Terve! Kyseessä on 80-luvun alun rivitalo, johon edellinen asukas on teettänyt täyden kylppäriremontin -07. Panin merkille että kahdessa kulmassa ei ole laitettu silikoonia, vaan ne on saumattu laastilla. Laasti on halkeillut koko seinän korkeudelta ilmeisesti elämisen seurauksena. Toisessa kulmassa tuo laastisauma on todella leveä n. 4cm.
Kyseiset kulmat eivät ole suihkun vieressä, vaan vastakkaisella puolella kylppäriä.
Onko tuo väärin tehty/vaarallista ja mitä nyt pitäisi tehdä?
Saumat halkeilee! Onko vaarallista?
10
2764
Vastaukset
- jgihihio
Laastisauma 4 cm, anna mun nauraa. Ei tuollaista ammattilaista löydy Suomesta, ellei ole tehnyt joku itse tai virupoika.
- mikko999999
Ilmeisesti laattojen mitoitus mennyt pieleen ja ratkaisu on ollut tuollainen leveä sauma, vai kuinka? Voi perkule :( Ostimme asunnon lähiaikoina ja en silloin kiinnittänyt noihin nurkkiin huomiota. Muut saumat on kyllä tehty siististi ja oikein.
- laastia
4 cm saumat - ei mitään vikaa - ylpeili juuri yksi itseään ammattimieheksi kutsuva taloyhtiön palkkaama suomalainen remonttimies.
Voin kyllä kertoa, ettei paljon naurata ainakaaan osakasta. - remppamies1
mikko999999 kirjoitti:
Ilmeisesti laattojen mitoitus mennyt pieleen ja ratkaisu on ollut tuollainen leveä sauma, vai kuinka? Voi perkule :( Ostimme asunnon lähiaikoina ja en silloin kiinnittänyt noihin nurkkiin huomiota. Muut saumat on kyllä tehty siististi ja oikein.
Taloyhtiöltä kysyt pöytäkirjaa vesieristeestä ja onko sitä ollenkaan siellä, kun se on tarkastettu/hyväksytty tuo ulkonäkö sitten eri asia, ÄLÄ ainakaan laastia irroita lähtee mukana ne vedeneristyksetkin silloin olet itse aiheuttanut vesivahingon/vaurion rakenteeseen.
- jöörani
ammattimies ei tuollaista jälkeä jätä käsistään.laatoitus ja saumaus on kylppärirempan helpoin osuus,eli olettaa voi että pohjatyöt ,vesieristykset voi olla sutta ja sitä kautta vaarallista.
90 luvulta asti on taloyhtiöiden rempan dokumentoitu.vesieristykset tarkastetaan ja hyväksytetään ennen työn jatkumista.Isännöitsijällä tuosta 07 tehdystä vesieristyksestä pöytäkirja on,jos ei remppaa oo tehty salaa "Ranen" kanssa tax freenä.- BauHerr
HÖPÖ HÖPÖ. Vesieristys on ollut rakennusmääräysten mukaan pakollinen vuodesta 1998.
1997 on vielä ollut hyväksyttä laatoittaa suoraan Gyprcokin päälle ilman vesieristystä. Niin on monesti myös tehty.
90-luvun lopun vesieristykset olivat muutekin "lateksia Gryprockille", ts. sutta ja sekundaa. - Frau_
BauHerr kirjoitti:
HÖPÖ HÖPÖ. Vesieristys on ollut rakennusmääräysten mukaan pakollinen vuodesta 1998.
1997 on vielä ollut hyväksyttä laatoittaa suoraan Gyprcokin päälle ilman vesieristystä. Niin on monesti myös tehty.
90-luvun lopun vesieristykset olivat muutekin "lateksia Gryprockille", ts. sutta ja sekundaa.Avaaja ilmoittaa, että remontti on tehty 2007. Silloin määräykset olivat samat kuin nytkin. Moro tietäjä HÖPÖ HÖPÖ
- turhauhmetellä
Uudet laatat päälle vaan.
- raakaarskaa
Ihan hyvä se on. Neljä senttiä on vielä ok. Jos häiritsee laita vaikka naulakko ja kylpytakki eteen.
- TTimbermanni
Tottahan ne halkeilee mutta yleensä ongelma enempi kosmeettinen. Jos toisen nurkan sauma on 4 cm leveä, se nyt on poskellaan.
Ehkä kannattais varovaisesti rapsutella/napsutella se saumalaasti pois ja laittaa sinne ohut soiro laatalla. Sekin asiallisemman näköinen jos ja kun löytyy samanlaista ja samankokoista laattaa. Sitten rapsutella myös se toinen sauma ja laittaa molempiin nurkkiin silikoonit tilalle. Toinen helppo vaihtoehto on laittaa molempiin nurkkiin sopivat listat ja miksei niittenkin reunat sitten siliconilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait803422Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41384Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani41181- 261106
Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68820Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es45798Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60754Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä45749Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t29713Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4697