Suomen lapinkoiran häntä

Kotikoira

Lapinkoirani 7kk täysmustan häntänpäästä on ns. nivelkippurassa n.1-2cm. Muuten todella tuuhea pitää selänpäällä kuin myös j-suorassa, mielialanmukaan. Pitääkö olla ihan suorat nivelet?
Kiitos tiedoistanne.

4

2153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • What

      Häääh? Muotoiles uusiksi tuo kysymys?

    • Perheenjäsen

      Meillä nyt yli 4 vuotias Suomenlapinkoira narttu. Koira syntyi normaalisti jonka eläinlääkäri totesi terveeksi kaikin puolin, terveystarkastuksessa ennen kun koira luovutettiin.
      Alle 1 vuoden ikäisenä kuitenkin huomasin, että hännässä on jotain poikkeavaa.
      Häntä ei aivan noussut kiepille oikealla tavalla, ja tuntui että koira vähän arasteli, kun häntää kosketteli. Rokotuksilla eläinlääkäri tutki häntää, kertoi että se on.
      Kippuralla kuin sian saparo, että kannattaisi kysellä kasvattajalta asiasta.
      No minä kysyin ja tiedoksi että, kasvattaja ei suhtautunut asiaan kovin hyvin ja kertoi myös että hännässä ei voi olla mitään vikaa. Koirani oli tuolloin jo yli 1 vuoden ja olin siihen hyvin kiintynyt, joten jätin kasvattajan rauhaan jossain vaiheessa harkitsin kuitenkin koiran kuvauttamista. Mutta luovuin asiasta sitten.
      Nyt koirani on yli 4 vuotta vanha ja voi hyvin ja häntäänkin saa koskea.
      Tiedoksi hännässä ei tarvitse olla mitään isoa vikaa, mutta näyttelykoiraksi tälläiset koirat eivät kelpaa.

    • eppasti

      Paimenkoukku, "J-koukku" hännänpäässä on ihan sallittu. Hännän saa tällöin suoristetta käsin, jos kokeilee. Häntämutka taas on hylkäävä virhe näyttelyssäkin. Googleta vaikka tuota paimenkoukkua, jos asiaa valaisisi enemmän :)
      Muutenkin häntien kirjo on aikamoinen lapinkoirilla. Rotumääritelmän mukaan liikkeessä selän päällä kannettu, nartuilla varsinkin helposti levossa laskeva. Joku ei nosta häntää ollenkaan, jollain se tuntuu aina olevan selällä, jollain on hyvinkin kippurassa... Harvoin pelkkä häntä aiheuttaa mitään terveydellisiä ongelmia, näyttelyt ja jalostus ovat sitten ihan asia erikseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      3023
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1779
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      146
      1744
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      1580
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      76
      1512
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      331
      1395
    7. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1248
    8. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      77
      1231
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1072
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1035
    Aihe