksyä meidän käsityksemme, Redeen pohjautuvat tai muuten? Miksi esim. ateistien pitäisi seurata meidän mielipiteitämme?
Kysymykseen ei varmasti olekaan yksioikoista vastausta, kiitos silti vastauksesta. Minä en vastusta aborttia, halusin vain tietää mitä mielipiteitä wiccoilla on ja miten he sovittavat sen Redeen (joka äkkiseltään näyttää "kieltävän" abortin).
En ole ikinä mieltänyt, että Rede kieltää abortin. Miksi kieltäisi? Lapsen kehittymisen salliminenhan voisi tehdä paljon suurempaa vahinkoa kuin abortti.
En tarkoittanutkaan, että Rede varsinaisesti kieltäisi mitään, sen takia laitoin sanan lainausmerkkeihin (kun en nyt parempaakaan sanaa keksinyt). Ajattelin vain, että kun Redessä sanotaan "jos se ei vahingoita ketään, tee mitä haluat", ja kun jotkut wiccat vielä lyhentävät sen muotoon "älä vahingoita", niin siinä mielessä abortti jossa tapetaan elävä olento (ottamatta kantaa sikiön ihmisyyteen) voitaisiin kokea Reden vastaiseksi.
Mutta rationaalisesti ajateltuna 'älä vahingoita mitään, ikinä' on mahdotonta.
Niin tietysti onkin. Muutamalla nettisivulla vaan hyökätään aika rankasti niitä wiccoja vastaan, jotka lyhentävät Reden muotoon "älä vahingoita". En tiedä paljonko sellaisia wiccoja on, mutta ajattelisin ettei savua ilman tulta...
>Muutamalla nettisivulla vaan hyökätään aika rankasti niitä wiccoja vastaan, jotka lyhentävät Reden muotoon "älä vahingoita".
Onko linkkejä? :)
Pelkkä 'älä vahingoita' on kieltämättä aika ympäripyöreä ilmaisu. Toisaalta koko Rede kuulostaisi ympäripyöreältä, ellei ota selvää, mistä siinä on kyse. Onneksi Wicca on tiedonhakua arvostava taiteenlaji. :D
>>Onko linkkejä? :) >>
Ainakin:
http://www.kolumbus.fi/sagafre/Tulkinta.html
Pistin myös uuden kysymyksen, sillä sivustolla ei tosin tainnut olla mitään Redestä. Toinenkin sivusto oli, pistän linkin kunhan löydän uudestaan...
En käy täällä kovin usein enkä ehdi aina lukea jokaista viestiä tai edes viestiketjua. :)
mutta... milloin lapsi on lapsi? omasta mielestäni lapseksi luetaan kaikki elollinen naisen sisällä! Mutta tämähän on niin "hauras" asia, että jokainen päättää, "minkä" lukee lapseksi ja "minkä" ei!
henkilökohtaisesti en salli aborttia, paitsi, jos äiti olisi niin sairas, että se tuhoaisi syntymättömän lapsenkin elämän! :/ niin.... Vaikea sanoa!
Minusta tuossa oli Redestä aikalailla ja kattavasti. Kiitos! Tuo vastasi moniin minua vaivanneisiin kysymyksiin. Moraali on vaikea asia, etenkin uskonnossa, jossa ei kirjallisia "käskyjä" ole.
Ytimennävertäjien sivuilla on niin paljon hyviä artikkeleita, että esim. tämä oli jäänyt välistä.
Pitäisi joskus lukea oikein urakalla puuttuvat läpi... Muuten, kun joku joskus "provoili" (näin ainakin luultiin) liettualaisesta Perkunaksesta, eli tuttallisemmin suomalaisesta Perkeleestä / UKosta, niin siitäkin löytyy maistiainen tuolta sivustolta, muistaakseni "Perkeleen kotisivut". Kannattaa tutustua, suosittelen! ;)
Minusta abortti ei ole oikein muttei tuomittavakaan jos on vaikeassa elämän tilassa..
voidaan toteuttaa eklektistä rusinat pullasta moraalia, jota voidaan venyttää tarpeiden mukaan.
Tosin, itse en käyttäisi sanontaa "tee mitä tahansa kunhan et vahingoita toista" jos olisin abortin kannalla. Ellei sitten tietoinen murhaaminen ole vahingoittamista? Tosin, tuo periaate on muutenkin mitä on, ainakin mitä tulee wiccain vappukulkueeseen
"voidaan toteuttaa eklektistä rusinat pullasta moraalia, jota voidaan venyttää tarpeiden mukaan."
Kyllä varmaan, mutta nyt oli kyllä puhe wiccalaisesta, ei kristillisestä käytännöstä.
Salliiko kristillinen käytäntö abortin?
Sen lisäksi kristillinen moraali on huomattavasti ehdottomampaa kuin wiccalaisuuden, eikä kristillinen moraali kuulu mitenkään tähän aiheeseen edes.
"Salliiko kristillinen käytäntö abortin?"
Ei vaan sen rusinapullamoraalin
Todista.
tähänkin asiaan on varmaan yhtämonta erilaista kantaa kuin on ihmistäkin itse en pystyisi koskaan tekemään aborttia jos sattuisin tulemaan raskaaksi, mutta toisaalta ymmärrän miksi jotkut sen tekevät. Kaikkien elämäntilanne tai terveys ei ole otollinen lapsille ja silloin abortti on hyväksyttävä vaihtoehto...