Olisiko EF 24-105mm sopiva yleisobjektiivi matkoille mukaan. Runkona EOS 70D
EF 24-105mm f/4 L IS USM
16
1069
Vastaukset
- kolmen_linssin_taktiikka
kolmen linssin taktiikalla:
Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM
Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM
Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM
noilla saat paljon laajemman polttovälialueen - tuon otsikon linssin ostat sitten siihen täyskennolliseen joskus sitten- Canonisti_minäkin
Noilla saa kyllä hirveästi polttoväliä, josta joku pätkä voi olla käyttökelpoinenkin, mutta on ne kyllä pimeitä. Et voi hallita syvyysterävyyttä, eikä minkään rungon tarkennus toi kunnolla noin pimeällä objektiivilla.
Perinteinen kolmen objektiivin taktiikka on 24 50 135 mm kinokoossa. Eli APS-C:nä noin 15 30 85 mm. Valovoima mielummin parempi kuin f/2.0, mutta ei missään tapauksessa huonompi kuin f/2.8. Takuuvarmasti enemän onnistuneita otoksia kuin kolmella sutttuzoomilla. - kolmen_linssin_taktiikka
Canonisti_minäkin kirjoitti:
Noilla saa kyllä hirveästi polttoväliä, josta joku pätkä voi olla käyttökelpoinenkin, mutta on ne kyllä pimeitä. Et voi hallita syvyysterävyyttä, eikä minkään rungon tarkennus toi kunnolla noin pimeällä objektiivilla.
Perinteinen kolmen objektiivin taktiikka on 24 50 135 mm kinokoossa. Eli APS-C:nä noin 15 30 85 mm. Valovoima mielummin parempi kuin f/2.0, mutta ei missään tapauksessa huonompi kuin f/2.8. Takuuvarmasti enemän onnistuneita otoksia kuin kolmella sutttuzoomilla.Opettele käyttään sitä hissiä!!!
tuolla alempana:
Tuohon polttovälialueelle toimii loistavasti myös usemman kiinteän linssin taktiikka:
EF 28mm f/2.8 IS USM
EF 35mm f/2 IS USM
EF 50mm f/1.4 USM
EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
EF 85mm f/1.8 USM
EF 100mm f/2 USM - Canonisti_minäkin
kolmen_linssin_taktiikka kirjoitti:
Opettele käyttään sitä hissiä!!!
tuolla alempana:
Tuohon polttovälialueelle toimii loistavasti myös usemman kiinteän linssin taktiikka:
EF 28mm f/2.8 IS USM
EF 35mm f/2 IS USM
EF 50mm f/1.4 USM
EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
EF 85mm f/1.8 USM
EF 100mm f/2 USMNoista on kokemusta vain f/1.8 85 mm ja f/1.4 50 mm objektiiveista. Molemmat ovat erittäin hyviä, kasivitonen jopa loistava. Jos matkasetissä on kovin monta objektiivia, painoero zoomeihin kapenee. Itse käytin croppicanonissa matkoilla yleensä paria Zenitar ja viiskymppinen. Hyvin harvoin tuli vastaan tilanne, jossa kuva olisi jäänyt kiinni mukana olevista objektiiveista.
Nyt mukana Fujissa on perinteinen 14 35 60 mm setti, joka on kevyempi ja pienempi, kuin Canonin vitonen yhdellä kunnollisella zoomilla. Muuten suorituskyky on vastaava, mutta aivan pimeässä löytyy toki eroja.
- adkösfd
Itselläni on 70D:ssä matkaobjektiivina 18-135 IS STM.
- mievaan.a
Riippuu kuvaustyylistäsi. Jos tuo on "kropppirungossa" kiinni, niin kinovastaavuus on 38,4-168mm.
- 123_qwe
Tuo EI OLE yleisobjektiivi croppikennoiseen. Osta joku EF-S-objektiivi (17-55, 15-85, 17-70, 18-135 tms.) tai tai EF-objektiiveista 16-35 tai 17-40mm. Se mistään kuvaustyylistä riipu...
- Riippuuhan
Riippuu täysin siitä mitä tarvitsee. Jos ei tarvitse "alkupään" millejä ja pärjää 38,4 mm eteenpäin (168 mm asti) niin se sopii silloin kyseiselle kuvaajalle.
- 123qwe
Tuo EI OLE yleisobjektiivi croppikennoiseen. Osta joku EF-S-objektiivi (17-55, 15-85, 17-70, 18-135 tms.) tai EF-objektiiveista 16-35 tai 17-40mm. Se mistään kuvaustyylistä riipu...
