On tullut uuden nettiliittymän aika. Olen katsellut ja tutkinut eri vaihtoehtoja. Yksi varteenotettava vaihtoehto on DNA. Kysyisin asiaa mikä ei mistään ilmene, että jos ottaa jonkin DNA Veppi -liittymistä määräaikaisena, niin kuuluuko siihen sopimukseen mokkula kaupan päälle vai pitääkö se erikseen hankkia? Jos tuo laite kuuluu sopimukseen, niin mikä laite vai voiko vapaasti valita.
DNA Veppi -kysymys
Veppinen
61199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mokkulan saa valita. Kyllä siitä dnan sivuilla on tietoa kun vierität tarpeeksi. Juuri kävin siellä on chatpalvelu menossa. Jos tarvitset vain yhteen laitteeseen saa 1,5€ kk hintaan tai 57€ kertamaksulla. Kotiverkon luomiseen vähän kalliimpia.
Unohda se DNA ja osta tämä https://www.youtube.com/watch?v=fZ7YseFlO_o
Mökille ostettiin jouluna tuo Saunalahden Prepaid perhenetti, Maksoi Ärrällä 39 euroa ja
mukana tuli Huawei 3g reitin ja SIM-kortti jossa kuukauden ajaksi rajaton netti.
Hienosti toimi ja jakoi netin parhaimillaan yhdeksälle eri laitteelle.
Jos käyttää joka päivä nettiä niin ottaa kk-maksullisen netin laittaa sitten uuden kortin prepaid reitittimeen, Semmoisen saa 15 euron kk hintaan.
Hei "Veppinen"
DNA Veppi 4G -liittymät eivät sisällä modeemia, vaan kyseessä on sopimus pelkästä liittymästä. Mikäli tarvitset mukaan myös mokkulan, ovat nämä hankittavissa 12/24/36kk maksuaikasopimuksella tai kertamaksulla esim. liittymän tilauksen yhteydessä.
Mokkulan hankinnassa kannattaa kiinnittää huomiota siihen, mihin käyttöön mokkula on tulossa. Jos yhteys tulee vain yhteen tietokoneeseen, on USB liitäntään käyvä perusmokkula hyvä valinta.
Mikäli yhteyttä on tarkoitus käyttää tietokoneen lisäksi myös esim. toisella läppärillä tai tabletilla, on 4G WLAN mokkula hyvä valinta.
Jos yhteys on tulossa kodin pääasialliseksi nettiyhteydeksi, on DNA Kotimokkula oikea valinta. Laitteessa on 4x RJ45 ethernet liitäntää useammalle pöytäkoneelle ja esim. pelikonsolille sekä WLAN verkko langattoman yhteyden luomiseksi muille laitteille.
Voit vertailla eri liittymiä ja mokkuloita kätevästi osoitteessa https://www.dna.fi/liikkuvalaajakaista
Iiro / DNA Palvelu
https://tuki.dna.fi
Vastaus kysymykseeni tulikin heti tuossa ensimmäisessä lauseessa, joten kiitos hyvästä, selkeästä ja tyhjentävästä vastauksesta :-)
osta oma 3g tikku ebhaysta kiinasta. 4g tikku latviasta 40 euroa, suomessa 100 eur .