Lukekaa tämä ja vastatkaa

Kertokaa ihmees jos mä oon täysin vääräs mutta mulla olis tämmönen käsitys että jos YLE tekis semmosen tempun et alkais näyttämään mainoksia ohjelmien välillä niin ne sais siitä paljon rahaa ja sitä kautta tv-maksua vois reippaasti alentaa. Mun mielestä mainoskatkot on vaan mukavia ku voi käydä jääkaapilla siinä välis menettämättä hetkeäkään. Mainoksetki nykyään niin hyviä.

Loogisesti ajateltunahan se menee näin. Jos joku tietää paremmin niin kertokaa ihmees ja paljon kommentteja.
5667
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

aamen

Äänestä

Tv-maksua ei todellakaan alennettaisi, ei vaikka kaikilla kanavilla puolet sisällöstä olisi mainontaa! Saavutettu hintataso on puljun saavutettu etu. Asiakkaat ovat valmiita sen verran maksamaan eli miksi hintaa pitäisi alentaa? Puljulle parempi vaihtoehto on sepitellä epämääräisiä syitä siihen että mainostuloilla ei voi alentaa tv-maksua koska on palvelun tuottamisessa on muiden osa-alueiden kustannukset kohonneet. Tässä tilanteessa ei parannettaisi edes tv-lähetysten eli ohjelmien laatua! "Herrat" ne tavallisten ihmisten rahat on tähänkin asti kahmineet, miksi ei tulevaisuudessakin? Koko yhteiskunta perustuu laittomaan pyramidipeliin!

Äänestä
  • Eikös YLE:n yksi perusperiaate ole että se ei pyri rahalliseen voittoon. En tosin ole varma tästäkään.Ja Ylen suurilla menoerillähän TV-maksujen korotusta on tähän asti perusteltu.Harvemmin perustelu on koskenut mainoksellisia kanavia. Ja jos rehellisiä ollaan niin eikös Ylen ohjelmat ole pääsääntöisesti äärettömän huonoja. Tämä mainostamisen aloittaminenhan koskee myös YLE:n radiokanavia. Eikös niitäkin pyöritetä TV-maksulla?

    Äänestä

  • awrg kirjoitti:

    Eikös YLE:n yksi perusperiaate ole että se ei pyri rahalliseen voittoon. En tosin ole varma tästäkään.Ja Ylen suurilla menoerillähän TV-maksujen korotusta on tähän asti perusteltu.Harvemmin perustelu on koskenut mainoksellisia kanavia. Ja jos rehellisiä ollaan niin eikös Ylen ohjelmat ole pääsääntöisesti äärettömän huonoja. Tämä mainostamisen aloittaminenhan koskee myös YLE:n radiokanavia. Eikös niitäkin pyöritetä TV-maksulla?

    Pitää paikkansa ettei yle yritä saada voittoa, kaikki rahat tuhlataan viimeistä penniä myöten herrojen palkkoihin ja kaikkiin turhiin "kulttuuri" projekteihin...

    Äänestä

ei ne perk.... hintoja laske kun ovat saaneet ylös hilattua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Kertokaa ihmees jos mä oon täysin vääräs mutta mulla olis tämmönen käsitys että jos YLE tekis semmosen tempun et alkais näyttämään mainoksia ohjelmien välillä niin ne sais siitä paljon rahaa ja sitä kautta tv-maksua vois reippaasti alentaa. Mun mielestä mainoskatkot on vaan mukavia ku voi käydä jääkaapilla siinä välis menettämättä hetkeäkään. Mainoksetki nykyään niin hyviä.

Loogisesti ajateltunahan se menee näin. Jos joku tietää paremmin niin kertokaa ihmees ja paljon kommentteja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu