Ylimääräiset matkatavarat?

kysym_välittäjä

Sain textarilla yhdeltä tytöltä kysymyksen:

Mitä tapahtuu, jos mukana on liikaa matkatavaroita verrattuna etukäteen maksettuun määrään, ja matkustaja kieltäytyy maksamasta ylimääräisiä (esim. ei ole rahaa ja maksukortilla ei ole katetta, tai se on mitätöity tms.) ?

Veikkaisin, että tuossa on 2 vaihtoehtoa:

1) peruutat koko lennon, mutta näin myöhäisessä vaiheessa tehdystä peruutuksesta ei saa palautusta, eli maksat lennon, vaikka et lennäkään.

2) osa tavaroista jää kentälle, joten check-in vain maksetulle määrälle.

Mutta tuo 2 -vaihtoehto saattaa osoittautua hankalaksi, sillä turvamääräysten kannalta ei ole suositeltavaa jättää matkatavaroita yksinään kentälle.

En tiedä, sallitaanko järjestely, että joku kaverisi noutaa ne myöhemmin vai ei.

Ja jos ei sallita, mitä niille ylimääräisille sitten pitäisi tehdä? Kantaa lentoaseman ulko-oven ulkopuolelle ja jättää sinne, vai?

4

157

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juurikin niin. Kantaa lentokentän ulkopuolelle ja tunkea ne roskiin.

    • 541

      No ei tietenkään tavaroita jätetä yksinään kentälle niin, että kukaan ei tiedä, kenen tavarat ovat. Eri asia on, että virkailija vie ne nimellä varustettuna (ja kenties turvatarkastettuna) säilöön.

      Tosin jos rahaa ei ole, niin en kyllä käsitä, että sitä tavaraakaan pitää ottaa mukaan yli maksetun määrän. Anteeksi ruma ilmaus, mutta kuulostaa nykyajan pissikseltä.

    • EiTipu

      1) peruutat koko lennon, mutta näin myöhäisessä vaiheessa tehdystä peruutuksesta ei saa palautusta, eli maksat lennon, vaikka et lennäkään.
      Tavallisissa peruslipuista et saa senttiäkään takaisin, peruit koska hyvänsä...

    • Matkustajas

      Riippuu erittäin paljon lento yhtiöstä ! Finnairilla economy matkustaja saa viedä euroopan lennoille yhden ruumatavaran max 23kg, jos ylittyy reilusti yli 2kg niin joudut maksamaan luultavasti lisämaksua! Alle 2 kilon lisäpainosta tuskin tarvitsee maksaa tai ei aina kaan meidän tarvinnut maksaa laukusta joka painoi 24,94kg ! Riippuen virkailiasta tiskillä ! Ryanairilla ja norwegianilla ja muilla halpiksilla maksavat matkatavarat erikseen ! Halpalentoyhtiöillä myös helpommin sakotetaan virheistä! Joten koita vaan pakata se määrä tavaraa mitä tarvitset niin ei tule niitä lisä maksuja!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      96
      1234
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      98
      975
    3. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      61
      837
    4. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      35
      821
    5. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      52
      817
    6. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      126
      780
    7. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      3
      738
    8. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      60
      606
    9. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      41
      518
    10. Ei ole siitä kiinni

      Että en tykkäisi. Tykkään liikaa, mutta se on epäsopivaa. Hirveää kidutusta ruokkia tunnetta täällä, jos todellisuudessa
      Ikävä
      33
      506
    Aihe