Elias-koulusta kokemuksia?

TulevaEliasÄiti

Lapsi menee parin vuoden kuluttua kouluun ja tuo Elias-koulu olis lähellä. Kiinnostais muutenkin, koska Steiner-pedagogiikassa on niin paljon hyvää.

Mutta millainen koulut tuo on? Millaiset opettajat ja millainen ilmapiiri? Onko kuinka "vanhanaikainen" Steikku?

27

9273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xDXDx

      Eliaskoulu on ihan hömppää, ei siellä lapset mitään opi xD XDXD

      • TulevaEliasÄiti

        Kiitos vastauksesta, vaikka ei tuo kyllä vielä kovasti auttanut ;) Oletko itse käynyt tuota koulua? Tykkäsitkö?


    • TulevaEliasÄiti

      Eikö kellään ole kokemusta??? Olisi todella hienoa kuulla miten lapsenne koulussa viihtyvät, onko luokkakoot suuria, millaisia retkiä tehdään, miten se pikkuinen piha toimii välitunneilla jne: Kaikista vastauksista olen kovin iloinen :)

    • poliisipäällikkö

      Onks tota enää ees olemassa

    • TulevaEliasÄiti

      Kiitos poliisipäällikkö kysymyksestä, kyllä se on, hyvissä voimissa :)
      Olisi heinoa kuulla, millainen henki koulussa on ja miten koulupäivät sujuvat.
      Kaikki kommentit tosi tervetulleita!

    • Piilaaksonen

      Mietimme juuri ilmoittaisimmeko lapsemme tänne Elias-kouluun jonoon. Piilaaksossa suosivat juuri näitä Steiner/Waldorf-kouluja, koska näkevät niiden olevan luovuuden kasvulle ja ylläpitämiselle parhaita oppimisen alustoja. Olisiko kenelläkään tietoa tästä Elias-koulusta, onko siellä luovien alojen vanhempien lapsia vai lähinnä perinteisempiä steinerlaisia?

    • osataanhommat

      Elias -koulussa on nuohoojien, kaupanmyyjien, rekkakuskien laivasiivoojien, torimyyjien, suutarien, konduktöörien, turvatarkastajien, vartijoiden jne. lapsia. Eli hyvin luovien ja värikkäiden alojen väkeä. Tietävät, mitä elämä on. Ei pelkkiä jalkojen nostelijoita ja sanojen hokijoita.

    • Piilaaksonen

      No heh "osataanhommat", tuo oli kyllä tiedossa, mutta halusinkin tietää lähinnä onko siellä MYÖS luovien alojen vanhempien lapsia? Tosin hiukan kyllä jäin miettimään, mikä tuo kommenttisi jalkojen nostelijoista ja sanojen hokijoista oikein on, tarkoitatko ehkä tanssijoita ja näyttelijöitä? Itselleni "luova ala" on paljon muutakin :)

    • Piilaaksonen

      Tarkennuksena: vaikka nuohoojat, siivoojat ym. tekevätkin varmasti kiinnostavaa ja värikästä duunia, "luovat alat" minulle ovat pitkälti samaa, kun tässä linkissä https://fi.wikipedia.org/wiki/Luovat_alat määritellään. Näiden alojen vanhempien lapsista siis tiedustelin, ja lähinnä siksi, että kyseessä on 13-vuotinen koulu, jossa vanhemmatkin ovat todella paljon tekemissä keskenään ja toivoisin sieltä löytyvän myös muita sellaisesta taustasta tulevia kuin meidän perheemme. Erittäin hyvä on, että siellä on myös mainitsemiasi, kuten muissakin kouluissa, mutta nyt kyselin toisista aloista.

    • mietimieti

      Suosittelen tutustumaan antroposofiaan ja miettimään haluaako lapsensa tämän katsomuksen varaan rakentuvaan kouluun laittaa. Kannattaa myös käydä tutustumassa opistoon, jossa steineropettajat koulutetaan eli Snellman-korkeakouluun ja huomioida, että sieltä valmistuvilla ei ole pätevyyttä opettaa muualla kuin Steinerkouluissa.
      Ja jos pelkää tavallisen peruskoulun tunkevan kaikki lapset samaan muottiin, kannattaa perehtyä Steinerkoulun metodeihin, siellä lapsien on esim. pakko käyttää tietynlaisia paksuja, kömpelöitä liituja, maalata saa vain opettajan antamalla tietyllä värillä jne.
      Ja ainakin osassa näistä kouluista kiusaamista on paljon eikä siihen puututa.

      • Anonyymi

        Jumalan pojan kun kiellät pääset mihin vaan. Terveisin 😈


    • Piilaaksonen

      Nimimerkille mietimieti: suosittelen sinulle itsellesi tutustumista nykyaikaisiin Steiner-kouluihin. Menethän pois tästä keskustelusta antroposofioinesi, minua kiinnostavat aidot kokemukset Elias-koulusta, eivät pelottelut niiltä, jotka eivät koko kouluun ole tutustuneet.

    • Tsekkix

      Käytiin tuol koululla jossain myyjäisissä just viikkopari takaperin... Kivan näköistä, vanhemmat näytti olevan aktiivisina mukana töissä... Ite koulusta en kyl tiiä mitään, mut tää keskustelu tuli vastaan ku googletin tietoa. Oma skidi viel niin pieni ett ei viel tietoa laittaisko tuonne mut miksei, miksei...

    • Itse olen Steinerkoulua käyvä nuori ja olen täällä viihtynyt todella hyvin ja kun aikaisemmin tuli joskus puhetta Elias koulusta, hetken tutustumisen jälkeen totesin siellä vaikuttavan olevan samanlaista porukkaa kuin Steinerkoulussakin.

    • Anonyymi

      Mukavasti näin 5 vuotta myöhässä vastailen... Mutta siis olen ollut Elias-koulussa ekalta luokalta asti ja valmistuin tässä hetki sitten yhdeksänneltä luokalta! En olisi kyllä parempaa koulua voinut toivoa :)

    • Anonyymi

      VIELÄKÖ TOI NIMI ON ENÄÄ KÄYTÖSSÄ. ITE EN MUISTA KU STEINERKOULUN V 1991-2000...JA SEN JÄLKEEN OON OLLU IHAN KUJALLA ET MISSÄ MENNÄÄH

    • Anonyymi

      Tietysti mihin vaan missä pilkataan Jeesusta ja kielletään ✡️😎🦁😈

    • onko elias koulua enää. itse lähdin sieltä 2000 vuonna ja sen jälkeen on vettä virrannut aurajoessa/kokemäenjoessa/tammerkoskessa...

    • Anonyymi

      Olen itsw tällä hetkellä täällä ja on todella hyvä parempi kuin peruskoulu

    • Anonyymi

      ONKO TÄTÄ ELIAS KOULUA MILLÄÄN TASOLLA ENÄÄ OLEMASSA. STEINERKOULU EI ESIINNY ENÄÄ EDES HELSINGIN SANOMISSA TAI VALTAKUNNAN LEHDISTÖSSÄ

    • Anonyymi

      Lapseni kävi kyseistä koulua 1.-6.luokan ja voin käsi sydämellä sanoa: ei enää ikinä. En suosittele.

    • Anonyymi

      Älä mene Elias kouluun mä rukoilen olen vanha oppilas sieltä ja lähin koulusta traumotisoituneena

    • Anonyymi

      No hyvä koulu se ainakin on sen voin sanoa!

    • Anonyymi

      Minun lapsi oli siellä, voin suositella.
      Kannattaa käydä noissa myyjäisissä, jutella opettajien ja vanhempien kanssa ja kokea tunnelmaa.
      Siellä on joitain lisäaineita, joita ei peruskoulussa ole, juuri niissä on näiden koulujen hienous.
      Siellä oli paljon taiteilijoiden lapsia, mutta myös tavallisista ammateista, minä mm.

    • Anonyymi

      Jospa tähän trollien perään sitten vähän oikeaa kokemusta.

