Koira ei anna putsata korvia

saksari

Koiralla on hiivaa korvissa ollu jo nyt pidemmän aikaa. Joskus kun ensimmäistä kertaa kokeilin laittaa tippoja niin koira ei antanut ja läks karkuun. Sitten kun yritti rauhassa pitää sitä kiinni ja laittaa niin sitten alkoi näyttää hampaita ja hyökkää päälle jos pakottaa. Ei ole siis vielä purrut mutta puris varmasti jos väkipakolla yrittäisin. Koira on siis saksanpaimenkoira. Sitten muutin taktiikkaa ja laitoin ainetta paperille. Sitä se myös alussa vältteli ja muris mutta pikkuhiljaa sain sen pelon pois ja tällä hetkellä voin pyyhkiä paperin kanssa miten vaan eikä koira ole moksiskaan. Tänään päätin yrittää tipoilla mutta rähjäämiseks meni taas eikä näin isoa koiraa voi tuohon pakottaa.

Onko mitään vinkkejä mitä voisi tehdä ? Tuntuu ettei noi korvat parane jos vaan paperille putsaan, pitäisi saada sitä ainetta sinne syvemmällekkin.

11

3734

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • threeam

      Ei se putsaus yksinään hiivaa poista. Vaihda myös ruoka viljattomaan jos se ei sitä jo ole.

    • pullovalmiinavieres

      Kannattaa vielä vaan yrittää sitä, että se on maassa vierelläsi ihan kokonaan kyljellään, että pääkin on maassa ja yrität saada sen rentoutumaan syvemmin silittämällä sitä hellästi tai heiromalla. Kun se ei huomaa niin laita äkkiä tippa sen puolen korvaan mikä on esillä. Paina tosi hellästi päätä maahan samalla, siten ettei se pääse uhittelemaan, jos säikähtää. Mielellään jatkat silittelyä jonkin aikaa kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan, ettei se yhdistä tuota että saa aina tipat kun olette siinä asennossa. Älä kumminkaan laita tippoja molempiin korviin samalla kerralla ennen kuin tottuu enemmän käsittelyyn.

      Se on viisas koira ja olen täysin varma että tottuu tarpeeksi hyvin tippoihinkin, jos vain annat sille aikaa ja näytät rauhoittavin elein, ettei ole mitään pelättävää. :)

      Kannattaisikohan mennä vielä apteekkiin ja kysyä olisiko siellä mitään voidemuodossa, mikä sopisi eläimelle herkkään alueeseen, jos edesauttaisi edes vähän paranemista?

    • Raia

      Jos oot noin kädetön niin vie se lekuriin päivittäin hoidettavaksi. Miten joku idiootti kattoo tollaista "pidemmän aikaa"?!

      Koirasi KÄRSII ja on SAIRAS, etkä sinä tee asialle mitään muuta kuin hyssyttelet!

    • 511

      Mitä se koira syö?

    • sitkeyttäsevaatii

      Sinuna hakisin sellaisen kuononympärille laitettavan kankaisen kuonokopan yms.Sitten rauhallisesti rapsuttelet koiraa,ja ihan ajan kanssa laitat ne tipat.Omalla sakemannia isommalla koirallani oli ongelma myös.Oli jo turvonneet erittäin kipeät korvat.Kesti kauan ennenkun koira meni makuulle,siinä kaulasta rapsuttelin ja sain vaivihkaa tipat laitettua.Käänsin koiran sitten toiselle kyljelle,ja sama juttu.Parin päivän päästä koira jo tajusi,että tekemäni tiputtelu korviin,paransi sen korvia.Ja jatkossa koiran korvia sai putsata ihan vapaasti,koira tuli luo tarjoamaan korvaansa,kun oli korvahuuhdepullo mukana.
      Itsellä ei ollut ongelmana,että murisisi,tai yrittäisi purra.Mutta siis,ei pysynyt ollenkaan aloillaan,väisteli yms.joten hankaluuksia oli alkuun.
      En käyttänyt mitään kuonosuojusta,mutta sinulla jos koira yrittää purra,niin sellaisen kyllä laittaisin ainakin alkuun.Ettei pääse vahinkoa käymään.Pystykorvaisilla tulehdukset ovat harvinaisempia,kokeilisin sinuna viljatonta laadukasta elänliikkeen nappulaa.Markettinappulat runsaine viljoineen yms,voivat olla tulehduksen syynä.
      Jos sulla joku koirasi pelkäämätön kaveri,niin hänestä vois olla suurtakin apua tossa tippojen laitamisessa,hän voisi pitää koiraa aloillaan.Muista myös aina kehua koiraa runsaasti tippojen laiton jälkeen,ja palkita vaikka kinkkusiivulla.
      Mutta siis, ne on saatava laitettua.Muuten korvat ei parane,ja ne menee vaan huonommaksi.Paperilla et saa menemään tarppeksi syvälle ,joten se ei vaan riitä -_-

      • pillerivetoi

        kuonosidettä minäkin ajattelin ehdottaa. Sellainen kankainen ei maksa kovin paljoa ja on helppo ja nopea sujauttaa koiralle. parhaiten saa päähän kun aluksi näyttää namia sen kuonokopan läpi niin että koira tavoittelee herkkua ja tyäntää kuononsa kapineesen


    • 1217

      Mitä se koira syö? Putsaaminen ihan ok, mutta hiivan muodostuminen pitää saada loppumaan.

    • asdasdasdasda

      Kuonokoppa ehdottomasti jos puremista pelkäät. Muista itse myös olla TODELLA rauhallinen. Älä lässytä, pelkää, tai höpöttele turhia. Ole itsevarma ja vaan hoida homma kotiin. Jos koira on nätisti , voit palkata. Muuten ei missään nimessä, ettet palkkaa huonoa käytöstä/mielentilaa.

    • Anonyymi

      Meillä sama tilanne sakemannin kanssa, miten ootte selvinnyt? Meillä ei auta mikään, korviin ei kosketa 🙄 Ja hiivaa on jatkuvasti, luultavasti vilja ja vehnä allergiaa. Lopetettiin nyt niiden antaminen

      • Anonyymi

        Viet lääkäriin jos et saa laitettua.Kuonokoppa,ja ajankanssa laitat.Kun koira huomaa,että tipat auttaa,siitä tulee hyvinkin suostuvainen toimenpiteeseen.
        Osta sille kunnon ruokaa,säästyt monelta ongelmalta.Jos olisit ostanu laatusapuskaa,ei tarvis lääkäriä eikä tippoja.Ota opiksi.
        Meillä 12kg maksaa 70€... lisänä raakaa lihaa ja luita.Ei kutise,ei korvat vaivaa.Neljäs näin ruokittu,erirotuja olleet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Viet lääkäriin jos et saa laitettua.Kuonokoppa,ja ajankanssa laitat.Kun koira huomaa,että tipat auttaa,siitä tulee hyvinkin suostuvainen toimenpiteeseen.
        Osta sille kunnon ruokaa,säästyt monelta ongelmalta.Jos olisit ostanu laatusapuskaa,ei tarvis lääkäriä eikä tippoja.Ota opiksi.
        Meillä 12kg maksaa 70€... lisänä raakaa lihaa ja luita.Ei kutise,ei korvat vaivaa.Neljäs näin ruokittu,erirotuja olleet.

        Meillä myös hyvää ja kallista hypoallergic eläinkaupan ruokaa, luita ja lihaa päälle. Ja hiiva korvassa. Siis koiralla....eikä todellakaan ilahdu putsaamisesta yms, isossa koirassa on pitelemistä....


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      3122
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1841
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1724
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1239
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      125
      1019
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      97
      965
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      944
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      926
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      855
    10. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      849
    Aihe