Englannin syventävät kurssit

iytgiytviygvtyvygiyivyg

Onko kirjotuksia ajatellen enkun syventävät ns. pakko käydä? onko niitten käyminen välttämätöntä hyviä arvosanoja ajatellen, vai onko muulla opiskelulla enemmän merkitystä? itestä ainakin tuntuu että ne on hyviä enkussa jotka käyttää sitä paljon vapaa-ajalla.

en ehkä ehdi ottaa niitä kaikkia kursseja, mutta ajattelin ainakin ena7 ottaa. puhekurssi ei varmaan oo ihan niin välttämätön kirjotuksia ajatellen, toki muuten hyödyllinen.?

4

495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eikannata

      Englannin syventävistä kursseista ei ole juurikaan hyötyä kirjoituksissa. Jotkut saattavat väittää niitä jopa välttämättömiksi, mutta asia ei todellakaan ole niin. Tuo ENA7 ansaitsee oikein erikoismaininnan turhuudestaan. Kehotan sinua käymään nuo kurssit, jos ja vain jos sinulla on vaikeuksia saada 75 kurssia kasaan.

    • dggfmsdh

      Opitko englantia tv:stä, internetistä, peleistä ynnä muualta ja käytätkö sitä vapaa-ajallasi hanakasti? Onko englanti sinulle helppoa ja opitko sitä helposti koulunkin ulkopuolella?

      Minä en oikein voi sinun kysymykseesi vastata, koska asia riippuu paljolti ihan sinusta itsestäsi. Tee niin kuin sinusta itsestä parhaalta tuntuu. Jos sinusta tuntuu, että olet oppinut paljon englannin kursseilla, mutta sinulla ei ehkä tule vapaa-ajalla paljoa kuunneltua, luettua tai puhuttua englantia, niin opiskele ihmeessä kaikki kurssit. Jos sinusta taas tuntuu, että opit ja olet oppinut englantia paljon vapaa-ajalla, niin sitten sinulle ei ehkä ole niistä kursseista hyötyä.

      Joka tapauksessa vapaa-ajalla kannattaa pyrkiä lukemaan ja kuuntelemaan ja käyttämään englantia.

      Puhekurssista ei liene kovin paljon suoranaista hyötyä kirjoituksia ajatellen. Toki siinä sanasto kertaantuu ja kieltä tulee käytetyksi.

    • xxxxxxxxx

      Yo-koe laaditaan pakollisten ja syventävien kurssien oppimäärien perusteella.

    • enkus

      Syventäviä kursseja ei ole pakko käydä. Voisit tutustua vanhoihin enkun yo-kokeisiin ja katsoa, tuntuuko helpolta.

      Jos et muuten paljon harrasta englantia, syventävät kurssit auttavat varmasti paremmille arvosanoille. Puhumistahan ei yo-kokeessa testata, joten keskustelukurssin voi mielestäni jättää pois, ellei se sitten muuten kiinnosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      64
      5582
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      20
      4167
    3. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      17
      2896
    4. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      151
      2159
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      1886
    6. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      123
      1689
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      95
      1367
    8. Kerro jotakin kaivatustasi.

      Vaikka synkimmät salaisuudet jos tiedät. :) m
      Ikävä
      71
      1148
    9. Harmi, se on

      Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty
      Tunteet
      17
      1126
    10. Maailma pysähtyy aina kun sut nään

      Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o
      Ikävä
      72
      945
    Aihe