Kangaspakassa on 25 metriä kangasta. Laske metrihinta kun koko pakan hinta on 260€?
Apua tehtäviin
Auttakaaapas
72590
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jaa se 260 tuolla 25.
Miks se pitää jakaa kun eikö se pitäis kertoo?
Sulla on 25 metriä kangasta ja ne maksaa yhteensä 260€. Pitää laskea paljonko yksi metri sitten maksaa, joten pakkohan se on jakaa. Metrihinta merkitään €/m, joka jo kertoo, että kyseessä on jakolasku, jossa euromäärä jaetaan metrien määrällä, jotta saadaan yhden metrin hinta.
260€ jaetaan 25
Sun pitää hankkia jostain 10,40€, jotta pystyisit ostamaan metrin tuota kangasta. Eri asia on taas rahanhankinta;))!
Ojalan laskukirjan mukaan ihman, jakolasku
Matematiikka on siitä jännää, että vaikka se kuinka helpolta itsellekin tuntuu, todella moni ei osaa ja jaksa edes yrittää. Etenkin fysiikan laskuissa yksikköjen pyörittämisen hallitseminen on yksi perusasioista. Tämänkaltainen tehtävä valmistaa suoraan siihen.
Kun kysytään metrihintaa, yksikkönä on siis €/m, eli metrihinta tehtävässä on 260€/25m = 260/25 €/m = 10,40€/m