Uudistus sivustolla kusee

Kestoankeuttaja

Suomi24 on onnistunut jo pariin kertaan sivustoansa uusiessa tekemään sivustosta ankeamman kuin se oli edellisellä kerralla. Siten uudet, aiempaa surkeammat sivut eivät tulleekaan yllätyksenä. Hieman perustelua:

Ehkä eniten hämmentää kokonaan tyhjä alue keskustelupalstan otsikon jälkeen. Ennen sai sentään vähäisellä skrollauksella näkyviin aiemmat keskustelut. Nyt pitää skrollata oikein urakalla että pääsee näkemään aiemmin aloitetut.

Nimimerkkeihin taas ei saa näemmä enää laittaa tyhjää tilaa väliin Esim "Antti Hangosta". Mikä tämän uudistuksen ideana on niin vaikea sanoa. Nyt nimimerkille näyttäisi olevan hieman enemmän tilaa kuin aiemmin, mutta tuo uudistus tyhjän tilan kiellon osalta vie lisäyksen asiakasystävällisyydessä suoraan vessanpytystä alas.

Nimimerkkejä ei enää näemmä näy keskustelulistaa selatessa. Onhan se palstatrolleille tietenkin hyvä juttu että ihmiset eksyvät useammin avaamaan heidänkin viestejään. Tietyllä tavoin uudistus siis onnistui palstan tekemisessä tasa-arvoisemmaksi.

Pääsivulla pääsee nyt näkemään vain suosituimmat keskustelupalstat ja se on jostain syystä siirretty oikeaan reunaan nyt kun ihmiset ovat pitkään tottuneet etsimään vasemmasta. Kaikkien keskustelupalstojen luettelon saamiseksi joutuu skrollaamaan saadakseen etusivun alareunasta vaatimattoman "keskustelut" hyperlinkin klikattua.

Sivusto tietenkin on raskaampi koneen pyörittää kuin aiemmin. Milloin Suomi24 oikeasti pyörittäisi uutta versiota, joka olisi kevyempi ja sitä kautta käyttäjäystävällisempi.

Hyvänä puolena on tuo laskuri tekstikentän yläpuolella, josta näkee suoraan montako merkkiä vielä on mahdollista kirjoittaa. Plus ja miinusnapit näyttävät siirtyneen historiaan. Itse en ikinä pitänyt niistä, joten näen tämän edistymisenä.

Joten onneksi olkoon ylläpidolle: Onnistuitte kokonaisuutena tekemään sivustosta vielä enemmän hanuria kuin edellisestä versiosta.

0

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

        Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
        Maailman menoa
        173
        22279
      2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

        Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
        Maailman menoa
        74
        9496
      3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

        Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
        Maailman menoa
        29
        7480
      4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

        Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
        Maailman menoa
        80
        6325
      5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

        Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
        Maailman menoa
        182
        5960
      6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

        https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
        Maailman menoa
        34
        4966
      7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

        Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
        Maailman menoa
        108
        4620
      8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

        eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
        Maailman menoa
        101
        4386
      9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

        Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
        Maailman menoa
        87
        2060
      10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

        Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
        Maailman menoa
        79
        1345
      Aihe