Hei!
Nyt olisi tarpeen tietohenkilö, joka valaisisi tämän hetken tilanteen eläkeputkesta! Käsittääkseni se ollaan säilyttämässä, mutta onko se lyöty pöytään ja tilanne rauhoitettu vuoteen 2019?
Samoin kiinnostaa kovasti, mitä tehdään tai ollaan tekemässä ansiosidonnaiselle päivärahalle?
Minua kiinnostaa asia ihan yleisestikin ja tietysti itseni kannalta. Olen v. 1958 syntynyt vajaakuntoinen tukityöllistetty mies.
Luin lehtijutun, jossa todetaan, että ikäiseni henkilön mahdollisen eläkeputken alaraja on 61 vuotta. Siis jos 59v 1kk vanhana minulla olisi kaikki 500 ansiosidonnaispäivää käyttämättä, ne heittäisivät minut tuohon 61 vuoden ikään ja sitten lisäpäivät kantaisivat eläkeikään eli 64 vuoteen.
Meneekö asia noin? Jos joku jaksaisi vastata minulle, olisin kovin iloinen. Kansanedustajatkaan eivät osaa näihin kysymyksiin nasakasti vastata, mutta jospa joku tällä foorumilla osaisi.
Eläkeputki?
4
394
Vastaukset 4
- kysytyöläkkeestä
Laita tuo kysymys palstalle kysy työeläkkstä(talous) täälläsuomi24:ssä.Siellä on työeläkguru vastaamassa kysymyksiin
- meminircki
Olen ollut vanhuuseläkkeellä kolme vuotta. Siinä on se eläkeputki. Muinoin oli ns. työttömyyseläke mahdollista, kun oli ollut ensin työttömänä tarpeeksi, 60 vuotiaana, mutta ei ole enää. Ja nyt on kai sitten loppumassa myös mahdollisuus lisäpäiville, eli olla eläkeikään saakka työttömyyskorvauksella.Sehän ei ole varsinaisesti eläkeputki.
- eikok
Kokoomus viemässä pois työttömyysputkea ja puolittamassa ansiopäivien määrää, myöskin esittää että eläkkeet jäädytettään pysyvästi, eli ikuinen ja paheneva köyhyys, verohelpotukisa esittää rikkaimmille.
Vaalit tulossa, jos Kokoomus pääsee valtaan, niin työttömät ja eläkeläiset kyykkyyn, miettikää ja äänestäkää,..... - ÄänestäjäMinäx
Kokoomusta en olekaan koskaan äänestänyt enkä kyllä näe mitään syytä jatkossakaan äänestää.Törkeää köyhimpien kyykyuttämistä mutat herraseura jakaa kabineteissa -sullemulle poliittisia nimityksiä vaikka hakijalla ei alan kokemusta tai koulutusta. Laittetaisiinko siivooja esim sairaanhoitajan hommiin kunnalla-tuskinpa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu501168- 16815
- 68732
- 63725
- 47694
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69688Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131615Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31585Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9540Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45508Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8500- 4472
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �104469Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24463Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113434Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26427- 16421
- 34404
- 35399
- 31389