Paljonko vauvanvaatteita...

Vaatteita

...tarvitsee kokoa kohden? Esim monetko bodyt kokoa 56, 62, 68 jne? Monetko housut? Minulla ei ole mitään käryä monetko vaatekappaleet kannattaa hankkia tiettyä kokoa kohden. Kiitos vastauksista.

2

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fghjklö

      meillä oli kaikkia (siis bodeja, housuja, potkiksia, t-paitoja, pitkähihaisia) joka koossa n. 7-8 kappaletta. vauvamme oli todella hoikka ja kaikki vaippamerkit ja kestot fuskasivat ensimmäiset kuukaudet. meni 1-3 asukokonaisuutta päivässä. Noin 3kk:n iässä tasoittui 1 vaatekertaan/pv, mutta toki silloin tällöin tuli vahinkoja.

      Sitten kun kiinteiden syönti aloitettiin, niin meni taas 1-2 asua per päivä, kun sotkua tuli. Nyt poika on 1 v. ja yleensä pärjätään yhdellä paita housut yhdistelmällä, mutta vasta eilen oli kolme vaatekertaa päällä, kun ensin aamulla tuli pissit päälle vaipan vaihdossa ja iltapäivällä kaatui mustikkasopat päälle ruokaillessa.

      Että kyllä niitä meidän kokemuksen mukaan tarvii ainakin sen 5 yhdistelmää, meillä taitaa keskiarvo olla joka koossa 7-8. Tosin tietty jos pesee päivittäin pyykkiä, niin sitten voi pärjätä paljon vähemmälläkin, mutta me pestään sitä n. 2 kertaa viikossa ja siksi tarvitaan hätävaralle puhtaita. Yökkäreitä ei ehkä tarvii ihan noin paljon, mutta kyllä meillä taisi alussa olla niitäkin se 5-6, kun yöllä tuli pukluja, maitotahroja, pissejä yms. Nykyisin on 4 yökkäriä ja niillä pärjää viikon. Ja päällysvaatteita (neuleita, farkkuja, collareita yms.) ei ehkä ihan noin paljoa, sillä meillä ainakin on sisällä niin lämmintä, että on pärjännyt bodeilla ja potkiksilla. Sitten on ollut joka koossa 1-2 siistimpää menoasua.

      Toivottavasti auttoi :)

      • Vaatteita

        Kiitos tosi paljon! Vastauksesi antoi paljon osviittaa, nimittäin ei ollut mitään käryä miten paljon hankkia vaatteita. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      235
      3514
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      62
      3158
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      68
      2703
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      36
      2576
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      85
      2175
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1929
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      20
      1897
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1842
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      93
      1721
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1073
    Aihe