Yrittäjien ELO

mestari58

Työeläkeyhtiö Elo varastaa yrittäjien selkänahasta riivityt rahat valtiovallan suojeluksessa. Samaan aikaan kun hallitus patistaa työttömiä perustamaan yritystoimintaa, se antaa vapaat ohjat työeläkeyhtiöille päättää jatkossa myös työntekijän eläketurvasta. Yrittäjällä ei ole mahdollisuutta kieltäytyä tästä ryöstöpolitiikasta.

Vuosikymmenien aikana maksetut eläkesummat eivät olekaan pahan päivän tullessa työntekijän tukena. Jos yrittäjä sairastuu, työkyvyttömyyseläkkeelle pääsy on miltei mahdoton polku. Yksinyrittäjän/ ammatinharjoittajan eläketurva on mitätön, ja hakija kokee olevansa mitätöity niin uransa kuin osaamisensakin puolesta.

Mikä on tämän politiikan tarkoitus? Nöyryyttää ja rangaista itsensä työllistäjää.

3

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Almujajäävain

      Totta,eläketurvakeskukin lähetti paimenkirjeen meille yritäjille juuri,kolme A.nelosta paperia,vaikka itsellä kaikki kunnossa,rupee rahat kait käymään virkaloisilta vähiin kun pitää puoli maalimaa elättää !

    • ei_tasa-arvoa

      Jälleen tuli todennettua, että ELO on vain rikkaiden yrittäjien etuja ajava kokoomuslinjainen eläkeyhtiö. Eivät suostuneet taaskaan myöntämään pientä työkyvyttömyyseläkettäni (alle 500 euroa/kk!!!!!), vaikka myöntävät sairauksieni olemassaolon.
      Käsittämätöntä yksintoimineen käsityöyrittäjän nollaamista.
      Rahat kyllä otetaan, mutta mitään ei anneta takaisin. Miksi valtiovalta ei puutu tähän epäkohtaan?

    • kyllästyttää

      tosi sekava yhtiön toiminta eivät myöntäneet eläkettä myönsi kuntoutustuen joka alkaa vasta sitten kun on leikattu käskettiin ottaa yhteyttä kun on olo parempi pärjää siihen saakka millä pärjäät eikä lähtenyt selventää ennen sitä asiaa mitenkään vaikka kuinka kyselin

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      228
      6476
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      39
      4540
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      91
      4378
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      6
      4196
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      38
      3686
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3608
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3588
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      22
      3499
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3263
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2415
    Aihe