      Lapseni on Elias-koulussa. Ja siskoni on käynyt aikoinaan Elias-koulun. Itse olen käynyt toisen steinerkoulun. Lukioon menimme molemmat muualla, koska meille oli jo silloin selvää, mihin ammatteihin halusimme tähdätä ja menimme molemmat erikoislukioihin. Siskoni on lääkäri ja minä olen tehnyt urani toimittajana (terve vaan kaikille, jotka tunnistavat. :) ) Kävimme molemmat myös vuoden peruskoulua paikkakunnan vaihtamisen takia, joten on kokemusta myös siitä.

      Tässä vähän syitä, miksi valita steinerkoulu (esim. Elias-koulu):
      • Yksilöllisyys ja yhteenkuuluvuus: lapsia arvostetaan yksilöinä, ei pakoteta muottiin. Luokka on tiivis yhteisö ja itse koen, että siellä on vähemmän esim. kiusaamista ja vertailua.
      • Tunnetaidot ja välittävä kohtaaminen: kaikessa opetuksessa keskiössä.
      • Sosiaaliset taidot ja luova ajattelu: Luovuus on kaikessa opetuksessa tärkeä oppimisen keino, mutta se ei tarkoita sitä, että steinerista valmistutaan vain luoville aloille. Omalta luokaltani on esimerkiksi tullut useampi lääkäri, yksi juristi ja monta tutkijaa. Toki useampi myös luovalle alalla.
      • Ikäkausiopetus integroituna valtakunnalliseen opetussuunnitelmaan: Eli steinerissa opitaan samat asiat (opetussuunnitelma) kuin peruskoulussakin. Mutta enemmän otetaan huomioon se, minkä ikäisenä lapsella on parhaat edellytykset oppia eri asioita ja millä keinoin hän niitä ko. iässä parhaiten oppii.

      Vanhempien rooli on vahva Eliaksessa. Eli myös me luokan vanhemmat ollaan yhteisö ja osallistutaan tapahtumien ja muun kautta.

      Suosittelen lämpimästi!

    • Anonyymi

      onko koko paikka enää olemassa edes nimeltä... mä vaan muistan steinerkoulun

    • Anonyymi

      En suosittele ollenkaan. Paljon kiusaamista ja häiriökäyttäytymistä, jota koulu vain lakaisee maton alle. Korona-aikana rokotevastaisuus otti ohjia, koulu mm. nousi Hesarin lööppiin, koska ainoana kouluna vaati yli 12-vuotiailta molempien vanhempien suostumusta rokotteeseen - koulun vanhemmissa paljon rokotevastaisuutta ja vaihtoehtohoidot ovat jotenkiinsa sisäänkirjoitettuna koulun aatteeseen.

      Kolmannella luokalla koulussa kaikki lukevat vanhaa testamenttia, elämänkatsomustietoa ei haluttaisi opettaa 1-3 luokkalaisille ollenkaan, tosi paljon piilotettua uskontoa koulussa on.

      Mitä olen kuullut vanhemmilta, niin monelta luokalta lähtee joka vuosi paljon oppilaita, koska on niin huonosti hoidettu työrauha. Monilla luokilla on tästä syystä tosi vähän oppilaita ja joidenkin aineiden, kuten matematiikan opiskelu tuottaa tosi paljon vaikeuksia. Opettajilla ei vältsyyn ole ihan pätevyyttä.

      Koulu usein lakaisee ongelmia maton alle, yhdelle luokalle vanhemmat kutsuivat Aseman lapset kertomaan koululle, että siellä on ongelmia ja kiusaamista - sitten vasta koulu uskoi. Lisäksi olen kuullut muutamalta, että lasten suojelu on toivonut vanhempien tekevän koulusta ilmoituksia aviin, koska he suhtautuvat nuorten ja lasten ongelmiin lähinnä olan kohtauksin ja jättävät selkeitä lasten suojelullisia asioita raportoimatta eteenpäin.

      On koulussa paljon hyvääkin toki, mutta erikoinen uskon lahko paikka

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      123
      2698
    2. 170
      2109
    3. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1396
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      124
      1380
    5. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1326
    6. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      30
      1217
    7. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1171
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      48
      1150
    9. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      35
      1142
    10. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      84
      1078
    Aihe