Facebook menossa kohti Kiinan tyylistä sensuuria

redi

Sosiaalinen yhteisöpalvelu Facebook otti suuren askeleensa kohti Kiinan tasavallan tyylistä sensuuria, kun se otti käyttöönsä äsken uuden sensuurisovelluksen. Siinä käyttäjät voivat määrittää, että mikä uutinen on heidän mukaansa disinformaatiota.

Näissä maissa (Turkki, Iran, Kiina, Pohjois-Korea, Pakistan, Vietnam, Eritrea) Facebook, Twitter ja Youtube tilit ovat joutuneet sensuurin kohteiksi.

Suomen tiedotusvälineissä tämä Venäjän trollijahdiksi nimetty ajojahti sosiaalisen median mielipidevaikuttamista vastaan on tehnyt selväksi sen, kuinka paljon valtaeliitti pelkää itsenäisten ajattelijoiden julkista mielipiteenilmaisua internetissä.

Julkinen mielipiteenilmaisun vapaus kuuluu Suomen perustuslakiin ja siihen kuuluu myös oikeus uskonnon vapauteen. Mutta kun siihen yhdistetään internet, niin eliitti pelkää menettävänsä valtansa, koska ihmisillä on internetissä vapaus saada käsiinsä avointa tietoa ja tämä on heille suuri uhka.

Kuten tämä Pittsburghin Pediatric Society esitteli jo vuonna 1969 suljettujen ovien takana luennollaan, että kaikki tieto ja sen saanti tulisi saada rajoitettua pois tavallisen kansan ulottuvilta. Mutta toisin kävi. Tuli google ja internet sekä tiedon hausta tuli kaikille vapaata, vaikka NSA urkkiikin siinä ohella yksityisten internetin käyttäjien hakutuloksia.

Facebook tulee tällä sensuuri uudistuksellaan ampumaan vain itseään jalkaan. Sillä jos tämä sosiaalinen yhteisöpalvelu ajetaan globaalin sensuurin alle, niin sieltä lähtee kaikki käyttäjät ulos ja he siirtyvät lopulta muille kilpaileville yhteisöpalveluille, kuten Diasporalle.

Lähde: http://www.redicecreations.com/article.php?id=32617

http://nwohavaintoja.blogspot.fi/2015/01/facebook-menossa-kohti-kiinan.html

3

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lehmätön

      Niin että aloittajakin luulee kaikkien yleistä mediasta olevan niitä venäjä trolleja jopa epäluuloissaan kuvittelee minuakin uutisten muokkaajaksi En tiennytkään että joidenkin mielikuvituksessa olen niin taitava että ylentäneet itseni jopa venäjä trolliksi :)

      minullahan on muitakin arvonimiä yhtä harhaluuloisten ja muiden /lehmätön päihteillä sekoittaneiden mielensä maisemissa kuten : läski, lehmä, lumppu, juoppo, läskimooses sekä ihan hirveen näköinen jne.. Tämä ainoastaan sentakia että toisilla heittää todellisuudentaju pahasti mm.

      • juoppokin

        Tosi läski :)


      • ilmaisuvapauttako

        Suomessa siis sananvapauttaan voi käyttää omaa ilkeyttään väärin keksimällä tuntemattomista ihmisistä halventavia ja loukkaavia nimityksiä sekä ilmentää naisiin kohdistuvaa vihaansa mielinmäärin solvamalla täysin tuntemattomia naisia sekä nuoria tyttöjä mitä halpaisin nimityksin vailla minkäänlaista käsitystä todellisuudesta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      248
      14337
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      145
      3780
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3712
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      1470
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      364
      1434
    6. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      41
      1200
    7. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      10
      1046
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      931
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      45
      908
    10. En pystynyt vaan vastaamaan...

      Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
      Ikävä
      90
      746
    Aihe