Omakotitalo tai rivitalo

Uusiatuulia

Pieni pulma asumisen kanssa. Mitäköhän pitäisi tehdä. Asun omakotitalossa, joka on rauhallisella alueella ihanien naapurien läheisyydessä yksin lasten kanssa ja jatkuvien kustannusten nousujen takia olen tässä miettinyt pitäiskö muuttaa helpompaan asumismuotoon. Kun laittaa asumisen hyvät ja huonot puolet puntariin niin enemmän näitä hyviä puolia tuntuu tulevan, mutta toisaalta huoli siitä kun jotain menee rikki ja tulee ongelmia niin pärjäänkö? Olenhan kuitenkin pärjännyt jo viisi vuotta. Toisaalta olen miettinyt pystyykö uusi miesystävä muuttamaan asuntoon, jossa olen lasten isän kanssa asunut ja perustanut perheen? Vai pitäiskö aloittaa kokonaan alusta uudessa asunnossa. Asioista on toki keskusteltu, mutta kumpikaan ei ole halunnut ehkä ottaa kaikkein vaikeinta asiaa puheeksi. Kummallakin on halua asua saman katon alla. Miten asumiskulut omakotitalossa järjestäisi, ostaako toinen osan asunnosta ja muut kustannukset jaetaan tai asuuko toinen ilman omistussuhdetta ja maksaa asumisesta johtuvia kuluja kuten sähkö, lämmitys vakuutukset? Ei ole helppoa . Olemme asustelleet puoli vuotta saman katon alla epävirallisesti ja toinen ei ole muuta kustantanut kuin välillä vähän ruokaan laittanut rahaa. Hänellä on oma asunto, jossa ei ole ollut ollenkaan.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        75
        4537
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        106
        3781
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        142
        3473
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        37
        1970
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        69
        1921
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        89
        1229
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        120
        1050
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        131
        963
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        57
        933
      10. Mikä homma?

        https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
        Saarijärvi
        25
        837
      Aihe