Norwegian hävitti matkalaukun

v-käyrä

Onko kellään kokemuksia kun Norwegianin lennolla häviää ruumaan pakattu matkalaukku? Kotiin tulosta jo kolme päivää ja laukusta ei mitään havaintoa. Mitään erikoista ei laukussa ollut. Tai kymmenen euron rannekello, olisko tavaran käsittelijä voinut luulla arvokkaaksi. Vähän ottaa pattiin jos laukkua ei jos koskaan löydy. Saako halpisyhtiöltä edes mitään korvauksia?

4

548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älähuolivielä

      Sit kun laukku on ollut hukassa yli 2 viikkoa niin kannattaa alkaa huolestumaan. Usein matkalaukut ovat viikonkin teillä tietymättömillä. Matkustan paljon ja oma laukkuni on ollut useita kertoja hukassa, joskus viikkojakin mutta aina ne on lopulta löytyneet.
      Voi olla tietysti mahdollista että laukkua ei koskaan löydy mutta jos laukku ja sisältö on arvottomia niin mitään muutamaa euroa suurempaa korvausta on turha odottaa mutta paperitöitä se teettää senkin edestä.
      Sitä virhettä ei kannata tehdä että yrittää huijata laukun sisältäneen jotain arvokasta. Todisteet, esim kuitit, vaaditaan ja mikäli laukku joskus löytyy se avataan sinun ja valvovan viranomaisen, esim vakuutustarkastajan läsnäollessa ja sisältö tarkastetaan.

    • ÄläPuhuPalturia

      Sun kirjoitus on provo. Teitkö kentällä ilmoituksen ja sait pir-raportista kopion virkailijalta?
      Kaikkia täällä lentäviä yhtiöitä koskevat samat säännökset. Onhan sulla tietysti voimassa oleva vakuutus.

    • ValojaPäälle

      Ei ne Norwegianin työntekijät sitä sun laukkua siirrä paikasta A paikkaan B. Eli turha moittia lentoyhtiötä jos laukku katoaa. Meidän laukku "katosi" eli ei saapunut hihnalle. Tehtiin ilmotus ja samana iltana tuli jo soitto, että laukku oli löydetty. Seuraavana päivänä toimitettiin kotiovelle. Oli päässyt putoamaan hihnalta.

    • hiilikuitu

      Tyhmät kadottavat matkalaukkunsa eivätkä myöskään ilmoita sitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      4984
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      86
      1772
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      289
      1636
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      74
      1584
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      256
      1448
    6. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      135
      1217
    7. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      1191
    8. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1180
    9. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1129
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      69
      1121
    Aihe