Gmali-sähköpostiosoitteen luominen

Körri

Yritin luoda itselleni sp-osoitteen Gmailiin, mutta en saa tehtyä, koska tulee viesti, että käyttäjänimeni on jo varattu. Miten joku on voi käyttää minun nimeäni ? Kone ehdottaa jotain versiota jossa nimeni perään on laitettu joku numerosarja. En todellakaan halua käyttää mitään numeroa vaan omaa nimeäni ja sitäkin lyhennetyssä muodossa (2-osainen etunimi lyhennettynä). Miten saan oman nimeni tuohon osoitteeseen ? Mitä muita kuin Gmail on tarjolla (paitsi Hotmail, joka mulla on ollut ja se on huono, kuten tämä Suomi24 osoitekin) ?

3

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oli_sama_ongelma

      Jos sulla on yleinen nimi, tyyliin Ville Virtanen, nimi on ihan varmasti varattu. Sun pitää vain keksiä uusi käyttäjänimi tai ottaa käyttöön Gmailin ehdottama numerosarja.
      Onhan noita muitakin s-postiosoitteita, mutta Gmail on mielestäni paras.

    • Evitainen

      Ei se aina tarvitse olla kovin yleinenkään, minuakin löytyy molemmilla nimillä 3 ja 1. etunimellä 8, joten olen keksinyt ihan omat juttuni s-postiosoitteksi. Miksi se pitäisi olla koko nimellä? Nimittäin, jos alkaa s-postiin tulla paljon roska- ym. hairikköpostia, kuten nykyään helposti tulee, on se lyhennelty tai täysin keksitty s-posti helppo poistaa ja perustaa uusi, jolloin pääse muutamaksi vuodeksi eroon roskapostista.

    • ärtynyt

      MOI MULLA TÖKKII JO SIINÄ PUHELINNUMERO JUTUSSAKI

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      153
      2617
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      197
      1890
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      70
      1667
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1628
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1351
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      1031
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1020
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      999
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      190
      924
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      901
    Aihe