laiturin maalaus

kyllästetty

Rakennettiin viime kesänä rantaan uusi terassi laituriyhistelmä noin 100neliöö millä olisi paras käsitellä kesän tullessa ja kuivuessaan mieluummin jollain ruiskulla ja myrkyttömällä, osaisi alkaa etsimään tarjouksia tässä kevään tullessa.

9

3578

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samaahomma

      Sävytettyä puuöljyä, ei laiturissa mikään maali kestä. Ja kunnollista sellaista, ei mitään litkua, jossa on 70% liuotinta.
      Kestopuusta olet varmaankin laiturisi tehnyt.. Se on märkää ja sen on annettava kuivua kunnolla, ennen kuin teet mitään.

      Ruisku ei ole tuollaiseen hommaan hyvä, sillä menee taivaan tuuliin iso osa käsittelyaineesta

    • kyllästetty

      kestopuustapa hyvinkin enkä aivan maalia meinankaa vaan jotain väriä joka ei saastuta järveä kun väkisinkin tippuu järveen talven jälkeen kevätaurinko kuivaa aikaa on pensseli on vaan aika työläs väliköitä tasoja paljon

      • maalarimaisteri

        Turhaa hommaahan tuo käsittely sinänsä on, ei sillä saavuteta mitään muuta kuin ulkonäkötekijöitä. Olisit valinnut alunperin sopivan värisen kestopuun.
        Jos nyt välttämättä haluat laiturin käsitellä niin laita 1,5 metrin varsi sellaiseen onttokädensijan kulmapensseliin, jolla voit lakaista laituria seisten. Ei ole kovin työlästä maalailla isojakin aluita.


      • Nipsa

        Kyllä se kestopuukin tarvitsee suojausta: muutoin vesi liuottaa vähitellen kyllästeen pois ja auringon UV-säteily harmaannuttaa ja rapistaa puun. Öljyäminen täytyy vaan tehdä vuosittain tai vähintään joka toinen vuosi jotta suoja pysyisi.

        UV-säteilyä vastan täytyy käyttää värillistä öljyä ja siksi ei kestopuun alkuperäisellä värillä olekkaan juuri väliä. Jos et halua levittää vahvempia myrkkyjä veteen niin uudelle kestopuulle käy käsittelyaineeksi punaruskeaksi värjäävä "Roslagin mahonki": 1/3 vernissaa, 1/3 puutärpättiä (ei mineraalitärpättiä eli lakkabensiiniä) ja 1/3 tervaa.


      • laituriVm-85

        Kestopuu kestää vähintään 25 vuotta, turhaa siihen mitään litkuja laittaa, mut joutavalla jotain....


    • Kävelevä

      Kestopuu kestää kymmeniä vuosia. Mun mielestä aivan turha käsitellä mitenkään. Jos väriä haluat, onhan niitä öljyjä. Kaikki riippuu pigmentistä, saatko sen puuhun kiinni. Öljy häviää tai haihtuu jokatapauksessa. Sitäpaitsi, öljy liukasta. Kestopuu liukasta muutenkin, suotta sitä lisää tehostaa. mutta siis pigmentti, se pitää saada imeytymään puuhun öljyn avulla, sitten se kestää aikansa. Pensselihommia, sellaista imeyttämistä. Toimii tietenkin vain rutikuivaan puuhun. Värit kestopuussa kaupassa ainoastaan tavaran erottamiseksi tavallisesta puusta. Ruskea, tai vihreä, parissa vuodessa väri poissa. Sen jälkeen puu onkin kuivaa ja voi miettiä sitä käsittelyä.

    • kyllästetty

      Veikkaan että 20vuotta sitten kyllästysaineet oli paljon vahvenpia kuin nykyset jotka tuskin kestää ilman lisäkäsittelyä kahtakymmentä vuotta mutta roslagin mahonki vernissa tärpätti ja terva kuulostaa hyvälle sekoitukselle.

    • laiturimaalari

      Kestopuu kestää toki pitkään, mutta aikaa myöten halkeilee ja tikkuuntuu. Siihen säännöllinen öljyäminen auttaa.

    • Valkokaulusneuvonantaja

      Odota 2, mielummin 3 vuotta, että kuivuu kunnolla ennen öljyämistä. Liian nopea käsittely on haitaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      93
      1071
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      732
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      614
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      546
    5. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      490
    6. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      48
      482
    7. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      31
      469
    8. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      447
    9. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      441
    10. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      38
      434
    Aihe