Palokatko ulkorakennuksen ullakolle kattotuoliin

Ulkorakentaja

Pitäisi tehdä EI30 palokatko aina vesikattoon asti autokatoksen ja verstaan väliseinän kohdalle. Toteutus tapahtuu kahdella kipsilevyllä kattotuolin molemmin puolin ja kivivilla väliin.

Ullakolla menee kuitenkin vinotreevoja ristiin rastiin pitkittäissuunnassa, eli siis kattoristikoiden tuentoja. Palokatkon takia näitä pitäisi kyseisen ristikon kohdalta katkoa.

Onko ok ratkaisu, jos nämä vinotreevat katkoo ja tukee sitten kipsilevyn asennuksen jälkeen kipsilevyn päälle niin ettei palokatkon lävitse mene mitään? Eli naulaa kipsilevyn päälle kiinni kattoristikkoon vaikkapa 2x4" pätkät, joihin noita tukilautoja voi kiinnittää. Palokatko on suunnilleen pitkittäissuunnassa rakennuksen keskellä, jossa on väliseinä, jonka päällä kattoristikko lepää.

Palokatkoon pitäisi myös järjestää suljettava kulkuluukku. Minkälaisia rakenteita olette tällaisiin tehnyt?

3

2357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jepulista100

      Onko sulla autotallin katossa kipsilevy? Ei tarvitse silloin kuin yksi kipsi kattotuoliin. Ei ne vinoreevut ole mitään koskemattomia siellä ullakolla, tee niin kuin parhaaksi näet .

      Luukuksi riittää 60x60 cm ja saranoit sen yhteepystytolppaan ja sahaat auki vassta, kun seinä valmis.

      • Ulkorakentaja

        Sekä verstaan, että autokatoksen kattoon tulee kipsilevy. Parempihan siitä tulee, jos pistää molemmin puolin ja kipsilevyäkin on sen verran ylimääräistä. Mietein vain tuota, että vaikuttaako vinotreevojen muokkaaminen katon jäykkyyteen, jos kuitenkin levytyksen jälkeen koittaa tukea uudestaan?

        Tuolla tavallahan tuosta tulee periaatteessa 4 palo-osastoa: Verstas, verstaan ullakko, autokatos, autokatoksen ullakko.


      • jepulis100

        Kai sulla muutakin tarvetta on kipsille. Siihen tullee kaksi kipsiä, kun autotallin katossa ja kattotuolissa.

        Kunhan sulla on kaksi eri osaa tuettu vinoreevuilla jäykiksi niin pitäähän tulla melkoinen voima joka pystyy sortamaan sun yläkerran, kun siellä on sisäkatossa vaaka ja ruoteet katolla.

        Noissa rak.tark. on monessa kunnassa sellaisia mestareita joiden pitään saada huomauttaa, oman egon takia, jostakin pikkuasiasta. Jätä joku laudanpää vähän repsottamaan niin sen kiinnittämisellä selviää helposti lopputarkastuksesta.

        Palo-osastointi tulee vain autotallin ja loppurakennuksen väliin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3633
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2469
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      37
      2323
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2067
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1582
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1569
    7. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      14
      1402
    8. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      128
      1320
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      271
      1304
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1275
    Aihe