Sosiaalinen yhteisöpalvelu Facebook otti suuren askeleensa kohti Kiinan tasavallan tyylistä sensuuria, kun se otti käyttöönsä äsken uuden sensuurisovelluksen. Siinä käyttäjät voivat määrittää, että mikä uutinen on heidän mukaansa disinformaatiota.
Näissä maissa (Turkki, Iran, Kiina, Pohjois-Korea, Pakistan, Vietnam, Eritrea) Facebook, Twitter ja Youtube tilit ovat joutuneet sensuurin kohteiksi.
Suomen tiedotusvälineissä tämä Venäjän trollijahdiksi nimetty ajojahti sosiaalisen median mielipidevaikuttamista vastaan on tehnyt selväksi sen, kuinka paljon valtaeliitti pelkää itsenäisten ajattelijoiden julkista mielipiteenilmaisua internetissä.
Julkinen mielipiteenilmaisun vapaus kuuluu Suomen perustuslakiin ja siihen kuuluu myös oikeus uskonnon vapauteen. Mutta kun siihen yhdistetään internet, niin eliitti pelkää menettävänsä valtansa, koska ihmisillä on internetissä vapaus saada käsiinsä avointa tietoa ja tämä on heille suuri uhka.
Kuten tämä Pittsburghin Pediatric Society esitteli jo vuonna 1969 suljettujen ovien takana luennollaan, että kaikki tieto ja sen saanti tulisi saada rajoitettua pois tavallisen kansan ulottuvilta. Mutta toisin kävi. Tuli google ja internet sekä tiedon hausta tuli kaikille vapaata, vaikka NSA urkkiikin siinä ohella yksityisten internetin käyttäjien hakutuloksia.
Facebook tulee tällä sensuuri uudistuksellaan ampumaan vain itseään jalkaan. Sillä jos tämä sosiaalinen yhteisöpalvelu ajetaan globaalin sensuurin alle, niin sieltä lähtee kaikki käyttäjät ulos ja he siirtyvät lopulta muille kilpaileville yhteisöpalveluille, kuten Diasporalle.
Lähde: http://www.redicecreations.com/article.php?id=32617
http://nwohavaintoja.blogspot.fi/2015/01/facebook-menossa-kohti-kiinan.html
Facebook menossa kohti Kiinan tyylistä sensuuria
3
148
Vastaukset
- lehmätön
Niin että aloittajakin luulee kaikkien yleistä mediasta olevan niitä venäjä trolleja jopa epäluuloissaan kuvittelee minuakin uutisten muokkaajaksi En tiennytkään että joidenkin mielikuvituksessa olen niin taitava että ylentäneet itseni jopa venäjä trolliksi :)
minullahan on muitakin arvonimiä yhtä harhaluuloisten ja muiden /lehmätön päihteillä sekoittaneiden mielensä maisemissa kuten : läski, lehmä, lumppu, juoppo, läskimooses sekä ihan hirveen näköinen jne.. Tämä ainoastaan sentakia että toisilla heittää todellisuudentaju pahasti mm.- juoppokin
Tosi läski :)
- ilmaisuvapauttako
Suomessa siis sananvapauttaan voi käyttää omaa ilkeyttään väärin keksimällä tuntemattomista ihmisistä halventavia ja loukkaavia nimityksiä sekä ilmentää naisiin kohdistuvaa vihaansa mielinmäärin solvamalla täysin tuntemattomia naisia sekä nuoria tyttöjä mitä halpaisin nimityksin vailla minkäänlaista käsitystä todellisuudesta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11536Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras911450Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221031Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva184888Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2767- 102750
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42731Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks28728- 7694
- 60673