Norwegian hävitti matkalaukun

Onko kellään kokemuksia kun Norwegianin lennolla häviää ruumaan pakattu matkalaukku? Kotiin tulosta jo kolme päivää ja laukusta ei mitään havaintoa. Mitään erikoista ei laukussa ollut. Tai kymmenen euron rannekello, olisko tavaran käsittelijä voinut luulla arvokkaaksi. Vähän ottaa pattiin jos laukkua ei jos koskaan löydy. Saako halpisyhtiöltä edes mitään korvauksia?
4776
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sit kun laukku on ollut hukassa yli 2 viikkoa niin kannattaa alkaa huolestumaan. Usein matkalaukut ovat viikonkin teillä tietymättömillä. Matkustan paljon ja oma laukkuni on ollut useita kertoja hukassa, joskus viikkojakin mutta aina ne on lopulta löytyneet.
Voi olla tietysti mahdollista että laukkua ei koskaan löydy mutta jos laukku ja sisältö on arvottomia niin mitään muutamaa euroa suurempaa korvausta on turha odottaa mutta paperitöitä se teettää senkin edestä.
Sitä virhettä ei kannata tehdä että yrittää huijata laukun sisältäneen jotain arvokasta. Todisteet, esim kuitit, vaaditaan ja mikäli laukku joskus löytyy se avataan sinun ja valvovan viranomaisen, esim vakuutustarkastajan läsnäollessa ja sisältö tarkastetaan.

Äänestä

Sun kirjoitus on provo. Teitkö kentällä ilmoituksen ja sait pir-raportista kopion virkailijalta?
Kaikkia täällä lentäviä yhtiöitä koskevat samat säännökset. Onhan sulla tietysti voimassa oleva vakuutus.

Äänestä

Ei ne Norwegianin työntekijät sitä sun laukkua siirrä paikasta A paikkaan B. Eli turha moittia lentoyhtiötä jos laukku katoaa. Meidän laukku "katosi" eli ei saapunut hihnalle. Tehtiin ilmotus ja samana iltana tuli jo soitto, että laukku oli löydetty. Seuraavana päivänä toimitettiin kotiovelle. Oli päässyt putoamaan hihnalta.

Äänestä

Tyhmät kadottavat matkalaukkunsa eivätkä myöskään ilmoita sitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


v-käyrä kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia kun Norwegianin lennolla häviää ruumaan pakattu matkalaukku? Kotiin tulosta jo kolme päivää ja laukusta ei mitään havaintoa. Mitään erikoista ei laukussa ollut. Tai kymmenen euron rannekello, olisko tavaran käsittelijä voinut luulla arvokkaaksi. Vähän ottaa pattiin jos laukkua ei jos koskaan löydy. Saako halpisyhtiöltä edes mitään korvauksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu