Viranomaiset alkavat ymmärtämään missä mennään
http://www.mynewsdesk.com/se/energimarknadsinspektionen/pressreleases/220-energi-aatgaerdar-inte-brister-ei-ansoeker-om-att-faa-vitet-utdoemt-1113316
http://www.mynewsdesk.com/se/energimarknadsinspektionen/pressreleases/220-energi-aatgaerdar-inte-brister-ei-ansoeker-om-att-faa-vitet-utdoemt-1113316
Vastaukset 40
Vanhimmat
Voisiko joku suomentaa?
Selviäisi saisiko suomessa samaa aikaan.
Mitä vastaa tähän 220 energia?Jokohan Suomessakin herättäisiin?
Käännös lyhyesti:
Ruotsin viranomainen hakee päätöstä jossa 220 Energi AB joutuisi maksamaan 400.000 ruotsin kruunua sanktiota.
Ruotsissa on ollut epäselvää ennakkolaskutuksesta 1.6.2014 kun laki muuttui. Mutta linjaus on nyt se että kaikki laskutus pitää perustua mitattuihin kulutuslukemiin. Samoin 220 Energi laskutti asiakkailta jotka olivat valinneet paperilaskun. Mikä myös on lakimuutoksen jälkeen kiellettyä, koska asiakasta ei saa syrjiä valitun laskutustavan perusteella. En sitten ole varma ottiko he maksua kirjeestä vai antoiko halvemmalla niille joilla oli e-lasku / sähköpostilasku.
Ei vaikuta varmasti suomen tilanteeseen mitenkään koska EU:n energiatehokkuusdirektiiviin perustuneet ruotsin lakimuutokset 1.6.2014 on tulkittu eritavalla muualla. Muutenkin näin pienyrittäjän näkökulmasta on mielenvikaista puuttua sopimuksiin tai laskutustapakohtaisiin veloituksiin.
Tietenkin maassa maan tavalla, mutta täällä on jo tarpeeksi hankala yrittää ilman ylimääräistä stalinismia.
jännää että tämä yhtiö onnistuu munaamaan aina. suomessa ja ruotsisssa.
EI:ta edustava Sara Sundberg totea että 220 Energian rike on vakava sillä se kohdistuu yksittäisiin kuluttajiin lain vastaisesti ja murentaa myös koko alan uskottavuttaa.
Sehän on nimenoman Stalinismia mutta yrityksen suunnasta kuluttajaa kohti.
Aivan kuten ´isä aurinkoinen´ aikanaan valtion edustajana sorti yksittäisi kansalaisia.
Asian vakavuutta kuvaa myös se, että alkuperäinen uhkasakko oli 200.000 mutta nyt haetaan sen toimeenpamista kaksinkerttaisen.
Ihan pikkunilkeistä ei siis ole kyseessä.
Kiertäkää 220 Energia kaukaa!
Itse ole ollut pari vuotta 220:n asiakkaana ja ongelmia on ollut vähän väliä, jokaisen sopparityypin kanssa.
-Sähkönmyyntisopimusta ei toimiteta vaikka pyydän moneen kertaan.
-Hinta ei ole sitä mitä sopimuksen tekovaiheessa ilmoitetaan.
-Ennakkoa laskutetaan monta kuukautta.
-Asiakaspalvelussa esitetään tyhmää kun teen valituksen laskun virheestä. Eikä myönnetä virhettä vaikka se on päivänselvä.
Tein kuluttajaviranomaiselle kantelun huijauksesta, mutta ei sieltäkään kunnollista apua saanut asiaan. Tosin se nopeutti 220:n asiakaspalvelun toimintaa ja halukkuutta päästä ongelmasta eroon.
Kuten myös aikaisemmista viesteistä voi huomata, löytyy jos jonkinlaista epäselvyyttä ja ongelmaa. Viestini on yksiselitteinen:
ÄLÄ MENE 220 ENERGIAN ASIAKKAAKSI!!! HALVALTA NÄYTTÄVÄ HINTA ON KAIKKEA MUUTA KUIN HALPAA!
Toivottavasti viranomaiset Suomessa alkaisi vihdoin tehdä jotain tämän asian eteen. Tämänlaista sähkönmyyntiä ei pitäisi voida edes olla.
kannatta lukaista tilausvahvistus, mikäli sellaisen saat
220 Energia on kommentoinut tätä ruotsin juttua alan uutistoimistolle Montel.no. Copy-paste alla.
"
220 Energi: Vi trodde att vi levde upp till kraven
(Montel) 220 Energis vd Robert Carnling blev helt tagen på sängen över att Energimarknadsinspektionen bötfällt bolaget. Han säger till Montel att bolagets uppfattning var att man redan genomfört de åtgärder som myndigheten begärde.
Det var tidigare på torsdagen som Energimarknadsinspektionen meddelade att man avser att bötfälla elhandelsbolaget 220 Energi, för att inte följa ellagen (se länk).
Men enligt Robert Carnling trodde sig bolaget redan ha ändrat avtalsvillkoren och uppdaterat informationen mot kunderna, i enlighet med Ei:s synpunkter.
– Det var en stor överraskning för oss när vi i torsdags fick meddelande från Energimarknadsinspektionen där de säger att de har tagit upp frågan till förvaltningsrätten, säger han.
Han hänvisar till att bolaget i november förra året kontaktade myndigheten, före utsatt tid, för att bekräfta att förändringarna genomförts enligt kravställningen.
– I vårt svar begärde vi också att Energimarknadsinspektionen skulle se över våra uppdateringar och bekräfta om de är tillfredsställande. Tyvärr fick vi inte någon återkoppling och antog att våra förändringar var tillfredställande. Vi är verkligen ledsen för eventuella missförstånd i kommunikationen.
Han hoppas nu att missförståndet kan lösas med myndigheten.
– Vi vill se till att våra kunder har tydliga, flexibla och begripliga avtal och villkor, bra pris och bra kundservice nu och i framtiden."
Älkää maksako mitään ennakkoon tälle firmalle. Konkurssipesästä ette saa mitään.
Tässä huijareiden selitykset suomeksi.
220 Energia : Luulimme vastannut vaatimuksiin
( Montel ) 220 Energian toimitusjohtaja Robert Carnling oli täysin yllätyksenä , että tarkastusvirasto määräsiyhtiön . Hän kertoo Montel että yhtiön näkemys oli, että ne ovat jo toteuttaneet toimenpiteitä viranomainen pyysi .
Se oli aiemmin torstaina, että EI ilmoitti , että se aikoo sakottaa sähköyhtiöltä 220 Energia , olla noudattamatta Electricity Act ( katso linkki ) .
Mutta mukaan Robert Carnling ajatellut, että yhtiössä on jo muutettu sopimusehtoja ja ajantasaista tietoa asiakkaille mukaisesti Ei kommentteja .
- Se oli suuri yllätys meille, kun me viime torstaina saanut ilmoitus tatarkastusviraston jossa he sanovat ovat esittäneet hallinto-oikeuden , hän sanoo .
Hän viittaa yhtiön viime marraskuussa yhteyttä viranomaiselle , etuajassa , vahvistaa, että muutokset toteutetaan tarpeen mukaan määritelmän .
- Meidän vastaus , myös pyytänyt, että EI olisi tarkistaa päivityksiä ja vahvistaa, jos ne ovat tyydyttävät . Valitettavasti emme saa mitään palautetta ja olettaa, että meidän muutokset olivat tyydyttäviä . Olemme todella pahoillamme Väärinkäsitysten viestinnässä .
Nyt hän toivoo, että väärinkäsitys voidaan ratkaista viranomaiselle .
- Haluamme varmistaa , että asiakkaamme ovat selkeät , joustavat ja ymmärrettävää ehdot , hyvä hinta ja hyvä asiakaspalvelu nyt ja tulevaisuudessa . "
google translate?
.!..
Kyllä minä olen ainakin yhdessä asiassa eri mieltä tulkinnasta, että eri tavalla laskutettavia asiakkaita lakutetaan eri hinnalla. Paperilaskun toimitus on kallista ja se on myös tuhlaavaista luontoa kohtaan. Järjestelmä tuottaa sähköiset laskut edullisesti, joten on kornia jos joillekin asiakkaille toimitettavista papereista kulut siirretään kollektivisiksi. Ruotsi on niin Lagom sosiaalistinen maa, että pohjoismaalaisena hävettää. Säästäjälle annettava aiheuttamansa etu. Se on hyvä periaate. Muuten tuo kuukausia ennakolta tehtävä laskutus on lähes laittoman tuntuista.
Sääntöjä saa rikkoa niin kauan kun jää kiinni..
Verkkosivuillamme on julkaistu asiasta kattavampi selvitys: http://www.220energia.fi/ruotsin-viranomainen-vaatii-sakkoja-220-energi-ablle/
Kyseessä on siis Ruotsin viranomaisen vaatima uhkasakko. Päätöstä asiasta ei ole tehty, eikä Ruotsin hallinto-oikeus ole vielä ollut yhteydessä yritykseemme.
Johtuuko Suomessakin asiakaspalvelun laiminlyönnit tästä asiasta? Kuten esim. hyvityslaskujen maksujen maksamatta jättäminen?
Johtuu rahojen loppumisesta.
Suomen asiakaspalveluun ei ole kohdistettu uhkasakkoa, eikä laiminlyöntejä ole tehty.
Laiminlyönti ei siis mielestänne ole se, että hyvityslaskuja ei makseta laskussa olevana eräpäivänä? Kohta pari viikkoa mennyt laskuun merkitystä 'eräpäivästä'. Tilinumero, johon hyvitys tulee maksaa, on tiedossanne ja sen vastaanottamisesta on saatu kuittaus mailitse.
Hyvityslaskut maksetaan ajallaan ja mikäli näin ei jostain syystä ole käynyt, niin suosittelen ottamaan yhteyttä asiakaspalveluun selvitystä varten.
Seuraava kysymykseni on, että kuinka monta kertaa sinne asiakaspalveluun on otettava yhteyttä, jotta sovitut asiat toteutuvat? Hyvityslaskunkin jouduin erikseen pyytämään ja tilitietoni olen ilmoittanut monta kertaa. Viikko sitten sain asiakaspalvelusta vastauksen edellisellä viikolla lähettämääni mailiin:
"Hei!
Kiitos viestistäsi,
olen nyt ilmoittanut asiasta eteenpäin ja palautus maksetaan sinulle mahdollisimman pian.
Pahoittelemme asian viivästymistä ja hyvää viikkoa sinulle!
--
Ystävällisin terveisin - Med bästa hälsning
Joonas Asiakaspalvelusta"
Jotenkin olen saanut sellaisen käsityksen, että en ole ainoa, jolle hyvityslaskua ei ole maksettu ajallaan...
Et ole
korotettu vastaus!?!?!?!?
Miksi esimerkiksi huonot kokemukset eivät saa korotettua vastausta???
Liukas kuin Putin
Olen ollut 220 Energian asiakkaana jo yli neljä vuotta kahdessa eri kohteessa. Sähkokaupan erikoisalalla olen ollut ennen eläkkeelle jääntiä yli kolmekymmentä vuotta. On erittäin hyvä että alalle on tullut yritys jolle riittää kohtuullinen voitto. Sitä vastoin ns vanhat sähkölaitokset yli pursunneineen organisaatioineen köyhdyttävät vain kuluttajia. Toisaalta onhan kiva olla työpaikassa jossa ei tarvitse tehdä mitään ja toiminta on riski vapaata.
Et kai Håke ole vielä eläkkeelle jäänyt. Vielä voit kerätä ennakkomaksuja jonkin kukauden hyväuskoisilta asiakkailta.
näyttäisi olevan 2012 perustettu yritys joten kehut hieman reippaasti firmaasi
Kyllä tekisi mieli kuluttajasuojaan ottaa yhteys tästä Energiasta. Viime syksynä otimme asiakaspalveluun puhelimella useasti yhteyttä laskujen suhteen.Niistä ei ole vieläkään tullut paperisia selvityksiä,vaikka joulukuussa lupasivat laittaa. Teimme heille reklamaation sopimuksesta ja hinnosta,jotka nousivat koko sopimuksen ajan. Lopulta saimme vaihdettua sähkösopimuksen toiseen yhtiöön. Eipä enää taideta sopimusta tehdä tähän yhtiöön,vaikka olisi kuinka halpaa.
Ei tehdä enää
Jos sähkölaskussasi ei näy määräaikaisen sopimuksen päättymispäivää niin irtisano 220-huijareiden sopimus seuraavast:
1, Ilmoita, että muutat lontooseen ja joudut irtisanomaan määräaikaisen sopimus.
2. Vaihdat sähkösopimuksen puolison nimiin, sähkösopimus jonkun rehellisen sähköyhtiön kanssa.
3. Rehellinen sähköyhtiö voi hoitaa puolestasi irtisanomisen kun 220-huijarieiden asiakaspalvelu ei vastaa mitenkään.
4. Ennakkoon maksamiasi rahoja et saa, 220 ehtii mennä konkurssiin.
Joko ne hävis Bahamalle?
Ihan absurdia,
että voi olla olemassa muitakin sähköntoimittajia kuin 220-rosvot.
220-sutkeilla kun kaikki toimii loistavasti ja niin on halpaakin.
taas on tulossa valituksia kun ihmiset innostuvat tilaamaan sähkön kilpailutusuutisten innoittamana
huijatut:
http://kaksplus.fi/keskustelu/plussalaiset/mitas-nyt/2345927-viimeaikaisia-kokemuksia-220-energiasta/sivu2.html
Toivottavasti viranomaiset ymmärtävät asian oikein ja eivät ole isojen kunnallisten sähköyhtiöiden juoksupoikia. Itselläni ei ole ollut minkäänlaisia ongelmia ko yhtiön kanssa. Vastaavasti olen säästänyt Etelä-Savolaisen kaupungin sähkölaitokseen verrattuna jonka asiakas aikaisemmin olin, noin 400 euroa vuodessa. Valitettavasti en vain pääse irti kaupungin kalliista siirtohinnoittelusta.
http://kaksplus.fi/keskustelu/plussalaiset/mitas-nyt/2345927-viimeaikaisia-kokemuksia-220-energiasta/sivu3.html
Rehellisen sähköyhtiöni tuoreessa laskussa on lain vaatima
määräaikaisen sopimuksen kesto kirjattuna:
Eli 10.10.2013 - 09.10.2015
220-huijarifirmalla ei tätä määräaikaisen sopimuksen kestoa ole laskuissaan.
Luonnollisesti 220-huijareilla ei edelleenkään ole yhtään asiakkaille takaisinmaksettavaa palautusta viipymässä. Tästä valehtelevat ja valehtelevat toistuvasti.
Kätevä tapa päästä 220-huijareista eroon:
ILMOITA, ETTÄ MUUTAT BRYSSELIIN. SITTEN VAIN SÄHKÖSOPIMUS PUOLISON NIMISSÄ JONKIN REHELLISEN SÄHKÖYHTIÖN KANSSA.
ILMOITA, ETTÄ MUUTAT BRYSSELIIN. SITTEN VAIN SÄHKÖSOPIMUS PUOLISON NIMISSÄ JONKIN REHELLISEN SÄHKÖYHTIÖN KANSSA.
Laittakaa vaan ahkerasti yhteenvetoja KKV:oon, tai tehkää rikosilmoitus. Muuten tämä sompailu jatkuu ja jatkuu. Älkääkä langetko hyvityksiin. Ne on vain hätävarjelua kun jäädään kiinni. Näitä huijarifirmoja on joka alalla, jotka vedättää ja sitten kun jäädään kiinni niin ollaan ihan hoo moilasena että "mites tässä nyt näin on päässyt käymään. Me korjaamme asian heti".
Uusin uhkasakko on annettu!
Otti kuusi viikkoa ja 21 päivää saada ennakkomaksut takaisin. Selvitys miten yhtiö oli päätynyt n. 500 euron palautukseen oli järjettömän sekava, mutta hyväksyttiin tuo palautus sen jälkeen kun olin käynyt KAIKKI 220 energialle maksetut laskut läpi ja tullut siihen tulokseen, että 2400 euroa kahden vuoden sähköistä on käypä hinta. Mitään automaattista palautusta ei ylimääräisistä rahoista tullut, vain negatiivinen lasku jossa luki pienellä präntillä, että saadaksesi tämän 500euroa, täytyy itkeä siitä asiakaspalveluun. Soitto aspaan ja kuusi viikkoa lähti tikittämään ja sitten rahat tuli tilille.
Teille jotka elätte siinä toivossa, että seuraava sähköyhtiö irtisanoo 220 energian sopimuksen, niin itse törmäsin tällaiseen ilmiöön: Helenistä soitettiin, ettei sopimusta pystytä irtisanomaan heidän toimesta, koska väliin on tullut joku mystinen sähköyhtiön vaihtoesto. Se nyt ei vienyt kuin vuorokauden kun ilmoitin sähkönsiirtäjälle, että purkakaa sellainen perkeleen esto ja kertokaa kuka sellaisen on sinne laittanut. Siitä, kuka eston on laittanut, ei sähkönsiirtäjällä ollut mitään sähköistä saati paperista merkintää, mutta sellainen oli putkahtanut tietoihini sen jälkeen kun sopimus 220 energian kanssa oli tehty.
===ILMOITA, ETTÄ MUUTAT BRYSSELIIN JA IRTISANO SÄHKÖSOPIMUS 220-HUIJAREIDEN KANSSA.
===VAIHDA SITTEN SÄHKÖSOPIMUS PUOLISON NIMIIIN JONKIN REHELLISEN SÄHKÖYHTIÖN KANSSA.
===RAHOJASI ET SAA TAKAISIN.