Onko mitään keinoa muuttaa ison määrän kuvia tiedostomuotoa kerralla eriksi? Mulla on .png muotosia kuvia jotka haluaisin muuttaa muotoon .jpeg . Tähän mennessä olen vienyt ne gimpiin ja muuttanut siellä muotoa, mutta saisiko jollain tavalla kaikki kerralla. Olisi helpompaa.
Tiedostomuodon muokkaus
Rosmi
34200
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
On https://www.google.fi/search?client=opera&q=batch rename&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8 .
Ei riitä uudelleen nimeäminen kuvien tapauksessa vaan tiedostomuoto pitää muuttaa.
PNG ei ole sama kuin JPEG.
Vapusen / kannymanin mukaan riittää, että laittaa tiedostopäätteet näkyviin ja vaihtaa png:n tilalle jpg. Etkö luota ammattilaisen neuvoon?
Ammattilaisen neuvoon luotan, mutta en sellaisen neuvoon joka ei ole ammattilaista nähnytkään.
mogrify -format jpg *.png
???
Nykynuoriso on unohtanut komentorivin voiman. Seuraavaksi selitys komentorivin käytöstä.
mogrify # ohjelman nimi (tulee Imageagic paketi mukana)
-format jpg # muutetaan jpg muotoon
*.png # valitaan muutettavaksi kaikki hakemiston tiedostot, joiden lopussa on .png
Anteeksi, mutta en ymmärtänyt vieläkään mitään :) . Ota huomioon että tämä on apua alottelijoille palsta eli kaikki pitää vääntää rautalangasta. En todellakaan ymmärrä tarpeeksi tietokoneista jotta älyäisin mistä puhut.
Tarkoitus oli huomauttaa ette voimakas ja väkevä komentorivi ole kadonnut minnekään. Eli tuon loitsun kun kirjoittaa komentoriville kuvahakemistossa niin kaikista png kuvista tehdään jpg kuva ja alkuperäiset säilytetään.
Hae ohjelma osoitteesta http://www.faststone.org/FSResizerDetail.htm , ohjelmalla
pitäisi onnistua tiedostomuodon muutos.
Saa monellakin ohjelmalla.
Yleensä englannin kielisissä ohjelmissa ominaisuus kulkee nimellä Batch Process.
Gimp näyttää olevan tässä asiassa vielä kovin alkeellinen, mutta kokeile Googlen Picasa nimistä ohjelmaa.
Sillä saattaisi onnistua.
Omistan kyllä Picasan, mutta en ymmärrä miten sillä voisi tiedostomuotoa muuttaa? Osaisiko joku neuvoa?
Sillä ei voi muuttaa tiedostomuotoa.
Jaa, etteikö voi avata ja tallentaa toiseen muotoon? No hyvä kun en moiseen roskaan ole koskenut.
Juu ei mutta tälle on erittäin harvoin edes tarvetta.
IrfanViewillä onnistuu.
http://www.irfanview.com/
Ohjelmassa on batch-työkalu, jolla voi automatisoida ison tiedostojoukon formaattimuunnokset ja uudelleennimeämiset. Joitakin muokkaustomenpiteitäkin voi automatisoida.
Tosin en tajua, miksi haluat muuttaa hyvälaatuiset png-kuvat jpg-mössöksi.
FFMulticonverter tekee asian helposti.
http://www.noobslab.com/2013/06/ff-multi-converter-for-ubuntu.html
http://www.noobslab.com/2014/08/ffmulticonverter-is-now-available-for.html
http://aijaa.com/HdTrp9
juu helppo on muuttaa pääte, mutta sitten saattaa tulla ongelmia...
PNG tukee läpinäkyvyyttä mutta jpeg ei...
Ja miksi ne pitää muuttaa? Kyllä nykyään jopa windowsit osaavat näyttää PNG kuvat...
Kyllä tukee myös JPG alfa-kanavaa!? (Eli siis läpinäkyvyyttä!)
Mul on satoja JPG Kuvia (jostain syystä päätteellä JFIF?) jossa on pelkkä tietty esine ja loppuosa kuvasta on läpinäkyvää!
Koska mun Windows ei osaa näyttää PNG kuvia ja se taas hankaloittaa asioita huomattavasti :/
Oletko varma, mikä windows sinulla on?
Kyllä jo aika vanhat windowsit osaavat näyttää PNG kuvat. :/ Vaihda niille käytössä oleva oletusohjelma windowsin kuvien katseluohjelmaksi.
FormatFactoryllä onnistuu. Voit laittaa vaikka ne kaikki kerralla siihen ja se on myös Suomenkielinen ohjelma.
Kysymys on se, että miksi pitäisi tuo formaatti muuttaa. Konversiot on huono asia. Paras neuvo on itse asiassa se, että älä konvertoi noita kuvia.
Joku näistä:
http://www.smashingmagazine.com/2008/10/02/15-useful-batch-image-processors/
Vois suositella noista Infrania ja Photoshoppia.
Infran on kyl ilmanen, et ...
Ja jos päädyt johkun muuhun noista niin ole varovainen mistä latailet ne (mielellään sen valmistajan omalta saitilta!) koska jenkkilän latauspalvelut on nykyään täynnä haittaohjelmia!
Koita ensin löytyiskö vaikka Ninitestä se on turvallinen?
Photoshop ei ole ilmainen.
Jos maksullinen ohjelma täytyy/saa olla, niin suosittelisin Paint Shop Pro nimistä ohjelmaa.
Siinä on erittäin hyvä/monipuolinen batch työkalu.
Entäs missä vaiheessa ap kertoi että ohjelman pitäisi olla ilmainen? :) Ja onko mielestäsi ammattikäyttöön suunnatun Photoshopin batch-työkalu sitten jotenkin huono vai?
Huoh. Täytynee hankkia se uus kone, se vois olla yksinkertasin ratkasu. Kiitos kaikille kovasti neuvoista :)
Ja siis tosiaan, mun ongelma on ollu se, ettei Windows suostu avaamaan noita kuvia kuvankatseluun PNG muodossa ja se taas vaikeuttaa asioita vähän liikaa.
http://fileinfo.com/extension/png
Tuon mukaan "kaikki" osaavat.
No, mun Windows ei sitä tee. JPG kuvien kohdalla ei ole mitään ongelmaa asiassa.
Lataa jokin kuvankäsittely/katselu ohjelma millä ne kuvat voi sitten avata. Mutta Windows kyllä osaa joten mikähän Windows sinulla on käytössä ja ettei vain .png tiedostopääte olisi paskana.
Ei mitään järkelä lähteä ostamaan uutta konetta tällaisen takia. Voi olla hyvinkin yksinkertainen juttu korjata, esim. pitää vain assosioida png-tiedostojen avautuminen Windowsin kuvankatseluohjelmaan. Jos et itse osaa, niin vie huoltoon, muutamaa kymppiä enempää ei varmana ota mikään firma jos on noin helppo juttu.
Klikkaas yhtä sellasta .PNG hiiren oikeella ja valkkaa "Avaa sovelluksessa" ja sit "valitse oletusohjelma" ja sieltä sit "Windowsin valokuvien katselu" (klikkaa siitä se alaosa auki jos sitä ei muuten siinä näy?)
Niin sit ne pitäs aueta tohon oikein?
Jos ei vieläkään näy, niin sit ne ei todennäkösesti edes ole .PNG-kuvia?!? Vaikka muistaakseni toi winkun esikatselu oli sentään niin fiksu et osas kyllä lukea sen kuvatiedoston oikean muodon vaikka siinä olis väärä päätekin? Toinen kikka jos ei vieläkään näy on valita oletusohjelmaks IE, jonka viimeistään pitäis osata näyttää ne oikein. Jos ei vieläkään näy oikein, niin sit en tiedä ollenkaan et mitä ihmeen tiedostoja ne oikein on!?
Miksi muuttaa png:t jpg-kuviksi? Kai tiedät että jpg on hävittävä pakkausmuoto, eli kuvanlaatu heikkenee ja osa kuvainformaatiosta katoaa muutoksen yhteydessä?
Yleensä kuvankäsittelyohjelmissa on mahdollisuus luoda niin sanottuja batchejä, jolloin esimerkiksi kaikille kansion kuville tehdään samat muutokset. Ainakin Irfanview-nimisestä ohjelmasta löytyy File-valikosta Batch Conversion/Rename, jolla voit tehdä muutokset kaikkiin kansion kuviin. Itse kyllä ottaisin ainakin ekalla kerralla kopiot kaikista kansion kuvista turvaan, ettei tule mitään virheitä ja kuvat tuhoudu. Sitten kun hallitset tuon toiminnon käytön luotettavasti, et välttämättä tarvitse enää ylimääräisiä varmuuskopioita.
irfanview:n lataus: http://www.irfanview.com/main_download_engl.htm