Prometheus-leiristä..

Niin että haluaisin tietää prometheus-leiristä enemmän.. kokemuksia kiitos? onko joku tulossa ens kesällä jollekkin leirille, jos niin mille?
7552
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Onx se joku roolipeli tyyppinen seikkailupartio?? MÄ HALUun SINNE!!!1

Äänestä

ei kannata. mä sanon et siel on pimeetä jengii.. jos meet et oo enää terve ku tuut takas.

Äänestä

KANNATTAA EHDOTTOMASTI!!! Mee mielummin kyseleen tuolta Uskonto-osiosta Prometeus/Rippileirit, siellä on fiksumpaa porukkaa.

Äänestä

Prometheus-leirit ovat uskonnollisesti ja katsomuksellisesti sitoutumattomia aikuistumisleirejä 14-15 -vuotiaille. Leireille ovat tervetulleita kaikki kahdeksannen luokan käyneet nuoret, mutta ensisijaisesti ne on suunnattu uskontokuntiin kuulumattomille. Leirille voi kuitenkin ilmoittautua kuka tahansa nuori, ja tähän mennessä jokaiselle halukkaalle on aina onnistuttu järjestämään leiripaikka.

Leirit järjestää Prometheus-leirin tuki ry, joka on uskonnollisesti ja poliittisesti sitoutumaton järjestö. Se perustettiin vuonna 1990 jatkamaan filosofian ja elämänkatsomustiedon opettajien FETO ry:n edellisenä kesänä aloittamaa leiritoimintaa. Idea uskontoihin sitoutumattomista aikuistumisleireistä oli syntynyt elämänkatsomustietoa opiskelevien nuorten keskuudessa.

Leiripaikat ovat rauhallisia leirikeskuksia eri puolilla Suomea, yksi jopa Virossa. Useimmissa paikoissa on rantasauna ja hyvät mahdollisuudet uimiseen. Majoitustilat ovat yksinkertaiset ja joissain paikoissa kaikki leiriläiset nukkuvat samassa huoneessa. Leirikokit laittavat kotoista leiriruokaa. Allergiat ja erikoisruokavaliot otetaan huomioon, jos niistä ilmoitetaan ajoissa.

Tarjolla on 10 erikoisleiriä: kolme laivaleiriä, teatterileiri Nastolassa, ekoleiri Ähtärissä, telttaleiri Bengtsårissa, kaksi vaellusleiriä Lapissa, pyöräleiri Turun saaristossa, sekä leiri Virossa. Vuonna 1987 tai sitä ennen syntyneille järjestetään kaksi seniorileiriä.

Äänestä

siis mä olin pari vuotta sitten protu-leirillä ja se on yks parhaimmista kokemuksistani.. Kullun uskontoon, mut en jaksanu mennä riparille päntäämään raamattuu.. no joo.. suosittelen suuresti. Itse epäilin sinne menoa melkoisesti, mut kannatii kuitenki.. Rentoo meininkii ja hauskaa porukkaa!!

Äänestä

mä ainakin haluisin mennä mutta kun ei ole ketään kamuu kenen kaa lähteen niin ei innosta jos kaikki muut tuntee ainakin yhen niin mä olisin ulkopuolinen jotenkin---> kesällä katos vois mennä kun oon kasilla!

Äänestä

MINÄ AION MENNÄ 2006 KESÄNÄ (OLEN SILLOIN 15). ENSI KESÄNÄ KÄYN RIPARIN JA SITTEN PROMETHEUS! MINULLA ON JÄLKIMMÄISTÄ KOHTAAN SUUREMMAT ODOTUKSET.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Zuppe kirjoitti:

Niin että haluaisin tietää prometheus-leiristä enemmän.. kokemuksia kiitos? onko joku tulossa ens kesällä jollekkin leirille, jos niin mille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu