Mikä olisi hyvä prossujäähy? Budjetti 50e. I5 4690k:lle. Aattelin
Thermalright HR-02 Machoa tai Be Quiet Dark Rock Advanced C1. Olisiko jonkikumpi hyvä vai olisiko parempi ehdotus?
Entäs SSD? 256gb, budjetti n.100e. Aattelin Crucial MX100. Onko se hyvä vai joku muu? Tilaan samalla muut osat. Tilaan luultavasti saksasta, luultavasti mindfactorysta.
Thermalright HR-02 Machoa tai Be Quiet Dark Rock Advanced C1. Olisiko jonkikumpi hyvä vai olisiko parempi ehdotus?
Entäs SSD? 256gb, budjetti n.100e. Aattelin Crucial MX100. Onko se hyvä vai joku muu? Tilaan samalla muut osat. Tilaan luultavasti saksasta, luultavasti mindfactorysta.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Tuo SSD levy on ainakin hyvä vaihtoehto.
Ok. Entäs se jäähy? Aattelin kellottaa jossain välissä.
Tää olis hyvä mutta mindfactorista sitä et saa.
https://www.alternate.de/Cryorig/R1-Ultimate-CPU-Kühler/html/product/1120919?tk=7&lk=8283
Mikä kotelo sulla?
Tää olis hyvä jäähy mut ei mahdu Fractaliin tai muihin peruskoteloihin.
http://www.mindfactory.de/product_info.php/Raijintek-Tisis-Tower-Kuehler_958088.html
Toinen vaihtoehto olis Phanteks.
http://www.mindfactory.de/product_info.php/Phanteks-PH-TC14PE-BK-Tower-Kuehler_798829.html
Kotelo Corsair Graphite 230T. Toi tisis on varmaan hyvä, jos se vaa n mahtuu.
Näyttäisi vaativan 168mm tilaa.
Itsellä käytössä Noctua NH-U12S joka ei ole aivan noin tehokas, mutta hiljaisempi, hieman pienempi ja hieman edullisempi.
Testituloksia tuosta Cryorigistä. Hyvin se on pärjännyt:
http://www.tweaktown.com/reviews/6083/cryorig-r1-ultimate-cpu-cooler-review/index7.html
http://www.hitechlegion.com/reviews/cooling/heatsinks/39900-cryorig-r1-ultimate-cpu-cooler-review?showall=&start=3
http://www.hardocp.com/article/2014/03/04/cryorig_r1_ultimate_cpu_air_cooler_review/3
http://www.jimms.fi/tuote/NH-D15
Noctua D15 on suositeltava, ja paras. On se vähän kalliimpikin mutta toisaalta se on pitkäikäinen osa kuten platinum powerikin, joka kulkee mukana läpi usean cpu-sukupolven. Emo, prossu, ssd, näyttis sun muut sisuskalut alituisesti vaihtuvat kun vuosittain tulee myyntiin niin paljon parempia malleja, mutta jäähy kuten laadukas powerikin ja kotelo pysyvät käytössä useita vuosia.
No jos 58e maksava Raijintek jää parilla asteella Noctuan jäkeen niin kannattaako maksaa 100e siitä? Jäähyssä ei koskaan ole muita kuluvia osia ku tuulettimet ja ne on helppo vaihtaa. Paitsi Noctuan joka ei ole normi tuulettimien kanssa yhteensopiva koska sen tuulettimien kiinnitysmekanismi on erilainen.
Tämä on muuten sama jäähy ku tämä alempana testattu jäähy:
http://www.mindfactory.de/product_info.php/Raijintek-Tisis-Tower-Kuehler_958088.html
http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/raijintek-nemesis.html
Koko on sitten vähän isompi kuin mitä noi tekniset tiedot antaa ymmärtää.
Siinä ilmoitettu koko on jäähyn koko ja tuulettimien kanssa se on isompi (korkeampi) mutta tuulettimet voi vaihtaa matalampiin ja hiljaisempiin jos haluaa. Aivan kuten tuossa testissäkin on tehty.
Conclusion
The Raijintek Nemesis is a highly efficient cooling system which has everything it takes to be a super-cooler. With a moderately overclocked CPU, the new cooler is just as good as the best of air coolers, beating them in terms of noise level. Although our CPU couldn’t be overclocked with the Nemesis to its maximum clock rate, it is a high-performance product overall. The Nemesis features a large and nice-looking heatsink, eye-catching and efficient fans, and a reliable multi-platform fastening mechanism. The installation procedure is very simple. On the downside is the high weight and the limited compatibility of the cooler’s fans with memory modules. As for the price factor, the Nemesis costs about as much money as other super-coolers. So, summing this review up, we can tell you that we’ve got yet another super-cooler and it’s called Raijintek Nemesis!
100 hintaseksi jäähyksi vois suositella vaikka cossun H110(i) mallia.
Jos lisää löytyy rahaa niin sitten vaikka xspc costomjäähy pakettia.
http://www.mindfactory.de/Hardware/Kuehlung Wasser (WaKue)/WaKue Sets.html/1/36448
osista saa suht edullisen ja hyvistä osista kasatun jäähdytysratkaisun.
riippuu ihan omasta jäähdytystarpeesta millaisia osiatarvitsee.
vesijäähdytys on hyvä jos haluaa hiljaisen (käytännössä äänetön)
ratkaisun ja ulkonäkö on aina 100x parempi kuin noissa järkyttävän koisissa painavissa ilmajäähyissä.
Eikä tuo jimmsilläkään ole ku 66e hintainen.
http://www.jimms.fi/tuote/0R100001
Tässä toinenki testi samasta jäähystä.
http://www.reviewstudio.net/1900-raijintek-tisis-review-actions-speak-louder-than-words/temp-and-noise
Jos vertaa D15 niin mitään merkittävää etua se ei anna vaikka on julmetusti kalliimpi.
Mun mielestä ainakaan.
Raijintekin coolerit ovat kertakäyttökrääsää. Sitten kun intelin seuraavassa prossukannassa (lga1151 tai sitä seuraava) onkin yhteensopivuusesteitä, raijintekin asiakkaat joutuvat ostamaan taas uuden 66€ coolerin, jolloin hintaa on kertynyt jo 50€ enemmän kuin mitä noctua D15 olisi maksanut.
Noctua sen sijaan huolehtii coolereiden yhteensopivuuden jatkuvuudesta, ja tarvittaessa lähettää vanhimpiinkin malleihin ilmaiseksi uudet kiinnikkeet, vaikka niiden takuuaika on umpeutunut jo ajat sitten.
Näin kävi viimeksi lga1150:lla, vanhimmat noctuan mallit saivat uudet kiinnitysosat:
http://muropaketti.com/noctua-tarjoaa-haswell-asennustarvikkeet-vanhempiin-coolereihinsa-ilmaiseksi
"Tuuletin- ja coolerivalmistaja Noctua ilmoitti eilen, että aiempien tapojensa mukaisesti se jatkaa prosessoricooleriensa yhteensopivuutta myös uusille prosessorikannoille toimittamalla uusimmat SecuFirm2-asennustarvikkeet ilmaiseksi niitä tarvitseville käyttäjille. Tällä kertaa kyseessä on Intelin uusien Haswell-prosessorien käyttämä LGA1150-prosessorikanta, jolle Noctua siis tarjoaa NM-i115x-asennussarjaa ilman lisäkustannuksia."
Noin hyvää asiakaspalvelua tietysti voi odottaa vain ehdottomimmilta laatuvalmistajilta.
Mitä järkeä on päivittää nyt konetta 1150 sarjaan kun voi päivittää suoraan 2011V3sarjaan.
Seolisi huomattavasti järkevämpi päivitys. Sille ei tule päivityksiiä yhtä nopeasti ku tuohon halpissarjaan. Yleensä mys jäähy vaihtuu kun prosessori vaihtuu. Ihan jo sen takiaet haluaa vaihtelua. Vanhan jäähyn voi myydä pois kun vaihtaaemolevyä japrosessoria.
Joten ei se Noctuaoleedelleenkään halpa. Lisäksi uudeen 1150 prosessorin päivittäminen toiseen i5 prosessoriin ei olejärkevää. KannattaaostaaseI7 jaalustaksi 2011V3 jos päivittää.
Siellä kun käytetään jo nyt DDR 4 muistia. kannattaa ostaasellainen konejollapärjää seuraavat 5v tai pidempään. Näytönohjainta voi päivittää sinä aikana ja niitä tuulettimia jos alkavap pitää ääntä. Kiintolevyjä on helppo lisätä tarpeen mukaan.
Kai huomasit millä alustallacooleriaoli testallu?Oliko 1150 alustalla?
Jotta Noctua olisi oikeasti hyvä jäähy sen pitäisi repiä ainakin 10 asteen ero kilpailijoihin.
Nyt näin ei ole. Lisäksi Noctuan tuulettimet ovat sikakaliita.
http://www.jimms.fi/tuote/NF-A14-PWM
Muilta valmistajilta saa puoleen hintaan aivan yhtähyviä tuulettimia.
Lisäksi Raijintekin tuulettimiin saa todennäköisesti noitakiinnikkeitä jos tarvitsee.
Yleensä kiinnikkeet ei montaa euroa jäähyyn maksa. Coolerista löytyy kaikkiin alustoihin tuki joita markkinoilta löytyy. Joten ei se"kertakäyttöinen" ole.
Aloittajan kannattaa miettiä jos nappaisi 4790k prossun. Se on huomattavasti tehokkaampi kuin 4690k
https://www.youtube.com/watch?v=KbzUZ_KM5t4
Sanoisin et i7 olis järkevämpi ostos ku älyttömän kallis jäähy.
Se nyt sentään tuo FPS:siä lisää. Kallis jäähy ei tuo niitä lisää.
Lisäksi i7 on pitkäikäsempi kuin i5. Tehokkaampaa prosessoriaei tarvitse päivittää niin usein.
Jos budjetti riittää niin hyppää suoraan 2011V3 sarjaan. halvin i7 maksaa tämän verran.
http://www.mindfactory.de/product_info.php/Intel-Core-i7-5820K-6x-3-30GHz-So-2011-3-WOF_974991.html
Emolevyt löytyy täältä:
http://www.mindfactory.de/Hardware/Mainboards/Desktop Mainboards/INTEL Sockel 2011-3.html/listing_sort/6
DDR 4 muistit:
http://www.mindfactory.de/Hardware/Arbeitsspeicher (RAM)/DDR4 Module.html/listing_sort/3
"Mitä järkeä on päivittää nyt konetta 1150 sarjaan kun voi päivittää suoraan 2011V3sarjaan. "
Single-thread suorituskyvyssä haswell-e on todella hidas verrattuna broadwelleihin ja 5770K:hon. Jos haluaa mahdollisimman hyvää pelisuorituskykyä, parempi on pysyä Z97:ssa.
4690K tulee vain tilapäiseen 4kk käyttöön, ja se on tarkoitus päivittää 5770K:hon keväällä.
Silloin on fiksuinta lykätä sekoneen osto siihen asti kunnes se 5770k on markkinoilla.
Mitään järkeä ei ole ostaa nyt yli200e prossua ja päivittää se hetken päästä kalliimpaan.
Jos 5770k on 10% tehokkaampi ku 4790k niin miksi se ollisi merkittävämpi uudistus kuin mikään muu intel uudistus?
Osta saman tien 8 ytiminen nyt ei s emaksaku tonnin.
https://www.youtube.com/watch?v=f4yCnlY7h4U
Sitte jos se 5770k pieksee tämän niin sitten se on nopea. Ei taida kuitenkaa tehot riittää.
Pentium G3258 vois olla Broadwellii odotellessa, ainaki se on halpa.
Jos pääkoneen lisäksi on joku kakkoskone esim. htpc, niin 4690K:n voi siirtää siihen samalla kun pääkoneeseen hankkii 5770:n. Joten eivät ne rahat ollenkaan hukkaan mene. Näin käytössä on vain uusinta ja toiseksi uusinta sukupolvea, ja samalla pääsee eroon vanhimmista ja huonoimmista rojuista.
Meinaat ettei Pentium G3258 riitä htpc käyttöön?
Yhteishinta 5770k 4690k?
Vai yks hyvä 390 hintaan?
http://www.mindfactory.de/product_info.php/Intel-Core-i7-5820K-6x-3-30GHz-So-2011-3-WOF_974991.html
Lisäksi, vaikka Noctuan tuulettimet ovat kallita, niin ovat ne sitten premiumtasoa. Kuuden vuoden takuu ja ennen kaikkea todella hiljaisia. Vaihdoin Corsair h100i coolerin tuulettimet Noctuan propelleihin, kun alkuperäisiä ei voi käyttää niiden järjettömän metelin takia.
Sä nyt oot jo tuhlannu niin paljon rahaa noihi pelleosiin et oisitsaanu hiton hyvän custom loopin sillä samalla rahallamitä oot paskaan sijottanu.
Sori mut pakko sanoa tämä. Et oleostanut hinta laatusuhteeltaan ilpailukyisiä osia vaan kallistajoka on muka hyvää. Vaan se ei ole hintalaatuhteeltaan paras vaihtoehto.
https://www.youtube.com/watch?v=SR9jEczwCZ4
Mikä sitten kannattaa hankkia? Tisis ei mahdu koppaan. Cryorigiä ei saa mindfactorysta. Se Phanteks saattaisi olla hyvä, kunhan se mahtuu. Koppaan mahtuu maks 165mm korkea cooleri. Ja se cooleri on 159mm? Vai onko siinä pituudessa tuuletin mukana?
Coolerin korkeus on se kokonaiskorkeus. Eli tolla perusteella mahtuu.
Ok. Ostan sitten kai sen.
jos kaipaat hiljaisia 140mm tuulettimia niin nämä on hyviä.
http://www.mindfactory.de/product_info.php/Enermax-T-B-Silence-140x140x25mm-750-U-min-10-dB-A--schwarz_670092.html
Mun mielestä oikein hiljaisia ja pitkäikäsiä. Hinta jalaayu huimioiden erittäin edullinen tuuletin. Ovat myös helppoja puhdistaakoskatuulettimen lavat irtoaa vetämällä. Laakerointi on hyvin rakennettu. Liikuttavat ilmaa hyvin myös vaimennettuna.
http://www.mindfactory.de/product_info.php/Enermax-T-B-Silence-140x140x25mm-750-U-min-10-dB-A--schwarz_670092.html
Lämpötahnaksi suosittelen tätä.
http://www.mindfactory.de/product_info.php/Arctic-Cooling-Arctic-MX-4-Waermeleitpaste-4g_684264.html
Phanteksin oma ei huonoa ole sekään.
Ton lämpötahnan varmaan otan, jos se on phanteksin omaa parempi. Se on niin halpa. En tiedä sitten otanko noita tuulettimia. Kai defaulteillakin pärjää.
Muuten tuon emolevyn maksimi cpu jäähypaino on 450g, ja toi painaa melkein kilon.
Täs on hyvä jäähy ja SSD itte ostin tollaset on ollu hyvät ja ihan Suomalaisesta kaupasta. Kotelona mulla on Antec p100 ja prossuna I7 4790K
http://www.atksuperpalvelu.fi/noctua-nhd15-cpu-cooler-p-849.html
http://www.atksuperpalvelu.fi/samsung-850pro-256gb-ssd-25in-sata6gbs-read-550mbs-write-520mbs-vnand-p-1160.html
D15 ei ole sen parempi ku tämä halvempi ilmajäähy.
http://www.mindfactory.de/product_info.php/Raijintek-Tisis-Tower-Kuehler_958088.html
256GB SSD 165e! WTF oikeesti?Tolla hinalla saajo 512GB SSD:n!
http://www.mindfactory.de/product_info.php/512GB-Crucial-MX100-2-5Zoll--6-4cm--SATA-6Gb-s-MLC--CT512MX100SSD1-_964955.html
http://www.mindfactory.de/product_info.php/512GB-Crucial-M550-2-5Zoll--6-4cm--SATA-6Gb-s-MLC--CT512M550SSD1-_956582.html
Mitä järkeä ostaa pienempi yhtä kallis ku saat samalla rahalla isomman!?!
no joo onhan toi crusial halpa kun ostaa saksasta mut säädä sit takuu asiat sinne levyt melkosia pommeja hidastuvat jo pienen käytön jälkeen eli eivät kestä uudelleen kirjoitusta ja onhan toi jäähykin ihan ok jos ei paremmasta tiedä tokihan noi mun ehotukset on vähän arvokkaammat mut paremmat niin se vaan on.
http://muropaketti.com/samsung-esitteli-ssd-850-pro-asemat-kaytossa-3d-nand-tekniikka
http://muropaketti.com/artikkelit/jaahdytys/high-end-prosessoricoolerit-vertailussa-kevat-2014,6
ja tuotteiden hinnat
kandee tarkistaa hinta.fi
Prossujäähyn budjetti on 50e. Toihan on jo 2x sen verran. Eihän toi Phantekskaan mahdu, niiden sivuilla sanotaan että korkeus on 171mm tuulettimien kanssa. Kopan maksimi on 165mm. Eli mikä ois hyvä ja sopiva ja budjettiin mahtuva.
Tästä sinulle tai jollekkin kuka tarvii rajoittamaton varmuuskopiointi pilvipalvelimelle, vain 7,99USD/kk
Yritys tarjoaa myös mahdollisuuden tienata rahaa, mainostamalla heidän tuotetta, tuotteen nimi Got Backup, voit varmuuskopioida kuvia, musiikkia, videoita ja muita tiedostoja.
http://gotbackup.com/?id=PlatinumD
Jos haluaa olla jälleenmyyjä lisenssi maksaa 19,97USD/kk joka ei mun mielestä ole paha...itse olen jo mukana, muuten en mainostaisi tätä ;)