Kone käynnistymään dvd levyltä

Kone on osista kasattu

Kone pitäisi saada käynnistymään dvd levyltä

Konessa on asuksen osia

Kun päinelen käynnistyksen yhteydessä f10 nappulaa

Niin pääsen muokkaa käynistyksen asetuksia windows 7

Polku \ windows\system32\winload.exe

Osio:2

Kiintolevy : 2a902a8

[ / noexecute=optin ja ruutu johon voisi jotain laittaa

Miten kone muutetaan käynistymään siltä dvd levyltä

Kiitos
22230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Biossista sen saa. Mistään Windowsin asetuksista ei tätä voi määrittää.

Äänestä
  • Kyllä voi, bios valikon saa piiloon ja näkyviin windowsin puolelta.

    Äänestä

  • kyllä-voi kirjoitti:

    Kyllä voi, bios valikon saa piiloon ja näkyviin windowsin puolelta.

    että miten.

    Äänestä

  • kerro_meillekin kirjoitti:

    että miten.

    Ohjauspaneelista voit määrittäää kauanko boot valikkoa näytetään.
    Opiskele niin opit sinäkin.

    Äänestä

  • Ja eks kasista lähtien päässy niihin käynnistysvaihtoehtoihin sillä SHIFT-(tai CTRL tai ALT? :/ En nyt tähän hätään ulkoa muista!) ja sammutusnäppäimen hiiren vasemmalla painamiswlla, josta sit voi valita että mistä bootataan ja miten?

    Äänestä

  • kyllä-voi kirjoitti:

    Ohjauspaneelista voit määrittäää kauanko boot valikkoa näytetään.
    Opiskele niin opit sinäkin.

    boottivalikko on täysin eri asia kuin bios eikä siitä enää mitenkään pääse biosiin.

    Opiskele niin opit sinäkin.

    Äänestä

  • kerro_meillekin kirjoitti:

    boottivalikko on täysin eri asia kuin bios eikä siitä enää mitenkään pääse biosiin.

    Opiskele niin opit sinäkin.

    Boottivalikosta PÄÄSEE biosiin ctrl alt del näppäimillä. Opiskele itse.

    Äänestä

  • Minimerkki kirjoitti:

    Boottivalikosta PÄÄSEE biosiin ctrl alt del näppäimillä. Opiskele itse.

    eli siis boottaamallakoneen. Voi pyhä sylvi.

    Äänestä

Tuo minkä kirjoitin niin on juuri biosista, naputtelin F10 nappulaa koneen käynnistyksen yhteydessä

Äänestä
  • Ei Biossissa näy Windowsin tiedostopolkuja. Eli todennäköisesti et päässyt biossiin.

    Äänestä

Levyn poltto on epäonnistunut. Kun levyllä on kunnollinen boottisysteemi (El Torito) niin bios osaa potkaista masiinan käyntiin kunhan käskyttää että käynnistys rompulta.

Äänestä

BIOSiin pääsee Asusin levyissä kun painaa del-näppäintä pari-kolme kertaa piippauksen jälkeen käynnistyksen yhteydessä.

Sieltä boot-order sellaiseksi että dvd/optinen asema on ensimmäinen ja lähtiessä pitää tallentaa muutokset.

Jos ei boottaa levyltä (oletko polttanut levyn itse?), niin levyssä on jotain vikaa tai dvd-asema rikki. Todennäköisempää ehkä kuitenkin se, ettet tehnyt dvd-levystä boottaavaa. Varmistukseksi vielä sen verran, että jos sinulla on Windows-image tiedosto, niin sitä ei tietenkään sellaisenaan voi polttaa dvd-levylle, vaan levykuvan sisältö pitää polttaa niin että sen levykuvan sisältö, ei se levykuva, näkyy sillä dvd-levyllä.

Äänestä

Sain koneen buuttaan dvd levyltä. Kokeilin lubultua että olisin pelastanut valokuvat toimimattomalta koneelta. Mutta hetken päällä oltuaan kone sammuu itsestään. Tarkistin kotelon sisään onko sisus pölyinen ja olisiko kuumunut liikaa, pölyä ei ollut ollenkaan eli olenko oikeilla raiteilla että emolevy olisi hajalla ? ?
Vai mikä muu voisilla vialla kun kerta sammuilee omia aikojaan. Tarkistin myös että tuulerit toimivat

Äänestä
  • Virtalähde ja emolevy lienevät todennäköisimmät syypäät. Miten kone sammuu? Siis vain menee pimeäksi, heittää jonkin virhekoodin/bluescreenin, käynnistää itsensä uudelleen? Jos kyseessä on vanhempi AMD:n prosessori, se voi kuumentua jos jäähdytystahnasta on täysin kuollutta (pitäisin kuitenkin epätodennäköisenä). Voit toki yrittää yksi muistikampa kerrallaan jos vika mystisesti olisikin muisteissa.

    Äänestä

  • Kiintolevyn sisällön saa toki pelastettua kiinnittämällä se toiseen koneeseen tai vaikka USB-kehikkoon joka taas kiinnitetään vaikka läppäriin tai toiseen pöytäkoneeseen.

    Äänestä

  • Eikös se masiina yhtään piipittele käynnistettäessä jos se on noin sökö!? Noista olis jo iso apu, jos kerrot vielä BIOSin version ja piippausten määrän ja "morse-koodin"!

    Äänestä

  • 3Timo kirjoitti:

    Eikös se masiina yhtään piipittele käynnistettäessä jos se on noin sökö!? Noista olis jo iso apu, jos kerrot vielä BIOSin version ja piippausten määrän ja "morse-koodin"!

    Jos emolevyltä löytyvä, BIOS-asetuksia ylläpitävä akku/paristo on mennyttä kalua, niin BIOS ei välttämättä enää pahemmin piippaile.

    Äänestä

Toisissa BIOSeissa pääsee myös buutti-valikkoon kun rämppää buutin aikana F8, että sitäkin vois ehkä ihan ensin koittaa? Ainakin se on selvästi HELPOIN tapa jos sattuu toimimaan!

Äänestä

Hämäräperäistä, hämäräperäistä selittelyä.

Äänestä
  • Onpa sinulla omituinen nimimerkki!

    BIOS ei millään tavoin ole suoraan sidoksissa käyttöjärjestelmään. Käyttöjärjestelmä vuorostaan kurkistelee lähes aina BIOSin asetuksia.

    Äänestä

On hankalaa asentaa perinteisesti kovalevylle....
Suosittelen.

Noi DVD/USB bootit ei vaan kaikissa emoissa/biosseissa toimi kuten haluaisi...

Äänestä

Minun läppärissä biosin käynnistysjärjestysasetuksen voi ohittaa painamalla nappulaa F12 käynnistysvaiheessa. Näin voi helposti kokeilla "live" linuxdistroja eikä Windows asennukseen tarvi puuttua millään tavalla.
Eteen tulee valikko josta voi valita käynnistyykö tietokone kiintolevyltä vai dvdasemalta. Vanhemmasta pöytäkoneestani sama toiminto löytyy nappulasta F11.
Tietokoneen käyttöohjeista tieto löytynee kunkin tietokoneen osalta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Erkkimerkki2 kirjoitti:

Kone on osista kasattu

Kone pitäisi saada käynnistymään dvd levyltä

Konessa on asuksen osia

Kun päinelen käynnistyksen yhteydessä f10 nappulaa

Niin pääsen muokkaa käynistyksen asetuksia windows 7

Polku \ windows\system32\winload.exe

Osio:2

Kiintolevy : 2a902a8

[ / noexecute=optin ja ruutu johon voisi jotain laittaa

Miten kone muutetaan käynistymään siltä dvd levyltä

Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu