Eläkeputki?

faktaahaluaisin

Hei!

Nyt olisi tarpeen tietohenkilö, joka valaisisi tämän hetken tilanteen eläkeputkesta! Käsittääkseni se ollaan säilyttämässä, mutta onko se lyöty pöytään ja tilanne rauhoitettu vuoteen 2019?

Samoin kiinnostaa kovasti, mitä tehdään tai ollaan tekemässä ansiosidonnaiselle päivärahalle?

Minua kiinnostaa asia ihan yleisestikin ja tietysti itseni kannalta. Olen v. 1958 syntynyt vajaakuntoinen tukityöllistetty mies.

Luin lehtijutun, jossa todetaan, että ikäiseni henkilön mahdollisen eläkeputken alaraja on 61 vuotta. Siis jos 59v 1kk vanhana minulla olisi kaikki 500 ansiosidonnaispäivää käyttämättä, ne heittäisivät minut tuohon 61 vuoden ikään ja sitten lisäpäivät kantaisivat eläkeikään eli 64 vuoteen.

Meneekö asia noin? Jos joku jaksaisi vastata minulle, olisin kovin iloinen. Kansanedustajatkaan eivät osaa näihin kysymyksiin nasakasti vastata, mutta jospa joku tällä foorumilla osaisi.

4

393

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysytyöläkkeestä

      Laita tuo kysymys palstalle kysy työeläkkstä(talous) täälläsuomi24:ssä.Siellä on työeläkguru vastaamassa kysymyksiin

    • meminircki

      Olen ollut vanhuuseläkkeellä kolme vuotta. Siinä on se eläkeputki. Muinoin oli ns. työttömyyseläke mahdollista, kun oli ollut ensin työttömänä tarpeeksi, 60 vuotiaana, mutta ei ole enää. Ja nyt on kai sitten loppumassa myös mahdollisuus lisäpäiville, eli olla eläkeikään saakka työttömyyskorvauksella.Sehän ei ole varsinaisesti eläkeputki.

    • eikok

      Kokoomus viemässä pois työttömyysputkea ja puolittamassa ansiopäivien määrää, myöskin esittää että eläkkeet jäädytettään pysyvästi, eli ikuinen ja paheneva köyhyys, verohelpotukisa esittää rikkaimmille.
      Vaalit tulossa, jos Kokoomus pääsee valtaan, niin työttömät ja eläkeläiset kyykkyyn, miettikää ja äänestäkää,.....

    • ÄänestäjäMinäx

      Kokoomusta en olekaan koskaan äänestänyt enkä kyllä näe mitään syytä jatkossakaan äänestää.Törkeää köyhimpien kyykyuttämistä mutat herraseura jakaa kabineteissa -sullemulle poliittisia nimityksiä vaikka hakijalla ei alan kokemusta tai koulutusta. Laittetaisiinko siivooja esim sairaanhoitajan hommiin kunnalla-tuskinpa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      341
      1237
    2. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      728
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      718
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      715
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      623
    6. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      59
      606
    7. 45
      604
    8. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      571
    9. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      42
      516
    10. Onko minulla nainen

      Lupa tutustua toiseen naiseen? Olen saanut sen kuvan että et halua alkaa kanssani koska et luota minuun...
      Ikävä
      46
      502
    Aihe