Alanyan kävijät -vinkkejä?

Alanyassa käyneet, kertoisitteko minulle vinkkejä, mitkä ovat parhaat paikat:

RUOKAPAIKAT
- paikallisten ruokapaikkoja
- muita ruokapaikkoja

SISUSTUSLIIKKEITÄ
- kaikkea sisustukseen liittyvää

MUITA PAIKKOJA- NÄHTÄVYYKSIÄ
51461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

RUOKAPAIKKOJA, joita lämmöllä suosittelen:
* Flash (Atatürkin patsaalta sivukatua kohti Iris-huoneistohotellia. Paikallisten suosima ruokaravintola)
* Brother´s (Kleopatran rantakadun varrella, hotelli Develin välittömässä läheisyydessä, papukaija ravintolassa)
* Yosun (Damlatas Caddesin varrella, joka johtaa suoraan basaarille, lähellä Damlastasin rantaa)
* Maren Restaurant (itäisen rannan puolella Maren Beachin yhteydessä)
* ja varmasti lukuisia muista - missä paikalliset, siellä erinomainen ruoka.

Äänestä

Moikka,
Olin Alanyassa marraskuun alussa ja tuliaisina tuli salmonella molemmille. Emme ruokailleet muualla kuin omassa hotellissa, koska matkaamme kuului ruuat, emme syöneet missään jäätelöä ja emme juoneet muuta kuin pullotettua vettä.
JOTTA OIKEIN HITON KIVA.....
Hotelli oli muuten nimeltään Riviera.

Äänestä
  • Hei,
    toivottavasti ette tuon perusteella jätä tulevaisuudessa menemättä Alanyaan tai Turkkiin.
    Itse olen käynyt perheineni Alanyassa 11 kertaa, eikä kertakaan ole ollut mitään ongelmia, vaikka syömme jäätelöä, majoneesia, salaattia ja kaikkea mitä eteen sattuu.

    Seuraavalla kerralla mahd. parempi onni!

    Äänestä

  • Kaksi kertaa salmonellaan sairastuneena osaan kertoa, että juuri hotellien ruoista saa sen kaikista helpoiten. Vältän viimeiseen asti hotellien seisovaa pöytää. Mieluimmin käyn vaikka syömässä siitä kojusta jossa paikalliset pysähtyy syömään.

    Äänestä

suosittelen lämpimästi Kervan Saray, Ataturk kadulla, muuta reitistä en osaa neuvoo. paikallinen parempi ravintola jossa paikallisetkin (turkkilaiset)käyvät illastamassa perheineen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sara kirjoitti:

Alanyassa käyneet, kertoisitteko minulle vinkkejä, mitkä ovat parhaat paikat:

RUOKAPAIKAT
- paikallisten ruokapaikkoja
- muita ruokapaikkoja

SISUSTUSLIIKKEITÄ
- kaikkea sisustukseen liittyvää

MUITA PAIKKOJA- NÄHTÄVYYKSIÄ

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu