Sain textarilla yhdeltä tytöltä kysymyksen:
Mitä tapahtuu, jos mukana on liikaa matkatavaroita verrattuna etukäteen maksettuun määrään, ja matkustaja kieltäytyy maksamasta ylimääräisiä (esim. ei ole rahaa ja maksukortilla ei ole katetta, tai se on mitätöity tms.) ?
Veikkaisin, että tuossa on 2 vaihtoehtoa:
1) peruutat koko lennon, mutta näin myöhäisessä vaiheessa tehdystä peruutuksesta ei saa palautusta, eli maksat lennon, vaikka et lennäkään.
2) osa tavaroista jää kentälle, joten check-in vain maksetulle määrälle.
Mutta tuo 2 -vaihtoehto saattaa osoittautua hankalaksi, sillä turvamääräysten kannalta ei ole suositeltavaa jättää matkatavaroita yksinään kentälle.
En tiedä, sallitaanko järjestely, että joku kaverisi noutaa ne myöhemmin vai ei.
Ja jos ei sallita, mitä niille ylimääräisille sitten pitäisi tehdä? Kantaa lentoaseman ulko-oven ulkopuolelle ja jättää sinne, vai?
Ylimääräiset matkatavarat?
4
150
Vastaukset
Juurikin niin. Kantaa lentokentän ulkopuolelle ja tunkea ne roskiin.
- 541
No ei tietenkään tavaroita jätetä yksinään kentälle niin, että kukaan ei tiedä, kenen tavarat ovat. Eri asia on, että virkailija vie ne nimellä varustettuna (ja kenties turvatarkastettuna) säilöön.
Tosin jos rahaa ei ole, niin en kyllä käsitä, että sitä tavaraakaan pitää ottaa mukaan yli maksetun määrän. Anteeksi ruma ilmaus, mutta kuulostaa nykyajan pissikseltä. - EiTipu
1) peruutat koko lennon, mutta näin myöhäisessä vaiheessa tehdystä peruutuksesta ei saa palautusta, eli maksat lennon, vaikka et lennäkään.
Tavallisissa peruslipuista et saa senttiäkään takaisin, peruit koska hyvänsä... - Matkustajas
Riippuu erittäin paljon lento yhtiöstä ! Finnairilla economy matkustaja saa viedä euroopan lennoille yhden ruumatavaran max 23kg, jos ylittyy reilusti yli 2kg niin joudut maksamaan luultavasti lisämaksua! Alle 2 kilon lisäpainosta tuskin tarvitsee maksaa tai ei aina kaan meidän tarvinnut maksaa laukusta joka painoi 24,94kg ! Riippuen virkailiasta tiskillä ! Ryanairilla ja norwegianilla ja muilla halpiksilla maksavat matkatavarat erikseen ! Halpalentoyhtiöillä myös helpommin sakotetaan virheistä! Joten koita vaan pakata se määrä tavaraa mitä tarvitset niin ei tule niitä lisä maksuja!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1162985EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje291371- 1031227
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621017Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661007Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi133978- 56875
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22703- 40698
Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja
Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta110652