Miehelläni on armoton fetissi popcorneihin, joten olen ajatellut tehdä hänelle joululahjaksi oman astian rakkaille naposteltavilleen. Jospa sitten saisi vaikka taikinakipponikin olla rauhassa. Olen ajatellut ostaa kaupasta lasisen tai muovisen kulhon ja tarkoitus olisi laittaa popcorn teksti kylkeen. Olisiko jollakin ideaa kuinka saisin tehtyä käsinpesua kestävän tekstin? Pitäisikö yrittää maalata?
Popcorn-kulho
Väsäilijä
51392
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
..Sinoperista saatavilla keramiikkatusseilla, voisi koristella esim. valkoposliinisen kulhon. Aika yksinkertainen ja halpa ratkaisu. Onhan niitä myös ihan lasimaaleja, joilla voisit maalata. Muuta nyt ei tule mieleen...
Kalvovärit olisivat hyvät, ne pysyvät paikoillaan hyvin ja kestävät käsinpesua. Eivätkä ne jää kulhoon kiinni ikiajoiksi, jos vaikka menee pieleen, voi repiä tekstin pois rikkomatta kulhoa ja laittaa uuden tilalle. :)
Itse olen tehnyt tekstejä ja kuvia yms sasiin joko kaivertamalla tai hankkinut tiffanytarvikeliikkeistä ns. syövytysnestettä ( etsausnestettä) jolla tehdään lasiin haluttu kuvio / teksti, annetaan olla ja pestään pois ja sen jälkeen teksti on ja pysyy. Syövytetyn tekstin voi sitten värjätä ja väri pysyy paremmin, kuin sileässä lasissa. Kaiverruskynät maksavat parisen kymppiä ja niissä on pyörivä timanttiterä, jolla kaiverrus onnistuu hyvin.
Meillä on ollut popkornikulhona muovinen kippo ja huomasin et se on mennyt ihan pilalle kun siihen on sulanut pieniä 'reikiä' =(
Ehkä joku posliinikulhjo olisi hyvä ja siihen kalvoväreillä tai posliiniväreillä saisit tekstin =)
Jos valitset posliiniesineen, niin voit hankkia siirtokuvakirjaimia jotka liotetaan vedessä ja kiinnitetään astiaan. Sen jälkeen astia poltetaan posliininpolttouunissa (ei tavallisesssa kotiuunissa). Tälläinen teksti kestää takuuvarmasti kovempaakin käsinpesua, ja on lisäksi turvallinen elintarvikäytössä. Esim. Sinooperit polttavat astioita, enkä usko että he siitä kovin suurta maksua ottavat. Siirtokuvakirjaimia ja muita kuvia (niitä löytyy todella runsaasti erilaisia) löytyy monista askartelukaupoista ja posliinitarvikekaupoista, ja niiden paikalleen laittaminen on helppoa. Siirtokuvia on myytävänä myös väriarkkeina, joista voit leikata mieleisiäsi kirjaimia ja muotoja, jos haluat oman kädenjälkesi näkyviin.
Käsittääkseni myös lasille on olemassa omat siirtokuvansa, jotka poltetaan myös posliininpolttouunissa. Kannattaa kysyä lisätietoja jostain liikkeestä, josta saat tarkkoja tietoja niin hínnoista kuin muustakin.