Ylimääräiset matkatavarat?

kysym_välittäjä

Sain textarilla yhdeltä tytöltä kysymyksen:

Mitä tapahtuu, jos mukana on liikaa matkatavaroita verrattuna etukäteen maksettuun määrään, ja matkustaja kieltäytyy maksamasta ylimääräisiä (esim. ei ole rahaa ja maksukortilla ei ole katetta, tai se on mitätöity tms.) ?

Veikkaisin, että tuossa on 2 vaihtoehtoa:

1) peruutat koko lennon, mutta näin myöhäisessä vaiheessa tehdystä peruutuksesta ei saa palautusta, eli maksat lennon, vaikka et lennäkään.

2) osa tavaroista jää kentälle, joten check-in vain maksetulle määrälle.

Mutta tuo 2 -vaihtoehto saattaa osoittautua hankalaksi, sillä turvamääräysten kannalta ei ole suositeltavaa jättää matkatavaroita yksinään kentälle.

En tiedä, sallitaanko järjestely, että joku kaverisi noutaa ne myöhemmin vai ei.

Ja jos ei sallita, mitä niille ylimääräisille sitten pitäisi tehdä? Kantaa lentoaseman ulko-oven ulkopuolelle ja jättää sinne, vai?

4

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juurikin niin. Kantaa lentokentän ulkopuolelle ja tunkea ne roskiin.

    • 541

      No ei tietenkään tavaroita jätetä yksinään kentälle niin, että kukaan ei tiedä, kenen tavarat ovat. Eri asia on, että virkailija vie ne nimellä varustettuna (ja kenties turvatarkastettuna) säilöön.

      Tosin jos rahaa ei ole, niin en kyllä käsitä, että sitä tavaraakaan pitää ottaa mukaan yli maksetun määrän. Anteeksi ruma ilmaus, mutta kuulostaa nykyajan pissikseltä.

    • EiTipu

      1) peruutat koko lennon, mutta näin myöhäisessä vaiheessa tehdystä peruutuksesta ei saa palautusta, eli maksat lennon, vaikka et lennäkään.
      Tavallisissa peruslipuista et saa senttiäkään takaisin, peruit koska hyvänsä...

    • Matkustajas

      Riippuu erittäin paljon lento yhtiöstä ! Finnairilla economy matkustaja saa viedä euroopan lennoille yhden ruumatavaran max 23kg, jos ylittyy reilusti yli 2kg niin joudut maksamaan luultavasti lisämaksua! Alle 2 kilon lisäpainosta tuskin tarvitsee maksaa tai ei aina kaan meidän tarvinnut maksaa laukusta joka painoi 24,94kg ! Riippuen virkailiasta tiskillä ! Ryanairilla ja norwegianilla ja muilla halpiksilla maksavat matkatavarat erikseen ! Halpalentoyhtiöillä myös helpommin sakotetaan virheistä! Joten koita vaan pakata se määrä tavaraa mitä tarvitset niin ei tule niitä lisä maksuja!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      168
      1428
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1019
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      725
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      650
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      637
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      20
      622
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      573
    Aihe