EF 24-105mm f/4 L IS USM

Reppureissaaja

Olisiko EF 24-105mm sopiva yleisobjektiivi matkoille mukaan. Runkona EOS 70D

16

968

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolmen_linssin_taktiikka

      kolmen linssin taktiikalla:

      Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM
      Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM
      Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM

      noilla saat paljon laajemman polttovälialueen - tuon otsikon linssin ostat sitten siihen täyskennolliseen joskus sitten

      • Canonisti_minäkin

        Noilla saa kyllä hirveästi polttoväliä, josta joku pätkä voi olla käyttökelpoinenkin, mutta on ne kyllä pimeitä. Et voi hallita syvyysterävyyttä, eikä minkään rungon tarkennus toi kunnolla noin pimeällä objektiivilla.

        Perinteinen kolmen objektiivin taktiikka on 24 50 135 mm kinokoossa. Eli APS-C:nä noin 15 30 85 mm. Valovoima mielummin parempi kuin f/2.0, mutta ei missään tapauksessa huonompi kuin f/2.8. Takuuvarmasti enemän onnistuneita otoksia kuin kolmella sutttuzoomilla.


      • kolmen_linssin_taktiikka
        Canonisti_minäkin kirjoitti:

        Noilla saa kyllä hirveästi polttoväliä, josta joku pätkä voi olla käyttökelpoinenkin, mutta on ne kyllä pimeitä. Et voi hallita syvyysterävyyttä, eikä minkään rungon tarkennus toi kunnolla noin pimeällä objektiivilla.

        Perinteinen kolmen objektiivin taktiikka on 24 50 135 mm kinokoossa. Eli APS-C:nä noin 15 30 85 mm. Valovoima mielummin parempi kuin f/2.0, mutta ei missään tapauksessa huonompi kuin f/2.8. Takuuvarmasti enemän onnistuneita otoksia kuin kolmella sutttuzoomilla.

        Opettele käyttään sitä hissiä!!!

        tuolla alempana:

        Tuohon polttovälialueelle toimii loistavasti myös usemman kiinteän linssin taktiikka:

        EF 28mm f/2.8 IS USM
        EF 35mm f/2 IS USM
        EF 50mm f/1.4 USM
        EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
        EF 85mm f/1.8 USM
        EF 100mm f/2 USM


      • Canonisti_minäkin
        kolmen_linssin_taktiikka kirjoitti:

        Opettele käyttään sitä hissiä!!!

        tuolla alempana:

        Tuohon polttovälialueelle toimii loistavasti myös usemman kiinteän linssin taktiikka:

        EF 28mm f/2.8 IS USM
        EF 35mm f/2 IS USM
        EF 50mm f/1.4 USM
        EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
        EF 85mm f/1.8 USM
        EF 100mm f/2 USM

        Noista on kokemusta vain f/1.8 85 mm ja f/1.4 50 mm objektiiveista. Molemmat ovat erittäin hyviä, kasivitonen jopa loistava. Jos matkasetissä on kovin monta objektiivia, painoero zoomeihin kapenee. Itse käytin croppicanonissa matkoilla yleensä paria Zenitar ja viiskymppinen. Hyvin harvoin tuli vastaan tilanne, jossa kuva olisi jäänyt kiinni mukana olevista objektiiveista.

        Nyt mukana Fujissa on perinteinen 14 35 60 mm setti, joka on kevyempi ja pienempi, kuin Canonin vitonen yhdellä kunnollisella zoomilla. Muuten suorituskyky on vastaava, mutta aivan pimeässä löytyy toki eroja.


    • adkösfd

      Itselläni on 70D:ssä matkaobjektiivina 18-135 IS STM.

    • mievaan.a

      Riippuu kuvaustyylistäsi. Jos tuo on "kropppirungossa" kiinni, niin kinovastaavuus on 38,4-168mm.

    • 123_qwe

      Tuo EI OLE yleisobjektiivi croppikennoiseen. Osta joku EF-S-objektiivi (17-55, 15-85, 17-70, 18-135 tms.) tai tai EF-objektiiveista 16-35 tai 17-40mm. Se mistään kuvaustyylistä riipu...

      • Riippuuhan

        Riippuu täysin siitä mitä tarvitsee. Jos ei tarvitse "alkupään" millejä ja pärjää 38,4 mm eteenpäin (168 mm asti) niin se sopii silloin kyseiselle kuvaajalle.


    • 123qwe

      Tuo EI OLE yleisobjektiivi croppikennoiseen. Osta joku EF-S-objektiivi (17-55, 15-85, 17-70, 18-135 tms.) tai EF-objektiiveista 16-35 tai 17-40mm. Se mistään kuvaustyylistä riipu...

      • nimi_merkki_

        Jos voi olla ilman laajakulmapäätä ja valovoima riittää tarkoitukseen, niin kenties tuolla pärjää myös kroppikennoisella rungolla. Tuo on tosin tarkoitettu täyskennoiselle "walk-around" putkeksi, eli yleisputkeksi.


