Nettiyhteys Fuengirolassa

Olen menossa keväällä Fuengirolaan kuukaudeksi. Vuokra-asunnossa ei ole nettiyhteyttä. Onko kokekemuksia kenelläkään kertoa mikälainen yhteys kannattaisi hankkia ja hintakin tietysti olisi hyvä tietää. Ibad on millä voisin skypeillä, selailla netissä ja parhaassa tapauksessa katsoa tv kaistan kautta ohjelmia.
Kiitos asiallisista vastauksista!
143787
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Minä olen muuttamassa kärsämäkeen ensi kesänä, luultavasti sinne vois ottaa mokkulan vai mitä mieltä olette.

Äänestä
  • Pyysin asiallisia vastauksia! Kaikenlaista vastaajaa on!??

    Äänestä

  • Ota mistä muualta tahansa, mutta älä ota siitä suomalaisten pyörittämästä puhelinkaupasta centro finlandiassa ( MiMobile) . Myyvät aivan käsittämätöntä kusetusta johon saat ostaa 50 eurolla saldoa ja mikään ei silti toimi. Välillä taas 50 euroa häviää saldosta minuutin puhelussa. Kun koitat selvittää , mitään ei tapahdu ja sitten pitääkin jo osata espanjaa .En tiedä mitä huijausta on mutta kiitti mulle ja muutamalle muulle riitti . Neljässä kuukaudessa 250 euroa tuonne kannoin ja kerran toimi netti puoli päivää ja loput rahat hävis taivaan tuuliin

    Äänestä

  • olen edellisen kommentoijan kanssa ko.centrofinlandian nettivälittäjästä samaa mjeltä,sahaavat silmään törkeästi !

    Äänestä

Jos täältä ei löydy vastausta, niin kannattaa varmaan kokeilla myös matkailupalstalta. Ammattimatkaajilla on varmasti tieto tästäkin.

Äänestä
  • Kiitos asiallisesta vastauksesta!

    Äänestä

ainakin Soneran kumppani Epsanjassa lienee edelleen Yoigo, jonka kautta netin käyttö maksaa semmoisen 2,99 jöröä / 50Mb joka puolestaan on muistaakseni jonkinlainen päiväkatto tiedonsiirrolle. datakaton jälkeen ostellaan lisäpaketteja samaa 2,99 jörön hintaan. jotensakin noin, tarkemmin voi kysellä operaatoreilta.

Äänestä
  • siis 50 Mt !

    Äänestä

ainakin Masmovil tarjoaa 1 Gt internettiä/kuukausi 5 eurolla

Äänestä
  • ja Movistar 7 €/kk ja siihen sisältyy myös puheaikaa, mulla oli sellainen lokakuussa ennenkuin sain kiinteän valokuituyhteyden. Voin suositella

    Äänestä

  • lazzo18 kirjoitti:

    ja Movistar 7 €/kk ja siihen sisältyy myös puheaikaa, mulla oli sellainen lokakuussa ennenkuin sain kiinteän valokuituyhteyden. Voin suositella

    misket jatkanut sen movistarin käyttöä? hirveää tuhalsuta tuolainen valokuitu

    Äänestä

  • mobiiliparas kirjoitti:

    misket jatkanut sen movistarin käyttöä? hirveää tuhalsuta tuolainen valokuitu

    Kiinteä yhteys hakkaa nopeudellaan ja toimintavarmuudellaan mobiilipelleilyt 100-0. Ei tulisi mieleenkään pelleillä mobiililelujen kanssa kuin tilapäisesti ja liikkuessani.

    Äänestä

Kaikissa kahviloissa on WLAN (WIFI) kaikki antavat salasanan ja ei maksa mitään.
Ainoastaan Suomalaiset pyrkivät maximoimaan hinta tasonsa.
Mulla oli movistarin mokkula ja maksoi 20€/kk ja rajaton liikenne.

Äänestä

http://www.prepaidgsm.net/en/spain.php

Kunkin operaattorin tiedosta kohdasta "Prepaid offer:" löytyy tiedot datahinnoittelusta, osalla on aika kohtuuhintaisia datapaketteja. Kuukauden oleiluun tuskin kannattaa tilata mitään sopimusliittymää.

Tuolta löytyy aika kattavasti eri maiden prepaid-liittymien tiedot http://www.prepaidgsm.net/en/operators.php mutta kannattaa varmistaa paikanpäällä hinnoittelu, muutosten päivittyminen tuolle sivustolle voi maasta riippuen kestää päiviä-viikkoja-muutaman kuukauden.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Simatuu kirjoitti:

Olen menossa keväällä Fuengirolaan kuukaudeksi. Vuokra-asunnossa ei ole nettiyhteyttä. Onko kokekemuksia kenelläkään kertoa mikälainen yhteys kannattaisi hankkia ja hintakin tietysti olisi hyvä tietää. Ibad on millä voisin skypeillä, selailla netissä ja parhaassa tapauksessa katsoa tv kaistan kautta ohjelmia.
Kiitos asiallisista vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu