Poliisi vaitonainen tapauksesta

Näin näyttää olevan aina silloin kun rikoksentekijä on maahanmuuttaja eli MAMU.

14

203

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rudolffi

      Komiahon pitseria kahakka. Pitsalapiot vastaan biljardimailat.

      • Rasismiako

        Kymmenet suomalaiset nuoret hyökkäsivät pitseriaan ja poliisien tulo kesti useita tunteja. Näinhän meille pitsamamu kertoi tuoreeltaan.


    • TasapuolisuuttaVailla
    • DemaritTunaroi

      Hiljaa oli poliisi silloinkin kun mamu oman pitseriansa poltti Tamnpereella.
      SDP:n Päivi Lipponen ja Kimmo Kiljunen olivat järjestämässä marssia tapahtuman johdosta kun pitivät tekoa rasistien tekemänä.
      Kovin olivat hiljaa Lipponen ja Kiljunen sen jälkeen kun tapauksen oikea kulku paljastui...

    • kaikkimukaan

      https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/970
      Aloitteen sisältö

      Uuden lain mukaan vakaviin rikoksiin syyllistyneet ulkomaalaiset karkotettaisiin vankeusrangaistuksen pituudesta riippumatta. Poikkeus tehtäisiin vain niissä tapauksissa, joissa karkotus "varmuudella" rikkoisi kansainvälisiä sopimuksia.

      Me allekirjoittaneet vaadimme muutosta nykyiseen lainsäädäntöön, että jatkossa rikokseen syyllistynyt ulkomaalainen maahanmuuttaja voitaisiin karkoittaa maastamme ja asettaa maahantulokieltoon, sekä hänen oleskelulupansa voitaisiin mitätöidä samantien.

      Perustelut

      Nykyisin ulkomaalaisten tekemät rikokset Suomessa ovat nousussa ja useammassa tapauksessa rikoksentekijä on nimenomeen ulkomaalaistaustainen henkilö.

      Ulkomaan kansalaisten osuus kaikista Suomen käräjäoikeuksissa tuomituista oli 9,1 prosenttia vuonna 2009, kun ulkomaalaisten osuus Suomen väestöstä on noin neljä prosenttia, ilmenee Tilastokeskuksen julkaisemista rikostilastoista.

      "Sisäministeri Anne Holmlund (kok.) haluaisi puuttua maahanmuuttajien rikoksiin nykyistä hanakammin, kertoo Yle. Holmlundin mielestä oleskeluluvan ei pitäisi jatkua automaattisesti kansalaisuushakemuksen hylkäämisen jälkeen."

      "- Raiskausrikoksissa maahanmuuttajien osuus on poikkeuksellisen suuri. Joka neljäs poliisin tietoon tulleista raiskauksista on viimeiset viisi vuotta ollut maahanmuuttajien tekemiä, Niemi sanoo."

      "- Etenkin raiskaustapauksissa epäilty oli suhteettoman usein ulkomaalaistaustainen, Tolvanen sanoo."

    • Ainstein

      "Ulkomaan kansalaisten osuus kaikista Suomen käräjäoikeuksissa tuomituista oli 9,1 prosenttia vuonna 2009."
      Laitetaan postimerkki persieen kotimaan paskhahousuille, niin rikollisuus vähenee 91,9 prosenttia. Helppoa matematiikkaa.

      • TeehänLaskelma

      • LaskelmaTämäkin

        Laskentaa. Otetaan 100 henkilöä, joista 4% eli 4 on ulkomaalaistaustaista. Rikoksia sattuu vaikkapa 20 kpl. 100 henkeä kohden. Mamujen osuus arvioitu enimmäismäärä 20 % kaikista rikoksista. 20% 20:sta rikoksesta tekee 4kpl. mamujen tekemäksi. Elikkä näin ollen saadaan saldoksi 1 rikos/1 mamu. On ne tosiaankin kulttuurin rikastuttajia ja työteliästä porukkaa, meinnaten rikosten saralla. Tämä näin laskuleikkinä, mutta toinen puoli totena.


    • KylttyyriRikastuu

      Mamu-miehet eivät hyväksy eroilmoitusta suomalaiselta naiselta.
      Omaavatko mamut siis huonon itsetunnon?

    • MistäMeilleTurvaa
    • Etelään_Vaan

      Ottakoon ne etelään, täällä on jo tarpeeksi työttömiä ja ongelmia
      ilman niitäkin vetelehtijöitä.

    • SAVOLAINEN

      ei näytä kajaanin katukuva enää hyvältä,mustaa naamaa vaan päivisin hiippailee,ei perkele....mustanaamat vittuun täältä.

    • Totta_yli_puolet

      Hissukseen on oltu myös Laukaan tapauksesta, jossa oli aivan ilmeisesti kyse mamujen jäsentenvälisistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      12
      3169
    2. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1801
    3. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      19
      1642
    4. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1555
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1553
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      23
      1511
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      28
      1360
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1334
    9. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1284
    10. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      34
      1262
    Aihe