    • kolmen_linssin_taktiikka

      Tuohon polttovälialueelle toimii loistavasti myös usemman kiinteän linssin taktiikka:

      EF 28mm f/2.8 IS USM
      EF 35mm f/2 IS USM
      EF 50mm f/1.4 USM
      EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
      EF 85mm f/1.8 USM
      EF 100mm f/2 USM

    • Canonisti_minäkin

      http://www.photozone.de/canon-eos/423-canon_24105_4_50d

      Ensinnäkään en itse ymmärrä tuota yhden linssin taktiikkaa. Sinänsä tuo ei ole huonoimpia Canonin zoomeja, mutta valovoima on kyllä minusta liian vähän matkakuvaukseen. Croppirungossa polttovälialue alkaa käytännössä normaaliobjektiivista, joten laajakulmapää jää pois.

      Niin pitkään kun itse kuvasin Canonilla, minulla oli mukana joko 16 mm Zenitar ja f/1.4 50 mm tai f/2.8 20 mm ja f/1.8 85mm. Hyvää, valovoimaista laajakulmaa ei Canoniin saa kohtuu hintaa.

      Nykyinen matkasettini kilpailevan merkin kamerassa on f/2.8 14 mm, f/1.4 35 mm ja f/2.4 60 mm, joista viimeksimainittu vaihtuu jossain vaiheessa valovoimaisempaan. Lisäksi mukana on yleensä vielä f/2.8 27 mm pannukakku, jonka otan runkoon kiinni jos liikun ilman kamerareppua. Matkoilla minulla on mukana reppuna slingi, jossa on tilaa päivän tavaroille ja pieni lokero kameroille.

      Oma ehdotukseni croppi Canonin matkasetiksi on tällä hetkellä f/2.8 24 mm ja f/1.4 50 mm. Jos miettii kolmen objektiivin ratkaisua, niin joku laajakulma, esimerkiksi Samyangin f/2.8 14 mm, uusi IS versio f/2.0 35 mm:stä ja tuo f/1.8 85 mm on harkinnan arvoinen. Heikkoutena tuossa on normaalin valovoima, mutta en keksi muutakaan kohtuuhintaista vaihtoehtoa.

    • Suosittelen mieluummin 18-135 IS STM EOS 70D:hen..

    • kkj13

      Kyllä sillä pärjää hyvin matkoilla.Ainakin omasta mielestä todella hyvän laatunen objektiivi.Tietysti riippuu matkasta minne menossa ja mitä kuva.Joskus ehkä kaipasin vähän enemmän laajakulma tai telea. Sisätiloihin ef 50 f1,8 tai vastaava vielä jos joutuu kuvamaan ilman salama huonossa valossa.Itsellä eos 60d ja joskus oli kaksi kittiobjektiivia mutta usein joutui vaihtamaan objektiiveja eikä se aina ole hyvä idea jos huono sää tai paljon pölyä tai kosteutta.

    • Banaani-Toope

      Se on oikein hyvä: Painavahko ja kookas mutta suorituskyky ylittää monet kiintäpolttoväliset. On kestänyt kolhimista, sadetta ja pölyä. En ole käyttänyt APS-C -kennoisessa mutta 24 mm on siinäkin ihan siedettävä laajakulma. Riippuu matkailutyylistä ja -tavoista mutta useiden objektiivien retuuttaminen mukana ja vaihtaminen tilanteiden mukaan ei ole kaikkein käytännöllisin tapa toimia. Eikä aina edes mahdollista. Varsinkaan jos aikoo ehtiä tilanteisiin mukaan ja ottaa kuvia. Vaihto-objektiivien kantaminen mukana edellyttää jonkinlaista säilytyslaitetta mutta runko ja objektiivi menevät hihnassa.

    • Pimeä_kuvaaja

      Riippuu kuvauskohteista.

      Itselleni 24 mm olisi kroppikennoisen rungon ”ainoan reissuobjektiivin” zoomausalueen alapääksi liian ahdas. Tinkisin tarvittaessa mieluummin telepään milleistä saadakseni laajispäähän leveämpää kuvakulmaa.

      Full Frame -kennoiseenhan tuo alue 24–105 mm olisi toki onnen omiaan!

      Oma kroppikennoisen reissulasini on 18–200-millinen. Pelkästään sen varassa ollessani jään usein kaipaamaan kotiin jäänyttä 10–24-millistäni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      304
      7562
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      80
      5905
    3. Kylillä nainen puhutaan

      Että olet heilutellut peittoa yhden, toisen ja kolmannen kanssa. Pitääkö paikkansa?
      Ikävä
      159
      3825
    4. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      152
      3494
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      1927
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      188
      1836
    7. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1464
    8. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1421
    9. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      15
      1405
    10. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      35
      1396
    Aihe