Miksi puhelimen netti ei toimi.

Mikävika

Hei.
Eli mulla on Nokian asha 306 varapuhelimena. Tässä yks ilta olin aikeissa käyttää sitä eli ettiä netistä tietoa kun oli pääpuhelin latuussa. Puhelin yhdistyi nätisti wlaniin mutta selaimen auetessa valittaa että mobiilidatayhteys ei ole käytössä... Kun sen käynnistää niin yhteys wlaniin säilyy mutta selain ei toimi vieläkään... Onko tässä jotain vikaa kun ajattelin että kyllähän netin wlanin kautta tulisi toimia. Ymmärrän kyllä että puhelimen oma mobiilidatayhteys ei toimi kun tuo kortti puuttuu mutta miksi wlan ei toimi?

Ja toinen kysymys.
Kun yhdistän pääpuhelimen nettiin wlanin kautta aikeinani katsoa videoita youtubesta (lähinnä kuunella kun näyttö on noin pieni) kaikki toimii siihen asti hyvin kunnes puhelin avaa videon soittimessa. Videon kesto kyllä löytyy mutta video ei lähde pyörimään. Ilmoittaa yhteysvirheestä. Mobiilidatalla videot kyllä näkyvät mutta pätkivät. (hidas yhteys, tarkoituksellisesti) Toisen wlanin kanssa puhelin on aikaisemmin videoita toistanut moitteetta mutta tämän uudemman wlanin kanssa ei.

Molemmissa tapauksissa olen yrittänyt yhteysasetuksia säädellä mutta en ole toimivaa kokoonpanoa löytänyt. Olisiko antaa jonkinlaista vihjettä.
Wlanina on DNA:n uusi 4G wlan matkamokkula MF910D.
Kysykää jos jotain unohtui kertoa.

7

465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wlaninssa vikaa.

      • Missävika

        Ei kai... Wlan hankittu 2 vko ennen joulua et ei kai siinä ny sentään? Ku ei tossa ole muuten mitään vikaa. Eli oisko vika tossa et wlan on 4G ja puhelin on tullu ennen 4G aikaa. Mutta ei kai se vaikuta kuin wlanista ulospäin lähtevään liikenteseen?


    • puppu_eenokki

      "Mobiilidatalla videot kyllä näkyvät mutta pätkivät. (hidas yhteys, tarkoituksellisesti)"

      Itsehän tuohon jo vastasit.

      • Missävika

        En mielestäni kun tarkoitus olisi saada videot näkymään wlanin läpi jotta yhteys olisi nopeampi kuin tuo puhelimen oma mobiilidata. Eli puhelimessa on erikseen oma netinsä ja sitten on tämä wlan mahdollisuus.


    • Moi! Kuten totesit, WLANin kautta tulevan yhteyden tulisi toimia normaalisti myös puhelimessa. Oletko kokeillut lähteekö tuo Nokia Asha 306 toimimaan wlanilla, jos kytket puhelimesta tuon mobiilidatan päälle, mistä puhelin kertomasi mukaan herjaa?
      Oletko katsonut Nokian Tuki -sivulta löytyisikö ongelmaan ratkaisua? http://www.microsoft.com/fi-fi/laitteet/tuki/tuote/asha306/

      WLAN -yhteytesi kautta netin tulisi toimia normaalisti myös pääpuhelimellasi. Harmillista kuulla, että mm. videoiden katselussa on ongelmaa. Helpoiten asiaa voidaan selvittää, kun olet asiakaspalveluumme yhteydessä. Sitä kautta voidaan katsoa miten yhteys on toiminut ja näkyykö siinä kenties jotain virheitä.

      Asiakaspalvelumme yhteystiedot löydät osoitteesta https://www.dna.fi/yhteystiedot
      Tuki -keskustelupalstamme löydät osoitteesta https://tuki.dna.fi/org/dna-fi/

      DNA Palvelu / Ida T.

      • Missävika

        Hei.
        Anteeksi etten ottanut suoraan teihin yhteyttä, luulin että vika on vain tyyliin joku ruksi puuttuu asetuksista tasoa.
        Eli kaikki toimii wlanin kautta hyvin siihen asti kunnes itse videota pitäisi alkaa toistaa. Sillä että onko wlan vai mobiilidata käytössä ei ole merkitystä koska puhelin kysyy ennen videon toiston aloittamista että minkä yhteyden kautta tieto kulkisi. Mobiilidatalla tuo yhteys toimii hitaasti ja silloin tieto ei kulje tietenkään wlanin läpi. Kun valitsen tuon wlan vaihtoehdon tapahtuu sinällään kummia että puhelin löytää videon keston kyllä soittimeen mutta kun videota pitäisi alkaa pyörittää tulee ilmoitus:
        Tiedonsiirto ei mahdollista. Tarkista yhteys.
        Kumminkin puhelin on tosiaan toiminut toisaalla eri wlanin perässä alkukesästä... Silloin videot toistuivat hienosti... Mutta muuten yhteydessä ei ole vikaa. Sehän tässä eniten kummastuttaa? Vain videoiden katsominen tökkii.


    • Anonyymi

      olen valittanut pitemmäaikaaa puhelin ja netti ei toimi operattorin vian selvitykseen olen ollut yhteydessä useamman kerran viimeksi sain suoraa palautetta meillä ei ole singlaania ollenkaan operattorin vianselvittäjä totes vaihda liittymää jos jollakin toisella sattuis pelaamaan suomessa on laki minimi nopeus liitymässä 5 megaa kysyin kuka otta vastuun kun ei toimi vian selvittäjä totes ei kukaan suomi on luvattu diki yhteys valtio haja-asutus aluella asuva on oman onnensa varassa kukaan ei ota vastuuta

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      364
      13026
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      105
      3995
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      27
      3988
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      61
      3844
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3294
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      60
      3170
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      138
      3106
    8. 104
      3071
    9. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      48
      2933
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2764
    Aihe