- nimi_merkki_
Jos voi olla ilman laajakulmapäätä ja valovoima riittää tarkoitukseen, niin kenties tuolla pärjää myös kroppikennoisella rungolla. Tuo on tosin tarkoitettu täyskennoiselle "walk-around" putkeksi, eli yleisputkeksi.
- kolmen_linssin_taktiikka
Tuohon polttovälialueelle toimii loistavasti myös usemman kiinteän linssin taktiikka:
EF 28mm f/2.8 IS USM
EF 35mm f/2 IS USM
EF 50mm f/1.4 USM
EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
EF 85mm f/1.8 USM
EF 100mm f/2 USM - Canonisti_minäkin
http://www.photozone.de/canon-eos/423-canon_24105_4_50d
Ensinnäkään en itse ymmärrä tuota yhden linssin taktiikkaa. Sinänsä tuo ei ole huonoimpia Canonin zoomeja, mutta valovoima on kyllä minusta liian vähän matkakuvaukseen. Croppirungossa polttovälialue alkaa käytännössä normaaliobjektiivista, joten laajakulmapää jää pois.
Niin pitkään kun itse kuvasin Canonilla, minulla oli mukana joko 16 mm Zenitar ja f/1.4 50 mm tai f/2.8 20 mm ja f/1.8 85mm. Hyvää, valovoimaista laajakulmaa ei Canoniin saa kohtuu hintaa.
Nykyinen matkasettini kilpailevan merkin kamerassa on f/2.8 14 mm, f/1.4 35 mm ja f/2.4 60 mm, joista viimeksimainittu vaihtuu jossain vaiheessa valovoimaisempaan. Lisäksi mukana on yleensä vielä f/2.8 27 mm pannukakku, jonka otan runkoon kiinni jos liikun ilman kamerareppua. Matkoilla minulla on mukana reppuna slingi, jossa on tilaa päivän tavaroille ja pieni lokero kameroille.
Oma ehdotukseni croppi Canonin matkasetiksi on tällä hetkellä f/2.8 24 mm ja f/1.4 50 mm. Jos miettii kolmen objektiivin ratkaisua, niin joku laajakulma, esimerkiksi Samyangin f/2.8 14 mm, uusi IS versio f/2.0 35 mm:stä ja tuo f/1.8 85 mm on harkinnan arvoinen. Heikkoutena tuossa on normaalin valovoima, mutta en keksi muutakaan kohtuuhintaista vaihtoehtoa. Suosittelen mieluummin 18-135 IS STM EOS 70D:hen..
- kkj13
Kyllä sillä pärjää hyvin matkoilla.Ainakin omasta mielestä todella hyvän laatunen objektiivi.Tietysti riippuu matkasta minne menossa ja mitä kuva.Joskus ehkä kaipasin vähän enemmän laajakulma tai telea. Sisätiloihin ef 50 f1,8 tai vastaava vielä jos joutuu kuvamaan ilman salama huonossa valossa.Itsellä eos 60d ja joskus oli kaksi kittiobjektiivia mutta usein joutui vaihtamaan objektiiveja eikä se aina ole hyvä idea jos huono sää tai paljon pölyä tai kosteutta.
- Banaani-Toope
Se on oikein hyvä: Painavahko ja kookas mutta suorituskyky ylittää monet kiintäpolttoväliset. On kestänyt kolhimista, sadetta ja pölyä. En ole käyttänyt APS-C -kennoisessa mutta 24 mm on siinäkin ihan siedettävä laajakulma. Riippuu matkailutyylistä ja -tavoista mutta useiden objektiivien retuuttaminen mukana ja vaihtaminen tilanteiden mukaan ei ole kaikkein käytännöllisin tapa toimia. Eikä aina edes mahdollista. Varsinkaan jos aikoo ehtiä tilanteisiin mukaan ja ottaa kuvia. Vaihto-objektiivien kantaminen mukana edellyttää jonkinlaista säilytyslaitetta mutta runko ja objektiivi menevät hihnassa.
- Pimeä_kuvaaja
Riippuu kuvauskohteista.
Itselleni 24 mm olisi kroppikennoisen rungon ”ainoan reissuobjektiivin” zoomausalueen alapääksi liian ahdas. Tinkisin tarvittaessa mieluummin telepään milleistä saadakseni laajispäähän leveämpää kuvakulmaa.
Full Frame -kennoiseenhan tuo alue 24–105 mm olisi toki onnen omiaan!
Oma kroppikennoisen reissulasini on 18–200-millinen. Pelkästään sen varassa ollessani jään usein kaipaamaan kotiin jäänyttä 10–24-millistäni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701093
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55539Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37531Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä294525Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49477
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53464