Hoitoeurytmia?

vanhempi70

Meidän lapselle on opettajan taholta ehdotettu hoitoeurytmiaa. Eurytmian lisääminen olisi kuulema lapselle eduksi, koska hän on jatkuvasti saanut kehnoa palautetta käden taidoista. Lapsemme ei osaa käyttää liimaa taideteoksiin. Millaista hoitoeurytmia on ja kuinka paljon sitä annetaan ja onko siitä ollut hyötyä käden taitojen parantamisessa?

1

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • steinerlapsi

      Hei, itse olen käynyt steinerkoulun (valmistunut YO 2010) ja käynyt "hoitoeurytmiassa" pari vuotta lukuhäiriön tähden ala-asteella. Itse sisällöllisesti (eurytmisesti) tehtiin samoja asioita kuin luokkien yhteisillä tunneilla. Näissä tunneissa tärkein tekijä lienee lapsen rauhottuminen ja keskittyminen ilman ulkopuolisia paineita tai hälinää. Lisäksi "pikkueukka" -tunnin aikana sai opettajan jakamattoman huomion. Vaikka eurytmian syvin olemus ei avautunutkaan minulle täysin 13 vuoden jälkeen, en koe näistä ylimääräistä tunneista olleen mitään haittaa. Lukemaan opin ajallani ja tunneilta oli mukavaa välillä päästä rauhoittumaan :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      34
      9188
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      27
      3666
    3. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      43
      2214
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      104
      2041
    5. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      17
      1870
    6. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      12
      1465
    7. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      24
      1298
    8. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1187
    9. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      876
    10. Missä palaa?

      K-Market sauhuaa missä päin Poria?
      Pori
      67
      815
    Aihe