Ei voi kuin ihmetellä, miten Ovenia voi mainostaa itseään radiossa ja telkkarissa luotettavaksi syyttäen kaikkia muita isännöitsijöitä epärehellisiksi. Mainos loukkaa ja entisestään mustamaalaa isännöitsijöiden mainetta. Kun lukee tämän palstan kirjoittelua Oveniasta ja Verkkoisännöinnistä viestiketjuja tulee väistämättä ajatelleeksi, onko hyökkäys paras puolustus. Ajatuksia herättää myös tarve mainostaa, yleensä se on merkki asiakaskadosta. Samaan voi laittaa myös YT:t.
Ovenia mainostaa
Pahaltanäyttää
12182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ovat menettäneet paljon asiakkaita, siksi on pakko mainostaa. Se ei kyllä auta kun on jo huono maine saatu aivan ansaitusti huonon palvelun ja epämääräisen laskutuksen vuoksi.
Hyvän isännöitsijätoimiston, jossa asiat hoituvat ei tarvitse mainostaa.
Isännöintialan eettiset säännöt hukkuneet. Isännöintiliitto ensimmäisenä tykkäämäsä ko.mainosta. Teho2015 pian tuho2016.
No, tuo isännöintiliiton toimintakaan ei ole puolueetonta vaikka sellaista kuvaa yrittävätkin antaa. Suurimmat toimistor kun ovat niitä isännöintiliiton merkittävämpkä tukijoita, niin eihän niitä kritisoida vaikka todellisuus onkin tiedossa
Ovenia on ITSE pilannut maineensa, huippukalliilla hinnoittelullaan, Ylimielisellä asenteellaan asiakkaisiinsa, "Automaattisilla", kustannustason nousuun perustumattomilla ylisuurilla hinnankorotuksillaan,Esim. vuodesta toiseen palvelujen hinnat nousevat keskimäärin yli kymmenen prosenttia!
Lopuksi kysymys ovenialle:
Kenen palkat nousseet viime vuosina yli kymmenen prosenttia?
Vastaus: Ovenian isännöitsijöiden/omistajie /johtajien mm.
Lisäksi Ovenia maksaa päälliköilleen/omistajilleen vuosittain muhkeita, vuodesta toiseen nousevia bonuksia ja kestitsemisiä, jotka asuntoyhtiöt tyhmyyksissään hyväksyvät?
Ovenian suurin omistaja on pääomasijoitusyhtiö, jotka odottavat tuotrtoa sijoitukselleen. Jollei sitä tule myyvät yhtiön eteenpäin.
Samassa jonossa on jo Realia, mutta ostajia ei ole löytynyt.
Realia toimi meidän yhtiössä rikollisesti,rahaa on hukassa 300,000. Ei ole vielä löytynyt?
Talokin antoi jäätyä,meni pokki koko talo.
No, kilpailutin ja valitsin halvimman. Kovin on outoa että homma ei toimikaan luvatusti.
Osto-osaamista tarvitaan tilaajapuolella roimasti lisää. Kyllä noita tarjousneuvotteluissa tinkaajia aina riittää.
Voimia kaikille, kyllä asiallisiakin tekijöitä löytyy. Kannattaa kysellä kokemuksia muilta taloyhtiöiltä.
Taitaa olla syöksykierteessä oleva konkurssiyhtiö. Sijoittajana olen ohjeistanut omistamistani taloyhtiöistä hallituksia vaihtamaan isännöitsijää. Eräässä Länsi-Uudenmaan pisteessä toimii isännöitsijänä kaveri joka pyörittää vieläpä omaa kilpailevaa toimintaakin Espoossa. Onko edes laillista toimia samalla alalla kilpailijana? Ainakin kaverin palveluhenkisyys tuntuu olevan muualla kuin tämän yrityksen riveissä. Kovin on huonoa mainetta pulju viimeaikoina saanut asuntosijoittajien piireissä, ehkä ovat tosiaankin ahnehtineet liikaa itselleen töitä. Irtisanovat vanhempaa ammattitaitoista väkeä ja palkkaavat kokematonta nuorisoa ja harjoittelijoita riistopalkoilla paikkaakseen menetettyjä tuloja, menetetyistä taloyhtiöistä... ja näin se noidakehä sitten ruokkii itsensä loppuun.
Meidän taloyhtiössä on Ovenia isännöinti, eikä voi parempaa toivoa. Asiat on hoidettu todella ammattitaidolla. Entiseen isännöintiin verrattuna palvelu on huippu hyvää. Ja isännöinnin hintakin on varsin edullinen, jos verrataan siihen mitä entiselle isännöitsijälle maksettiin. Yhteistyö hallituksen kanssa on mutkatonta, osakkeen omistajia informoidaan säännöllisesti ja taloushallinto on selkeää ja helposti seurattavaa. Onkohan puutteet isännöinnissä ennemminkin työntekijän kuin itse yrityksen puutteita? Ja tosi asiahan on, että jokaisen yrityksen on tuotettava korkoa sijoittajalle, siis tietty määrä voittoa. Mikään yritys ei voi pyöriä tappiolla tai siitä tulee entinen yritys.
Höpöhöpö
Teho isku 2015; laiha yritys. Ammattilaiset jo lähteneet, mitä vippaskonstia seuraavaksi?