Yksivuotiaan päivä

kahdenlapsenäiti

Tässä meidän yksivuotiaan päivä: Herää noin klo 7-8. Sitten aamupala ja pesut. Sitten vaatteet päälle ja yhdeksäksi päivähoitoon. Päivähoidosta haetaan noin klo 14. Sitten välipalaa. Sen jälkeen leikitään kolmevuotiaan isosiskon kanssa. Sitten pienet tirsat, ruoka ja sitten taas leikkiä isosiskon kanssa. Sitten iltapala ja pesut noin klo 19. Nukkumaan noin klo 21. Kuulostaako tämä normaalilta yksivuotiaan päivältä? Onko liian rankka tai pitkä? Kiitos vastauksista jo etukäteen.

1

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toivoton_äiti

      Kuulosta normaalilta eikä liian rankalta..=) meillä yks vuotiaan päivä, herää 8-9.30 välillä, ja iltaisin nukkumaan klo.10.30-11.30 joskus valvoo jopa 12. siinä välissä leikitään,syödään, ulkoillaan vaunujen kera, opetellaan kävelyä, 2-3 krt viikossa käydään avoimessa pk.ssa, jossa näkee muita lapsia. sulla ainakin lapsella rytmi hyvä. Meillä myös ongelma tuo nukkuminen, ei halua nukkua omassa pinnasängyssä vaan pyrkii sieltä joka yö mun viereen, jos en nosta, nousee ylös ja ulvoo kädet kiinni kaltereissa naama punaisena, paijailut,silittelyt, veden juottaminen ei auta ku vähän, lopulta kaikki aina johtaa raivopurkaukseen jos ei pääse äidin viekkuun..olisi ihanaa että nukkuisi yön omassa sängyssä kokonaan,heräilee yöllä ainaki 8 krt, aina silmät ei ole edes auki vaa ulvoo ja etsii käsillään minua jos pinna sängyssä..sitten kun vieressä heräilee kiskoo mua hiuksista,repii naamasta unissaan..kunnon unta en nuku ja näkyy tummista silmän alusista..hitto..lapsen iltatoimet suunnilleen aina samoihin aikoihin..mutta ei vaan halua nukkua..

      tuohon nukkumisongelmaa otan vinkkei vastaan..=)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4418
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1767
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1760
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1751
    Aihe