Teiden talvihoito lämmityksellä

kerro, kerro kiki

Pankkiautomaatti taas kerran tuossa lumenauraus-ketjussa väläytti, että KAIKKI Suomen päällystetyt tiet voitaisiin pitää sulana lämmityksellä, eikä se hänen mukaansa edes maksaisi kuin 70 euroa vuodessa kansalaista kohti. Siis vaivaiset 350 miljoonaa vuodessa ja aurauskalustosta, suolauksesta ja hiekoituksesta voitaisiin kokonaan luopua. Ajattelin tässä kysäistä Pankkiautomaatilta vähän tarkennusta, niin me muut palstalaiset saadaan hyvät naurut.

Millä tekniikalla lämmmitys toteutettaisiin? Sähkökaapeleilla vai mahdollisesti jollain nestekierrolla? Jos nestekierrolla, niin millä menetelmällä neste lämmitettäisiin? Paljonko olisi vuotuinen energiantarve?

Esitit, että päällysteen uusimisen yhteydessä asennettaisiin lämmitys. Miten tämä käytännössä tapahtuisi? Pääteiden päällyste uusitaan pääsääntöisesti ns. remixer-menetelmällä, jossa levityskone kuorii "grilliautojen" edellä lämmittämän asfalttipinnan, sekoittaa tähän kuorittuun asfalttiin hiukan uutta asfalttimassaa ja levittää seoksen taaksensa uudeksi pinnaksi. Tämä tehdään vain asfaltin pintakerrokselle. Pienemmillä teillä asfaltin pinta yleensä jyrsitään ensin omalla koneellaan ja sen jälkeen levittimellä levitetään uusi pinta. Molemmissa menetelmissä uusittava pinta on vain joitakin senttejä. Pohjia myöten asfalttipintaa ei yleensä uusita ellei tien perustuksissa ole jotain korjattavaa.

Pelkäästään valtionteiden talvihoidon kustannus taitaa nykyisellään olla vuositasolla 100 miljoonan luokkaa. Päälle kuntien hoitamat tiet. Lämmitetyllä tiellä ei luonnollisesti olisi routavaurioita ja pakkasrapautumista, eikä nastarenkaillakaan enää tarvitsisi tienpintoja jyrsiä, joten päällysteet olisivat pitkäikäisempiä. Kerro nyt Pankkiautomaatti ihmeessä, miten tuo kaikkien päällystettyjen teiden lämmitys hoidettaisiin vaivaisella 350 miljoonan hintalapulla. Itselläni on kyllä vahva epäilys, että hintalappu olisi kymmeniä miljardeja ja toteuttaminen siten mahdotonta.

5

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ikuinen Kesäkeli

      Lämpöenergia teiden lämmitykseen pitää ottaa syvältä maan uumenista, siellähän on hyvin lämmintä. Maapallon nestemäinen "ydinneste" vaan kiertämään putkistoissa teiden alle...

      "Ytimen aine on pääasiassa rautaa. Ydin on kaksikerroksinen: ulkoydin on nestemäisessä olomuodossa ja sisäydin (30%–40% ydinpallon säteestä) on kiinteää. Ytimen lämpötila on sisäytimen ulkopinnalla noin 4 300 °C astetta." Wiki

    • puukenkä

      Jokuhan taannoin väläytti että raskaat ajoneuvot pysyvät tiellä koska niiden renkaat lämpiävät. Tehdään selleisia renkaita jotka lämpiävät vielä enemmän. Näin lämpö siirtyy tiehen ja ne pysyvät sulina : )

    • halutaankuulla

      Missä arvon pankkiautomaatin vastaus viipyy? Yleensä on vastaus valmiina kysymykseen kuin kysymykseen.

      • kirjaimia_on

        raukka hakemassa paskakuskin hommia jostain, kun raasulla ei ole edes e korttia, heh heh.


      • nääs

        Ei sillä taida aivokapasiteetti riittää ....


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1060
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      936
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe