Meillä on n. 300 neliön omktalo johon vuonna 2006 rakennettiin 90 neliötä lisää. Siinä 90 neliössä on oma ulko ovi, sauna, vessa, suihku, oma piha ja keittiö (sekä makuuhuone ja olkkari).
Nyt tyttäreni haluaisi muuttaa tähän 90 neliöön, mutta ei tahdo olla vuokralla vaan ostaa sen itselleen. Puolet on siis erikseen ja välissä on vain ovi (joka tosin on aina kiinni).
Miten tällaista asiaa lähdetään hoitamaan? Miten helposti ja millä kuluilla talosta saisi paritalon vai pystyykä vain sen 90 neliötä myymään? Tuleeko ongelmia kun ostaja on oma lapsi?
Miten toimii?
5
114
Vastaukset
- kokemuson
Eikö tytär voi asua siinä ihan ilmaiseksikin ostamatta sitä. Asumisesta ei ymmärtääkseni mene lahjaveroa.
- huhuhuhu
Tekisitkö tosiaan semmoisen karhunpalveluksen omalle lapsellesi että totuttelisit asumaan ilmaiseksi?. Ei saamari kyllä lapset pitää opettaa siihen että sen minkä tekee ja haluaa maksaa. Kyllä meillä olisi varaa lahjoittaa pojalle pienen asunnon mutta 2-kymmpiselle ei kyllä tulisi mitään halua sitten tienata omaa...
- Kokenut699
Nyk. OKT -> HienoAsunto Oy, paritalo. Tyttärelle osa osingoista.
Ei taloa kannata jakaa. Ilmoitatte vain omistussuhteen muutoksesta, eli tyttärelle yhdessä sopimanne osa kämpästä omistukseen. Haastavaksi tulee myydä ulkopuolisille.
- masentaaa
Miten ihmeessä teillä kaikilla on noin hyvin asiat?
On varaa jne..itse kun on joutunut elämään todella köyhästi,ei auta vaikka työthalut olisi hillittömät niin ei saa töitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El786387MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415468Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.624299NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun764169Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja683923Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.801307- 3281135
- 601080
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?32900Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62831