Missä/mikä paras hotelli, ruokapaikka etc.

Eka_reissu

Tekisi mieli lähteä taikkulandiaan paikallista riisiä napostelemaan ja molloa palvomaan. Onko hotellisuosituksia pariskunnalle, joka haluaa lomailla ilman hälinää, syödä hyvää ruokaa (ilman isompia ripuleita), käydä päivänä parina katsomassa paikallista puuhastelua, hierotuttaa jumissa olevan kropan yms. kivoja muita vinkkejä?

6

297

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sijainti

      Oliko suunnitelmissa omatoimisesti järjestetty matka vai paketoitu vaihtoehto?
      Oma kokemukseni on että majoitukseen ei isommin kannata panostaa, sijainti paremminkin tulisi olla hyvä. Viimeksi khao lakissa käydessä otettiin vain suorat lennot ja varasimme itse hotlan ihan keskustan tuntumasta. Sama aurinko paistua ja sujuvasti pääsi rantsuun vaikka vain 3tähden olikin...

    • Palstaa muutaman vuoden seuranneena, sen parhaan hotellin etsiminen saattaa olla vaikeaa, koska parhaita tuntuu olevan niin monta. Mikä sitten kenellekkin on paras? Paras hinta laatu suhde, vai korkeatasoisin hotelli? Myös matkabudjetilla lienee merkitystä, mikä milloinkin on paras.

      Itse teen juuri suunnitelmissanne olevia matkoja. Paitsi että vietän paikallisten parissa turistialueen ulkopuolella paljon aikaa. Siksi olen tykästynyt eteläiseen khao lak beachiin. Itse alue on hyvin rauhallinen, ja ranta mielestäni parempi kuin esim. nang thong (keskustan ranta), joka sekään ei huono ole. Alueella on kymmenkunta ravintolaa, josta voi etsiä mieleisensä. Esim joe`s seafood on hyvä vaihtoehto. Tosin nyt pitää heti sanoa että olen katukeittiöiden, ja muovituolipaikkojen kannattaja. Niistä ja markkinoilta saa pikkurahalla herkuteltavaa, jotka eivät kyllä häpeä, turistiravintoloiden tuotoksille.

      keskustaan noin 5km, lam kaeniin 2-3km. Useita hierontapaikkoja rannalla. Määrä toki vaihtelee, sesongin mukaan. Rantsulta pääsee katselemaan norsujakin, kun tietää mistä etsiä. Norsusafarikin kävelymatkan päässä.

      Alueen hotellit.
      Merlin ****
      ylellinen, ja paikallistenkin mielestä arvostetuin. Sesonkiaikaan etenkin omatoimisesti kallis. Henkilökunta tosin joskus vähän turhankin pokkuroivaa. Uima-altaita 4, joista yhdessä voi uida baariin. Hotellista löytyy kyllä ketjuja.

      Emerald ****
      Jo vähän elämää nähnyt. Muuten ihan kelpo, joskin palstallakin eniten kritiikkiä saanut. Tosin silläkkin omat kannattajansa. Löytyy myös ainakin joidenkin matkanjärjestäjien valikoimista.

      Diamond ****
      Rennompi kuin merlin, ja aamupalalla ainakin tuoremehuja vähemmän. Tosin aamupala on ihan monipuolinen ja taatusti riittävä. Tarjoillaan kattoterasilla jossa merinäköala. Respa ei ole 24h. Toisaalta mihin sitä respaayöällä tarvitsisi? Jos lähtö aamulla, niin on siellä tarvitaessa poispäästäjä. Uimaaltaita vain yksi yleinen. Ei taida löytyä ainakaan suomalaisten matkanjärjestäjien valikoimista. Usein sopivia tarjouksia huonevaraussivustoilta.

      Briza ****
      Brizassa on 2 puolta. uusi ja vanha. Uusi on vain parivuotta vanha. sisäpiha pelkkää allasta käytännöllisesti katsoen. Löytynee useammankin matkanjärjestäjän sivuilta. Omatoimisestikin saa usein kohtuulliseen hintaan.

      Sunetra ***
      Yksityinen pieni hotelli jossa yli 40 koiraa. Ei löydy matkanjärjestäjien eikä huonevaraus sivustoilta.

      Bang niang ja Nang thong rantojen hotellialueet on ihan turisteille suunnattuja. Ei paljon paikallisia näe, kuin henkilökuntaa. Se myös näkyy esim. ravintoloiden hintatasossa. Toisaalta turisteille tarpeellinen on aina kävelymatkan päässä. Näistä itse valitsisin mielummin, bang niang alueen. Nämä myös hieman vilkaampia rantoja kuin muut rannat. Ei niissäkään mitään mallorcameininkiä ole. White sand beachillä tosin vähän sellaista voi olla. Bansak, ja bakarang rannat voivat olla rauhaa hakeville myös hyviä vaihtoehtoja. Jos raha ei este, niin meridien hotelli olisi kyllä houkuttava.

      Itse odottelen huipputarjousta. Diamondilta, Brizalta, tai Balm beachltä.

    • parga

      Minä puolestani suosittelen Bang Niangia. Täyttää kysyjän kriteerit. Hotellitarjonta monipuolista - vaikea antaa suositusta esim. budjettia tietämättä.

    • C-nior

      Khao Lakin parhaasta ravintolasta en tiedä, kukapa senkin osaa pisteyttää, mutta kannattaa mielestäni ainakin kerran KL:ssa käydessä pistäytyä Phu Khao Lakissa. Eipä käynti yleensä pettymystä tuottanut....

    • joennentsunamiapaikalla

      Parasta ruokapaikkaa en osaa sanoa. Kyllä kait kuitenkin ensimmäisenä iltana 21.11 täytynee mennä kattomaan, mitä Phu Khaolakin menuun tällä kaudella kuuluu, kun ruokala on ihan siinä lähituntumassa... Kaitpa kanaa ja riisiä jossakin muodossa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      60
      879
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      837
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      102
      780
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      776
    5. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      12
      685
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      34
      672
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      72
      576
    8. 42
      559
    9. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      557
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      63
      529
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      27
      507
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      25
      467
    13. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      87
      446
    14. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      58
      442
    15. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      107
      438
    16. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      436
    17. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      1
      427
    18. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      427
    19. 39
      413
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      407
    Aihe