Vastaus varmaan löytyisi jotenkin netistäkin, mutta kysyn silti että: Paljon englannin yo kokeen eri osioista täytyy saada pisteitä saadakseen hyvän kirjaimen (E tai L).
Olemme tehneet koulussa pitkän englanni yo kuunteluita ja niissä on sekavien kysymysten takia jäänyt pistemäärä yleensä maksimista muutamalla pisteellä. Ja essee vastauksissa en pysty saamaan paljoa yli 80 pistettä, vaikka yrittäisinkin tosissani. Muita yo-kokeeseen valmistavia tehtäviä en ole tehnyt, mutta uskon että suoriutuisin niistä hyvin, koska esimerkiksi luetunymmärtäminen on vahvin osa alueeni.
Joten saisiko tuollaisilla tuloksilla E:n yo-kokeissa, vai pitäisikö minun alkaa opettelemaan englantia kunnolla ja valita jotain kursseja yms.
Englannin yo kokeen pisteet.
4
3133
Vastaukset
- enkunjokirjoittanut
Kuuntelu 80, kirjallinen 100 ja essee 90 tuottaa yhteensä 270 pistettä, mikä riitti laudaturiin esimerkiksi viime syksynä. Keskimäärin osiota kohden laudaturia silmällä pitäen saa menettää 9-11 pistettä ja eximiaa varten jopa niinkin paljon kuin 16-18, riippuen pisterajoista.
Jos esseet tuottavat ongelmia, niin kannattaa panostaa niihin.- ollistatulikulkija
Kyllähän tuosta sitten aika helpolla vetää E:n.
En oikein tiedä mitä hyvältä esseeltä vaaditaan, koska 250 sanaa hyvää englantia, joka sisälsi hienoja ilmauksia, eikä sisältänyt kuin kaksi pientä virhettä nettosi vain 80 pistettä. Eli teen ilmeisestikki jotakin väärin perustavalla tasolla.
Toisaalta en kyllä luota meidän opettajan arvostelu taitoon, kun kaveri sai juuri 76 pistettä, vaikka sen englannin taitoja pilkkaisi rallikuskitkin.
- yoohi
Miksi muuten et opettelisi englantia kunnolla?
80 pistettä kuullusta ja muut osiot samaa luokkaa, niin yllät vähintään eximiaan. Englannin vaatimukset ovat erittäin kohtuulliset verrattuna muihin kieliin (paitsi ruotsi).- kulkijaolli
En jaksaisi oikein päntätä joitakin kielioppeja ynnä muita kirjoista, kun osaan jo nytten englantia erittäin hyvin. Mieluummin opin kieltä samalla kuin teen jotain mukavaa, kuten esimerkiksi katselen elokuvia.
Eximia kuullostaa kumminkin aikas hyvältä ja kyllä varmaan vähän harjoittelen kirjoituksiin niin kaippa älläkin mahdollinen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1273426Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891209- 94979
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827