Olen nyt lukiossa ja valmistun keväällä. Olen miettinyt, että hakisin yliopistoon lukemaan tuotantotaloutta joten olisi mukavaa kuulla ainetta opiskelevien kokemuksia :) millaisiin työpaikkoihin valmistuneet yleensä sijoittuvat? Yliopistojen omien sivujen uraesimerkit olivat hieman ympäripyöreästi muotoiltuja.
Opiskelemaan tuotantotaloutta?
Matikkanörde
4242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Yritä nyt ensin päästä sinne yliopistoon ja suorittaa kandin tutkinto. Sitten voit ehkä ryhtyä haaveilemaan akateemisista jatko-opinnoista, mikäli kanditodistuksen keskiarvo on riittävän korkea. Mutta sittenkin pitää suorittaa diplomi-insinööritutkinto alta pois.
Tuotantotalous on kohtuullisen kevyt yhdistelmä niitä näitä sieltä täältä, eikä siinä paljon matematiikaa tarvita. Toista on traditionaaalisilla insinöörialoilla, joissa saattaa joutua matematiikkaakin jopa opiskelemaan.
Lisäksi sinun olisi hyvä selvittää itsellesi, mikä on akateemista perustutkinnon opiskelua ja mikä taas jatkotutkinnon.
Ihan samat kurssit tutalaiset suorittaa matikassa kuin muutkin, ja katkeruutta tuntuu olevan, kun vielä saavat keskimäärin parempia arvosanoja yhteisistä kursseista.
Hei! Vaikka matikasta pidänkin, se ei ole pääsyy hakemiselleni lukemaan tutaa. Sen verran mitä tähän mennessä tutasta tiedän vaikuttaa mielenkiintoiselta ja koska pääsykokeissa on osattava matikkaa ja fysiikkaa niin mielestäni mahdollisuuteni päästä sisälle eivät ole aivan olemattomat. Tämän viestiketjun tarkoituksena olikin saada lisätietoja kyseisestä alasta :-) tiedän kyllä, ettei matematiikka ole tutan pääaine..
Tuotantotalous on asioiden ulkoaoppimista (iso kasa pakolla englannista suomennettuja termejä joilla ei tee normaalissa elämässä mitään) ja paperinpyöritykseen keskittyvä linja. Olen käynyt muutamia tuta-kursseja enkä löytänyt niistä mitään mielekästä. En vain koe tarpeelliseksi opetella tarvikehierarkioita ynnä muita koirakokeita ulkoa, jotta niihin voi viitata jossain muussa. Käytännössä siis itsestäänselvyyksien opettelua typerällä termistöllä. Helppo tutkinto, jos vain jaksaa termit opetella.