...kokemuksia kyseisestä hotellista kiitos
Kokemuksia Hotel orquidea Bahia feliz
12
4826
Vastaukset
- KKRE
Tultiin juuri parin viikon matkalta Bahia Feliziztä ja hotelli Orquideasta. Säät oli vaan pikkusen tuuliset eikä altailla viittiny juuri aikaa viettää mutta mukava matka kaikenkaikkiaan muuten.
Orquidea on TUI konserniin kuuluva hotelli joka muodostaa tuon Blue Village kokonaisuuden muutaman viereisen hotellin kanssa.
Ensikokemuksella ihan mukava paikka jossa me ainakin viihdyttiin (keski-ikäinen pariskunta). Todellinen lasten keidas jossa on Bamsekerhoa sun muuta. Kolmesta uima-altaasta vain kaksi oli lämmitettyä (n 22-23 ast). Meillä oli AI varattuna ja buffeteista löytyi kyllä jokaiselle jotain. Lapsille oli päivällisellä ja aamiasella oma buffetti heille varattuine herkkuineen.
Iltaohjelmaa oli joka ilta (pl La ja Ke) alkaen klo 2000 lasten ohjelmalla ja loppuen tuossa 2200 hujakoilla joten sen jälkeen alue rauhoittui mukavasti. Huoneet olivat siistejä ja tilavia.
Huoneiden televisioiden kanavista valtaosa on maksullisia. Perushuoneissa on kolme porrasta joten aivan pikkulapsien kanssa täytyy olla varovainen.
Jos haluaa nähdä merelle tulee huoneen olla ylempänä kuin 4.krs, meillä oli huone 6.krs ja sieltä oli tosi mainiot näköalat. Ilmainen netti kuuluu kaikkiin huoneisiin, mutta se on todella hidas ja pätkii, meillä sai parhaan yhteyden parvekkeella. Respan ja altaiden alueella netti kyllä toimi paremmin.
Tripadvisorista kannattaa lueskella lähinnä brittien kommentteja. Niistä saa ihan hyvän kuvan hotellista kunhan suodattaa pois sen talvikauden perusvalituksen siitä että kaikki toiminta on suunnattu pohjoismaisille ja että buffetissa on outoja ruokia.
Taitaa seuraavan talvikauden hotellivalinta meidän osalta osua tähän samaan kohteeseen. - Veikkanen
Oltiin vuosi sitten 3 viikkoa ja suurin osa matkalaisista sairastui vatsatautiin hotellin ruuista, älä syä ainakaan salaatteja ja leivonnaisia buffe pöydästä, oppaatkin otti lautaselleen vain kuumia ruokia ja kuorittavia hedelmiä. Meidän huoneeseen tuli kaksi kertaa hotellin henkilökuntaa omilla avaimillaan vaikka ovi oli takalukossa koputtamatta ja ovikelloa soittamatta, mitään asiaa ei heillä ollut, vaan häipyivät nopeasti kun huomasivat että olimmekin hereillä, aamulla 8 aikaan.
- Heikkkinen
Torakoihin tottuu. Ne ovat aika veikeitä otuksia. Heti kun laittaa valot päälle niin ne juoksevat kiireesti kaapin alle. Voi järjestää kivan kilpailun kuka bonkaa niitä eniten yössä.
- vantaalainen
Ei ole mitään tietoa missä tuo sijaitsee. Vaikka tunnen Tikkurilan hyvin, kuulostaa oudolta.
- Kotiinnyt
Olemme viettäneet nyt 5 vuorokautta Tuin järjestämällä matkalla Orkidea hotellissa.
Siistit huoneet
Ystävällinen henkilökunta
hyvä aamupala
Hyvät bussiyhteydet
Hyvät taksiyhteydet
Ravintoloita oli paljon, hinnat samat kuin Suomessa.
- Todella tuulinen ja kylmä paikka, kuulemma aina, kevyt toppatakki ei liikaa.
- Luvattua Suomenkielistä opasta ei näkynyt yhtenäkään päivänä.
- Huonepalvelu tuli siivoamaan vaikka ovessa oli lappu ei tarvitse.
- Käytävien meteli kuului huoneisiin, paljon pieniä lapsia niin meno oli myös sen mukaista.
- Palveluiden hintoja ei saanut muuta kuin kysymällä. - missäMode
Tänne on ilmiannon jälkeen pyydetty moderointia.
3.2.2018 klo 18:50- missäMode
ehkä pikemminkin 3.3.2018 n.klo 18:50
- Pekali
Täällä 59 v sinkkuna parhaillaan , korvatulppa pussi kannattaa ostaa apteekista ennen lähtöä , yleinen melutaso ja hulabaloo Ruotsin laivan pallomeri potenssiin 10 , matkaoppaat eivät tiedä mistään juuri mitään mutta näyttää olevan päätehtävä viihdyttää lapsia pellen ym muodossa eli varmaan lapsi perheille sopiva mutta ei juuri muille toki korvausta vastaan on mahdollisuus mennä Span yhteydessä olevalle altaalle jos haluaa lapsivapaan oleskelun ja sitä käyttänyt joka päivä , All In paketilla ei tee mitään ellei ole mega puliukko koska puolihoitoon kuuluu lähes kaikki muu paitsi driksut , ostin ns äkkilähdön 960.- oli hinta mutta kun olet sinkku rosvoavat 650.- -700.- tyhjän vuoteen lisä ja onnistuivat myymään all in paketin siinä kiireessä eli äkkilähtö sinkulle 1960.- jabadabaduu ja huvittavinta että en käytä alcoholia hip hip hurraa , laskin juuri kun kaksi vuorokautta maksun jälkeen alkoi Tuilla kamppis All In paketti 1.- vrk että sillä saisi 260 kpl Iris Coffeeta baarista eli teilu 18 kpl per päivä :) saattaa olla holotna olo kotona.... lopetan raportin tähän täältä
- Pannu.on.Paras
Poikkea Kuparipannussa. Se kannattaa.
- Kerttusetä.Inglesistä
Kerttusetä on joskus muinoin tässä hotellissa lomaillut. Kuuma oli latinomies joka Kerttusedän silloin koulutti oikeille tavoille. Kerttusetä huomasi miehen ylivertaisuuden rakkauden maailmassa ja muutti tuon kokemuksen jälkeen Inglesiin. Nyt Kerttusetä on hyvin onnellinen. Kerttusedän neuvo on jotta kokeilkaa poikarakkautta ja koette valaistuksen. Inglesissä nähdään mussukat.
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e1725263Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä432595- 1562202
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161749- 821374
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241291Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1471239Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https321213Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.106972Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi
Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannanhoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.119913